HRVATSKI REKORDER

MAX! Halilović opet piše povijest: postao vatreni prije 17. rođendana

Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Alen Halilović (1)
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Alen Halilović, Hrvatska nogometna reprezentacija (1)
Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
Alen Halilović, Hrvatska U-17 (1)
11.06.2013.
u 19:44
Iza Alena Halilovića sezona je rekorda - jedno vrijeme bio je najmlađi debitant u HNL-u, najmlađi je strijelac HNL-a u povijesti, a sa 16 godina i 128 dana postao je drugi najmlađi debitant u povijesti Lige prvaka
Pogledaj originalni članak

Sportski tjednik Max! donosi priču o najmlađim debitantima za nacionalne vrste, među kojima je i mladi Dinamovac, hrvatski rekorder koji je s nepunih 17 godina zaigrao za A reprezentaciju.

Alen Halilović premijernu je sezonu među profesionalcima zaključio novim postignućem za povijest koje dugo neće biti srušeno.

Izbornik Štimac obećao mu je minutažu već u njegovoj prvoj reprezentativnoj akciji, obećao je kako će Dinamov tinejdžer postati najmlađi debitant u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije i to se dogodilo.

U društvu Pelea i Maradone


Pitanje je samo bilo kada će ga izbornik poslati na teren - već u kvalifikacijskoj utakmici 7. lipnja ili tri dana poslije u prijateljskom ogledu protiv Portugala. Na kraju se odlučio za utakmicu protiv Portugalaca u Ženevi i Alen je debitirao16 godina i 357 dana i postao najmlađi vatreni povijesti.

Dinamova mlada zvijezda ostat će upisana kao prvi nogometaš koji je premijerne minute u kockastom dresu zabilježio prije svoje punoljetnosti. Do sada je taj dobni rekord držao gotovo godinu i pol dana stariji Josip Radošević. Veznjak Napolija protiv Belgije je debitirao “već” s 18 godina, pet mjeseci i osam dana. Zanimljivo, obojica su debitirala u eri Igora Štimca. Za usporedbu, još do prije samo pola godine hrvatski rekorder bio je Šime Vrsaljko s 19 godina i 30 dana, više od dvije godine stariji od Dinamova veznjaka.

Halilović je, pak, postao i jedan od malobrojnih koji je premijeru u nacionalnom dresu doživjeti i prije svoga 17. rođendana i tako ušao u društvo u kojem su najzvučnija imena Pele i Maradona. Stariji je debitirao i Theo Walcott, čija je premijera u engleskoj reprezentaciji sa 17 godina i 74 dana sredinom prošlog desetljeća predstavljala pravu senzaciju.

I dok Španjolci, Nijemci ili Francuzi ne zovu igrače koji nisu punoljetni, igrom slučaja u našoj su kvalifikacijskoj skupini čak trojica igrača za svoga debija u reprezentaciji bila mlađa od Alena Halilovića. Gareth Bale imao je 16 godina i 315 dana na utakmici Walesa protiv Trinidada i Tobaga. U premijeri je odmah i asistirao. Belgijci su posebna priča, čak osmorica igrača debitirala su im prije punoljetnosti, a među njima su čak četvorica iz aktualnog sastava crvenih vragova. Najmlađi među njima je Anthony Vanden Borre. Prve minute u nacionalnom dresu dobio je sa samo 16 godina i 187 dana, u travnju 2004. protiv Turske. Nešto stariji bio je Romelu Lukaku kojemu je baš utakmica protiv Hrvatske u ožujku 2010. bila dotad najveća u karijeri. Imao je 16 godina i 304 dana. Hazard i Kompany već su zagazili u 17. godinu na svojoj nacionalnoj premijeri.

Rekorder sa 13 godina!


U nogometnom svijetu, međutim, ima prilično bizarnih primjera debija. U Guinnessovoj knjizi rekorda kao najmlađi debitant u dresu reprezentacije vodi se Souleymane Mamam. Dres reprezentacije Toga prvi put je u službenoj utakmici odjenuo 6. svibnja 2001. kada mu je bilo - 13 godina i 310 dana! Ujedno je postao i najmlađi nogometaš koji je nastupio u kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo. Dobio je tri minute u utakmici protiv Zambije, dovoljno da uđe u povijest. Mamam je ubrzo povučen u školu nogometa Manchester Uniteda, no na Old Traffordu nije dobio priliku. Osam godina je igrao u Belgiji, a sada je, sa 26, gotovo sasvim izvan nogometa. Puno stariji na svojoj reprezentativnoj premijeri nije bio ni Ganac Joachim Yaw Acheampong koji je u listopadu 1988. na utakmici protiv Liberije imao 14 godina i 278 dana. Yaw je ipak iza sebe kasnije ostavio solidnu karijeru, nekoliko sezona je nastupao za Real Sociedad, a uzeo je i brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992.

Zanimljivo, ali za razliku od dvojice možda najboljih nogometaša svih vremena, Pelea (16 godina i 257 dana) i Maradone (16 godina i 120 dana), aktualni vladari svjetskog nogometa Messi i Cristiano Ronaldo prve minute u reprezentaciji dobili su tek u punoljetnosti, omalenom Argentincu bilo je 18 godina i 54 dana, a Portugalcu 18 godina i 195 dana.

Inače najmlađi nogometaš u nekoj službenoj utakmici po Guinnessu je Bolivijac Mauricio Baldivieso koji je za momčad Aurore u tamošnjem nacionalnom prvenstvu debitirao sa 12 godina i 362 dana! Sigurno je pomoglo što mu je otac ujedno bio i trener momčadi...

>> Halilović: Presretan sam zbog debija, a sad moram rješavati školu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.