HRVATSKI REKORDER

MAX! Halilović opet piše povijest: postao vatreni prije 17. rođendana

Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Alen Halilović (1)
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Alen Halilović, Hrvatska nogometna reprezentacija (1)
Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
Alen Halilović, Hrvatska U-17 (1)
11.06.2013.
u 19:44
Iza Alena Halilovića sezona je rekorda - jedno vrijeme bio je najmlađi debitant u HNL-u, najmlađi je strijelac HNL-a u povijesti, a sa 16 godina i 128 dana postao je drugi najmlađi debitant u povijesti Lige prvaka
Pogledaj originalni članak

Sportski tjednik Max! donosi priču o najmlađim debitantima za nacionalne vrste, među kojima je i mladi Dinamovac, hrvatski rekorder koji je s nepunih 17 godina zaigrao za A reprezentaciju.

Alen Halilović premijernu je sezonu među profesionalcima zaključio novim postignućem za povijest koje dugo neće biti srušeno.

Izbornik Štimac obećao mu je minutažu već u njegovoj prvoj reprezentativnoj akciji, obećao je kako će Dinamov tinejdžer postati najmlađi debitant u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije i to se dogodilo.

U društvu Pelea i Maradone


Pitanje je samo bilo kada će ga izbornik poslati na teren - već u kvalifikacijskoj utakmici 7. lipnja ili tri dana poslije u prijateljskom ogledu protiv Portugala. Na kraju se odlučio za utakmicu protiv Portugalaca u Ženevi i Alen je debitirao16 godina i 357 dana i postao najmlađi vatreni povijesti.

Dinamova mlada zvijezda ostat će upisana kao prvi nogometaš koji je premijerne minute u kockastom dresu zabilježio prije svoje punoljetnosti. Do sada je taj dobni rekord držao gotovo godinu i pol dana stariji Josip Radošević. Veznjak Napolija protiv Belgije je debitirao “već” s 18 godina, pet mjeseci i osam dana. Zanimljivo, obojica su debitirala u eri Igora Štimca. Za usporedbu, još do prije samo pola godine hrvatski rekorder bio je Šime Vrsaljko s 19 godina i 30 dana, više od dvije godine stariji od Dinamova veznjaka.

Halilović je, pak, postao i jedan od malobrojnih koji je premijeru u nacionalnom dresu doživjeti i prije svoga 17. rođendana i tako ušao u društvo u kojem su najzvučnija imena Pele i Maradona. Stariji je debitirao i Theo Walcott, čija je premijera u engleskoj reprezentaciji sa 17 godina i 74 dana sredinom prošlog desetljeća predstavljala pravu senzaciju.

I dok Španjolci, Nijemci ili Francuzi ne zovu igrače koji nisu punoljetni, igrom slučaja u našoj su kvalifikacijskoj skupini čak trojica igrača za svoga debija u reprezentaciji bila mlađa od Alena Halilovića. Gareth Bale imao je 16 godina i 315 dana na utakmici Walesa protiv Trinidada i Tobaga. U premijeri je odmah i asistirao. Belgijci su posebna priča, čak osmorica igrača debitirala su im prije punoljetnosti, a među njima su čak četvorica iz aktualnog sastava crvenih vragova. Najmlađi među njima je Anthony Vanden Borre. Prve minute u nacionalnom dresu dobio je sa samo 16 godina i 187 dana, u travnju 2004. protiv Turske. Nešto stariji bio je Romelu Lukaku kojemu je baš utakmica protiv Hrvatske u ožujku 2010. bila dotad najveća u karijeri. Imao je 16 godina i 304 dana. Hazard i Kompany već su zagazili u 17. godinu na svojoj nacionalnoj premijeri.

Rekorder sa 13 godina!


U nogometnom svijetu, međutim, ima prilično bizarnih primjera debija. U Guinnessovoj knjizi rekorda kao najmlađi debitant u dresu reprezentacije vodi se Souleymane Mamam. Dres reprezentacije Toga prvi put je u službenoj utakmici odjenuo 6. svibnja 2001. kada mu je bilo - 13 godina i 310 dana! Ujedno je postao i najmlađi nogometaš koji je nastupio u kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo. Dobio je tri minute u utakmici protiv Zambije, dovoljno da uđe u povijest. Mamam je ubrzo povučen u školu nogometa Manchester Uniteda, no na Old Traffordu nije dobio priliku. Osam godina je igrao u Belgiji, a sada je, sa 26, gotovo sasvim izvan nogometa. Puno stariji na svojoj reprezentativnoj premijeri nije bio ni Ganac Joachim Yaw Acheampong koji je u listopadu 1988. na utakmici protiv Liberije imao 14 godina i 278 dana. Yaw je ipak iza sebe kasnije ostavio solidnu karijeru, nekoliko sezona je nastupao za Real Sociedad, a uzeo je i brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992.

Zanimljivo, ali za razliku od dvojice možda najboljih nogometaša svih vremena, Pelea (16 godina i 257 dana) i Maradone (16 godina i 120 dana), aktualni vladari svjetskog nogometa Messi i Cristiano Ronaldo prve minute u reprezentaciji dobili su tek u punoljetnosti, omalenom Argentincu bilo je 18 godina i 54 dana, a Portugalcu 18 godina i 195 dana.

Inače najmlađi nogometaš u nekoj službenoj utakmici po Guinnessu je Bolivijac Mauricio Baldivieso koji je za momčad Aurore u tamošnjem nacionalnom prvenstvu debitirao sa 12 godina i 362 dana! Sigurno je pomoglo što mu je otac ujedno bio i trener momčadi...

>> Halilović: Presretan sam zbog debija, a sad moram rješavati školu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.