Sedmo mjesto ostaje najveći doseg hrvatskih predstavnika nakon prva dva dana Svjetskog plivačkog prvenstva u malim bazenima u Moskvi. Prvoga dana sedma je bila štafeta na 4 x 100 metara slobodno, a drugoga je isti plasman ostvario Marko Strahija u finalnoj utrci na 100 metara leđnim načinom.
Jedan od najstandardnijih hrvatskih plivača u trećem je i posljednjem nastupu na 100 metara isplivao vrijeme 52.90, što je 17 stotinki slabije od njegovog rezultata u polufinalu. Da je ponovio rezultat iz polufinala (52.73), bio bi dva mjesta bolje plasiran, dakle bio bi peti, baš kao i u polufinalu.
- Ipak su te dvije utrke od prethodnog dana ostavile traga. Kad si u finalu, uvijek se pritajeno nadaš medalji, ali finalna je utrka bila vrlo brza i zato moram biti zadovoljan sedmim mjestom. Tri puta sam plivao ispod 53 sekunde i to je nešto što sam mogao samo priželjkivati - kazao je Strahija nakon utrke.
Njega, baš kao i Kožulja, još očekuje nastup na dvostruko dužoj dionici. Možemo li opet na 200 metara leđno imati dvojicu predstavnika među najboljih osam na svijetu?
- Zašto ne, tako je bilo i u Ateni. U dobrom sam ritmu i nadam se novom osobnom rekordu (sadašnji mu iznosi 1:55.16 - op. a.), a sve ispod 1:55 trebalo bi voditi u finale - pridodao je Marko, uspješni student medicine (biologiju je već diplomirao), koji kani specijalizirati fiziologiju.
Uspješna je na 100 metara mješovito bila i naša jedina plivačica u Moskvi Smiljana Marinović. U kvalifikacijama je plivala 1:03.70, u polufinalu bila još brža - 1:03.12, i oba puta bilo je to dovoljno za vrlo dobro deseto mjesto. Prije kraja utrke druge polufinalne skupine, dok još nije znala da a će biti deseta, Smiljana je rekla:
- Mogla sam i bolje, ali pomalo sam umorna. Neću valjda biti trinaesta...
Da bi, kad je saznala konačni plasman, dodala:
- Deseta sam! Pa to je dobro.
Na 50 metara slobodno Marijan Kanjer i Igor Čerenšek nastup su završili već u kvalifikacijama, plasiravši se prilično daleko od vrha. S vremenom 23.10 Kanjer je zauzeo 35. mjesto, dok se 19-godišnji Čerenšek s novim osobnim rekordom 22.69 našao na 28. mjestu u konkurenciji 82 plivača.
I drugoga je dana postavljen jedan svjetski rekord. Pobrinula se za to Šveđanka Emma Igelstrom koja je u utrci na 50 mmetara prsno s rezultatom 29.96 (stari rekord kojeg je također držala ona iznosio je 30.24) osvojila zlatnu medalju, ali i 15.000 USD s koliko Fina nagrađuje svjetske rekorde.
U Strahijinoj utrci zlatnu je medalju očekivano osvojio Australac Matt Welsh (s vremenom 51.26), a iznenađenje je da se ispred našeg plivača, na petom mjestu, našao i Turčin Derya Buyukuncu s rezultatom 52.77. Rusija još uvijek čeka svoju prvu zlatnu medalju, zasad ima dvije srebrne i isto toliko brončanih.
MOSKVA Anton FILIĆ