DUGE LISTE ČEKANJA

Klasnić će prije bubreg dobiti u Hrvatskoj nego u Njemačkoj

Foto: DPA/PIXSELL
Ivan Klasnić
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Ivan Klasnić
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Ivan Klasnić
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
28.01.2007., Hamburg, Njemacka - Brat Ivana Klasnica, Josip Klasnic u razgovoru s novinarom 24sata o bolesti i transplataciji bubrega. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Ivan Klasnić
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Ivan Klasnić
28.09.2016.
u 18:00
Pravilo je u praksi da donirani bubreg traje 14-15 godina, što je gotovo pa dvostruko više nego što je trajao Klasniću koji ga je transplantirao 2007.
Pogledaj originalni članak

Ugledni hrvatski nefrolog objašnjava nam da je prvo važno utvrditi zašto je došlo do otkazivanja bubrega jer je u praksi transplantirani organ od živog donora uvijek dugovječniji.

Inače, pravilo je u praksi da donirani bubreg traje 14-15 godina, što je gotovo pa dvostruko više nego što je trajao Klasniću koji ga je transplantirao 2007. 

Usto, naš sugovornik nefrolog naglašava da je sa svakom idućom transplantacijom organa šansa da će ta transplantacija biti uspješna sve manja jer se odbacivanjem organa povećava broj antitijela u organizmu.

A baš zbog tih stvorenih antitijela Klasniću brat Josip vjerojatno neće moći donirati bubreg (zato što mu je prvi bubreg donirala majka Šima). Kako je objasnio nefrolog, u Hrvatskoj se na bubreg prosječno čeka godinu dana, a pravo da budu na nacionalnoj listi čekanja imaju svi hrvatski državljani, što znači da može i Ivan Klasnić koji ima hrvatsku putovnicu.

Dobra je vijest za Ivana što je Hrvatska član Eurotransplanta. Inače, na bubreg u Njemačkoj čeka se puno dulje, trenutačno oko sedam godina.

I zato bi Klasniću bilo dobro da se prijavi na hrvatsku listu čekanja.

Također, prema zadnjim istraživanjima hrvatska transplantacijska kirurgija i dalje je u svjetskom vrhu, kako po broju doniranih organa, tako i po broju odrađenih transplantacija.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

NV
novo vriijeme
00:11 01.10.2016.

Ako je Hrvatska članica Eurotransplanta onda je lista čekanja za bubreg zajednička za Hrvatske i Njemačke pacijente. Po čemu bi onda ako ga mi stavimo na listu čekanja čekao godinu dana bubreg a ako ga stave njemci sedam. Ili su njemci nesposobni ili je stvar u nečem drugom Osim toga gdje plaća zdravstveno u Njemačkoj ili Hrvatskoj?

DO
domazl
18:19 28.09.2016.

Želim mu svu sreću i uspjeh u liječenju!

Avatar Mile voli disko
Mile voli disko
18:42 28.09.2016.

U drugom članaku piše da je vjek transplantiranog bubrega 10-tak godina.