SPORT I KRIZA

Klubovi grcaju u dugovima, a Split povećava proračun

Foto: Jurica Galoić
Klubovi grcaju u dugovima, a Split povećava proračun
30.11.2009.
u 20:06
Jedno od rješenja za klubove da prežive u budućnosti je prodaja igrača iz vlastitih pogona, no ne može se svake godine "dogoditi" Domagoj Duvnjak.
Pogledaj originalni članak

Ne tako davno hrvatski klubovi u loptačkim sportovima su bez problema dočekivali proljeće u Europi. U prosincu se na prste jedne ruke može nabrojiti klubove koje ćemo sljedeće godine gledati u europskim kupovima. Recesija je pokucala na vrata klubova i samo su najjači uspjeli opstati ili oni koji imaju privatne sponzore poput košarkaša Cedevite te rukometaša Nexea iza kojih stoje direktori tvrtki koje sponzoriraju klub.

Otkazivanje strancima

– Većina klubova, ne samo u rukometu, morala je zbog smanjenih proračuna ili otkazivati strancima u klubu ili smanjiti troškove plaća igračima ili igračicama – rekao je Marijan Domović, direktor rukometašica Podravke Vegete.

U svim hrvatskim gradovima klubovima su smanjeni proračuni, pa se snalaze kako znaju i umiju. Neki su čak morali i odustati od natjecanja, poput rukometašica Kutjevačkih podruma iz Požege, a neki su pak na rubu da odustanu, poput rukometaša Osijeka i rukometašica Lokomotive.

– Ne da nam je grad prepolovio sredstva nego nam ih je ukinuo. A nije ih ukinuo privatnoj momčadi Stipe Gabrića koja igra u drugoj ligi. Imamo nekoliko sitnih sponzora, pa se nekako uspijevamo pokriti – rekao je Zdenko Dragović, direktor RK Metković.

Sponzori na kapaljku

I vaterpolisti Juga ostali su zbog rezanja troškova u gradu bez određene svote novca. A prijeti im i otkazivanje nekih sponzora.

– To je istina, premda zasad nemamo konkretnih nagovještaja, ali trudimo se privući i nove sponzore, kako bismo kompenzirali moguća iznenađenja – kaže Goran Hrnić, predsjednik Juga.

U dubrovačkom prvoligašu morali su se odreći Smodlake i Azeveda koji su bili preskupi.

– Možda je rješenje za nas, a i za ostale klubove i sportove, da kao u nogometu preživimo prodajom igrača poniklih u vlastitom pogonu – istaknuo je Hrnić.

Nije loša ni ideja Nenada Kljaića, rukometnog trenera.

– Mogli bismo uskoro preuzeti skandinavski model. Ondje sportaši preko dana rade u tvrtci, a navečer treniraju, i to ne svaki dan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
00:09 01.12.2009.

fora je ovaj skandinavski model,npr. u dinamu: sammir nek bude smetlar, papadopulos frizer, mandžo nek prodaje traperice na placu, slepička nek vozi traktor na njivi, cufre nek radi u slastičarni, calello u konzumu na suhomesnatim proizvodima a etto nek vozi zetov bus na relaciji lučko-savski most.