Hanžek

Max priča o Allyson Felix: U Zagreb stiže Boltica - tri zlata u Londonu!

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Promocija Hanžekovićeva memorijala, Allyson Felix, Sandra Perković (1)
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Promocija Hanžekovićeva memorijala, Allyson Felix, Sandra Perković (1)
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Promocija Hanžekovićeva memorijala, Allyson Felix, Sandra Perković (1)
03.09.2012.
u 21:24
- Nastup u Zagrebu bit će moj posljednji miting ove sezone. I onda ću na zasluženi odmor s prijateljima
Pogledaj originalni članak

Da joj kolegice iz reprezentacije nisu unaprijed nahvalile naš Hanžek, trostruka olimpijska pobjednica iz Londona Allyson Felix dobro bi razmislila da li uopće doći. Ponekad novac nije najbitniji da bi se privukla zvijezda poput Felix.

Američka sprinterica vratila se iz Londona s tri zlatne medalje (200 metara, te kao članica štafete 4x100 i 4x400 m). Kada se tome doda još zlato i srebro iz Pekinga, te srebro iz Atene onda se dolazi do lijepe brojke od šest olimpijskih medalja. No, 26-godišnja Amerikanka namjerava nastupiti i na Igrama u Rio de Janeiru za četiri godine. Što se pak tiče svjetskih prvenstava u kolekciji ima deset medalja od čega čak osam zlatnih.

Roditelji su joj profesori

Allyson je rođena u Los Angelesu, a roditelji su joj bili profesori, tata Paul predavao je na fakultetu, a mama Marlene u srednjoj školi. Brat Wes također se bavio atletikom. Trčao je, poput sestre, na 200 metara i 2002. bio čak i juniorski prvak SAD-a. Danas je sestrin menadžer.

- Kad sam osjetio da ne mogu biti vrhunski sprinter, osjetio sam da svojim savjetima mogu pomoći sestri. Bog mi je dao taj dar - rekao je Wes.

Allyson su u srednjoj školi zvali “pilić”. Imala je duže noge od tijela i bila je kao lik iz crtića Calimero. Prvu utrku odradila je sa 17 godina. Bila je deveta na 200 metara. No, već godinu dana kasnije ostvarila je pet pobjeda zaredom i bila je proglašena najvećom američkom nadom. Prvi put se pojavljuje na seniorskom prvenstvu. Bila je druga na dvoranskom prvenstvu Amerike, a samo nekoliko mjeseci kasnije, pred 55.000 gledatelja u Mexico Cityu trčala je 200 metara za 22,11 sekundi. To je i danas najbrže vrijeme u povijesti natjecanja srednjih škola. U to vrijeme bio bi to i juniorski svjetski rekord, ali kako na tom natjecanju nije bilo doping kontrole rezultat se nije mogao potvrditi kao rekord. Krajem godine potpisala je i prvi profesionalni ugovor - s tvrtkom Adidas.

Još sanja svjetski rekord

Sa 18 godina ostvarili su joj se svi snovi. Nastupila je na svojim prvim olimpijskim igrama i odmah osvojila srebro na 200 metara s rezultatom 22.18 što je bio svjetski juniorski rekord. Ispred nje je bila samo Jamajčanka Veronica Campbell. Njezin trener postao je Bobby Kersee, suprug proslavljene američke atletičarke Jackie Joyner. Godinu dana kasnije, na Svjetskom prvenstvu u Helsinkiju 2005. postaje najmlađa svjetska prvakinja na 200 metara. U Osaki 2007. obranila je naslov na 200 metara s rezultatom 21.81 sekundi.

- To mi je bilo prvi put u životu da trčim ispod 22 sekunde. Osjećaj je bio fantastičan. Dugo, dugo sam čekala utrku ispod 22 sekundi - rekla je tada Allyson i odmah ponudila planove za budućnost.

- Želim jednog dana srušiti svjetski rekord i osvojiti zlato u Pekingu - najavila je.

Svjetski rekord još je daleko, a pojedinačno olimpijsko zlato nije dočekala u Pekingu, već u Londonu. U Pekingu je opet bila druga i opet iza Veronice Campbell. Njezin najbolji rezultat je 21.69 sekundi. Do svjetskog rekorda Florence Griffith-Joyner iz 1988. nedostaje još 25 stotinki. Brže od Allyson u povijesti su trčale još samo Amerikanka Marion Jones (21.62) i 1991. Jamajčanka Marlene Ottey (21.64).

U Berlinu je 2009. osvojila i treći uzastopni svjetski naslov na 200 metara.

- Drago mi je da sam do trećeg naslova došla na stadionu na kojem se proslavio moj zemljak Jesse Ovens na Igrama 1936. Rekla sam tada Veronici Campbell da se želim s njom zamijeniti. Nudila sam joj tri svjetska zlata za jedno olimpijsko. Samo se nasmijala - rekla je Allyson.

Pokušala je prošle godine u Južnoj Koreji i do četvrtog naslova na 200 metara, ali nije išlo. Na cilju je bila tek treća, iza Campbell i Jeter. Pokušala je napraviti i rezultat na 400 metara. Ni to nije išlo, pa se ove godine vratila utrkama na 200 metara. Vratila se i pobjedama, pa je na Igrama u Londonu osvojila tri zlatne medalje, a to je posljednji put jednoj sprinterici uspjelo u Seulu 1988. kada je Florence Griffith osvojila također tri zlatne medalje.

- Nastup u Zagrebu bit će moj posljednji miting ove sezone. I onda ću na zasluženi odmor s prijateljima. Otići ću i do Afrike, da podržim projekt “Pravo na igru” - rekla je Allyson, osvrnuvši se još jednom na prošlu sezonu i London.

- Imala sam puno manje utrka nego prijašnjih godina i to mi je odgovaralo. Vrhunac forme bio je u Londonu gdje sam ostvarila doista sve snove koje imam još od Atene. Vidjela sam se i s prijateljicom Candice Parker, košarkašicom SAD-a. U Londonu su mi bili mama, tata i brat. Dok nisu počela natjecanja puno sam vremena provodila s njima. Bili su smješteni blizu mog stana kojeg sam iznajmila, a mama mi je svakodnevno kuhala omiljena jela - zaključila je Allyson.

Priča o Allyson Felix objavljena je u sportskom tjedniku Max!

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.