Najpraćenija i najviše rangirana nogometna liga na svijetu, engleska Premier liga, za period od 29. studenog do 5. prosinca u partnerstvu s udrugom Stonewall organizirala je kampanju Rainbow Laces, a ta kampanja je proizvela puno razgovora i rasprave u nogometnom svijetu. Naime, poanta kampanje je pokazivanje zajedništva i inkluzivnosti prema LGBT+ osobama, dakle homoseksualcima, transseksualnim osobama, queer osobama i svima koji podržavaju otvorenost u seksualnoj orijentaciji i rodnom identificiranju. Projekt se manifestira tako da igrači nose vezice na kopačkama u duginim bojama, ali da su obilježjima duginih boja označeni i mnogi drugi predmeti na terenu, poput korner-zastavica i digitalnih ploča za izmjene. Isto tako, bilo je najavljeno da će svi kapetani na ruci nositi kapetansku traku u duginim bojama.
Dvije situacije koje su se, u vezi s tim projektom, dogodile proteklog vikenda izazvale su reakcije u nogometnoj javnosti, ali i šire. Prva je bila situacija kapetana Ipswicha, Sama Morsyja, koji je zbog vjerskih razloga u subotnjoj ligaškoj utakmici svoje momčadi protiv Nottingham Foresta odbio nositi traku u duginim bojama. Morsy, koji je inače islamske vjeroispovijesti, dobio je punu podršku svojeg kluba u priopćenju.
GALERIJA Znate li tko su sestre Luke Modrića? Brata vjerno prate, ali njihovi životi su enigma
"Poštujemo odluku našeg kapetana Sama Morsyja koji je zbog vjere odlučio da neće nositi kapetansku traku u duginim bojama. Nastavit ćemo razvijati okruženje u kojima je svatko poštovan, i na terenu i izvan njega", stoji u priopćenju kluba.
Glavni akter druge situacije je bio kapetan Crystal Palacea i prvotimac engleske reprezentacije Marc Guéhi koji je u subotnjem dvoboju Palacea protiv Newcastlea nosio traku u duginim bojama, ali je preko nje napisao "Ja volim Isusa." Pravilnik Fife i Engleskog nogometnog saveza nalaže da se na kapetanskoj traci ne smiju nalaziti vjerske poruke pa je tako postojala bojazan da će Guéhi biti kažnjen jer je prekršio pravilnik. Zanimljivo, ta situacija je različita od Morsyjeve situacije budući da kapetan Ipswicha nije učinio ništa što službeno gledano krši pravilnik. Međutim, iz Saveza su odlučili da neće kazniti Guéhija, već samo poslati podsjetnik i upozorenje igraču i klubu da su vjerske poruke, kako na dresovima tako i na kapetanskoj traci, zabranjene.
Kao i uvijek kod ovakvih tema, reakcije su bile dvojake. Jedni su u potpunosti podržali odluku Sama Morsyja koji nije htio nositi traku s duginim bojama te odluku Ipswicha da javno podrži svojeg kapetana. Drugi su pak, kritički rekli da je takvo ponašanje diskriminirajuće i da ne potiče prihvaćanje drugih. Što se tiče Guéhijeve situacije, mnogi su se zapitali u dosljednost pravilnika koji s jedne strane zabranjuje vjerske i političke poruke, a s druge strane dozvoljava poruke u vidu promicanja LGBTQ+ kampanje. Velik broj navijača tvrdi da se onda nikakve izvannogometne poruke ne bi trebale stavljati.
VIDEO
Velika Britanija je postala totalitarna država.