Hrvatska nogometna reprezentacija za vrijeme Svjetskog prvenstva bit će smještena u idiličnom hotelskom kompleksu “Šumska rapsodija“ u pitoresknom mjestu Iličevo u Zelenogorsku, 60-ak kilometara od Sankt Peterburga. „Šumska rapsodija“ je resort s četiri zvjezdice, a trener naše reprezentacije Zlatko Dalić istaknuo je da će naši reprezentativci tamo imati sav potreban mir i odlične uvjete za trening. U Sankt Peterburgu, raskošnom carskom gradu, naša će reprezentacija igrati jedino ako izbori polufinale, no 26. lipnja ondje se susreću Nigerija i Argentina i bit će to peta utakmica ove dvije reprezentacije na svjetskim prvenstvima. Prva četiri puta do sada pobijedili su Argentinci.
Svi navijači koji će se zateći u Sankt Peterburgu, moraju znati nekoliko zanimljivosti o toj kulturnoj, boemskoj i gastro prijestolnici Rusije. Sankt Peterburg, nazivaju Venecijom sjevera, a ima 4,6 milijuna stanovnika i drugi je po veličini ruski grad. Smjestio se na rijeci Nevi na vrhu Finskog zaljeva na Baltičkom moru. Osnovao ga 1703. car Petar I. Veliki, te je bio glavni grad Ruskog Carstva više od dvjesto godina, sve do ruske revolucije 1917. godine, kad je prijestolnica ponovno postala Moskva. Povijesni centar Sankt Peterburga i pripadajući ansambl, tvore mjesto svjetske baštine UNESCO-a. U gradu je veliki broj stranih konzulata, sjedišta međunarodnih kompanija i banaka. Ruska državna banka Sberbank u Sankt Peterburgu ima preko 250 poslovnica i stotine bankomata, pa ako ostanete bez gotovine ili morate obaviti neku novčanu transakciju, njihovi ljubazni službenici rado će vam pomoći.
Osam godina za obilazak Ermitaža
U Sankt Peterburgu nalazi se muzej Ermitaž, star preko 250 godina i jedan je od najvećih i najstarijih muzeja na svijetu. U njemu se nalazi čak tri milijuna umjetničkih predmeta, a mnogi njegov obilazak nazivaju kulturnim fitnessom jer treba proći 20 kilometara. Izložbeni prostor velik je 66.842 m2 i trebalo bi vam osam godina da obiđete svako djelo i pogledate ga samo na minutu. No, neće svaki navijač imati priliku pogledati zbirku muzeja, ali će zasigurno naći nešto po svom ukusu u jednom od tristotinjak barova, restorana i noćnih klubova.
U restoranima pa čak i u središtu grada, cijene su prihvatljive, primjerice u Chekhovu, koji je smješten u Petropavlovskoj ulici i uređen je u stilu ladanjskih kuća 19. stoljeća, pet sljedova ruskih specijaliteta i piće, platiti ćete između 1500 i 2500 rubalja odnosno 200 do najviše 350 kuna po osobi. Taj restoran ima i društvenu sobu u kojoj možete zaigrati partiju šaha ili kartanja. Pyshki (ruske krafne) i Korushka (vrsta ribe) su specijaliteti koje ćete pronaći jedino u Sankt Peterburgu. Krafne možete probati u ulici Bolshaya Konyushennaya koja cijela miriše po toj poslastici, a redovi su uvijek dugački pa se naoružajte strpljenjem. Ako ćete prenoćiti u Sankt Peterburgu, požurite s rezervacijom.
Križanac u Rusiju ide motorom