Hrvatska traži kamp

Moskva loša zbog prometa, dva kampa u Sočiju žele 14 reprezentacija

Foto: Tino Jurić
Zorislav Srebrić
14.11.2017.
u 22:10
Najviše kampova je u Moskvi i okolici (18), što je i razumljivo s obzirom na to da će se u glavnom ruskom gradu odigrati najviše utakmica
Pogledaj originalni članak

Plasmanom Hrvatske na SP u Rusiju krenula je i potraga za kampom gdje će boraviti naša reprezentacija. U ponudi je 67 kampova koji gravitiraju prema 11 gradova domaćina, a za neke već sada vlada velika zainteresiranost. Najidealnija lokacija očito je topli Soči, jer za tamošnja dva kampa već je stiglo 14 upita, odnosno predrezervacija. Među ostalim, ondje bi htjela boraviti njemačka reprezentacija, vjerojatno zbog sjajnog iskustva koje su u Sočiju imali za vrijeme ljetošnjeg Kupa konfederacija.

Najviše kampova je u Moskvi i okolici (18), što je i razumljivo s obzirom na to da će se u glavnom ruskom gradu odigrati najviše utakmica, čak 12. Za razliku od Moskve i okolice, u Kalinjingradu, koji će ugostiti četiri utakmice SP-a, samo je jedan kamp.

Naravno, većina reprezentacija čeka ždrijeb, jer besmisleno je izabrati Soči, koji je sasvim na jugu Rusije, u slučaju da vas kuglice prilikom ždrijeba smjeste u skupinu u kojoj se utakmice igraju u St. Peterburgu i Kalinjingradu, koji su od Sočija udaljeni čak 3 sata vožnje avionom, odnosno oko 2500 km autobusom ili vlakom.

Englezi već kaparili kamp

Ali Engleska je, prema pisanju otočkih medija, svoj kamp već pronašla, i neće čekati ždrijeb da plati predujam.

Izabrali su kamp s luksuznim hotelom 30-ak kilometara sjeverno od Sankt Peterburga.

Englezi su navodno već rezervirali svih 107 soba hotela, kako bi imali privatnost i neometano se mogli pripremati za utakmice Svjetskog prvenstva.

– Kampovi ne osvajaju prvenstva, već igrači. No, jako je važno da se moji dečki dobro osjećaju u kampu, da imaju svoj mir i da su zaštićeni od očiju znatiželjnika – poručio je engleski izbornik Gareth Southgate.

Za razliku od Engleza, HNS će odabrati drugu taktiku. Kamp će definitivno izabrati tek poslije ždrijeba, što je i praksa većine reprezentacija.

– Reprezentacije koje su još prije mjesec-dva osigurale nastup na SP-u već imaju svoje favorite za kampove, a mi tek sada krećemo u ozbiljno razgledavanje, jer dosad smo bili koncentrirani na uspjeh u dodatnim kvalifikacijama. Odabrat ćemo tri lokacije, i na njih staviti prioritet A, B i C. Pa onda nakon ždrijeba vidjeti tko će što odabrati, hoćemo li dobiti naš prvi ili možda drugi, treći izbor. Primjerice, kamp u kojem smo boravili za vrijeme Eura 2012. godine prvotno je odabrala Francuska, no kako su izvukli skupinu u Ukrajini, uzeli su ondje i kamp. Srećom po nas, jer onda se nama oslobodio taj kamp u Warki – rekao je dugogodišnji glavni tajnik, a sada savjetnik u HNS-u Zorislav Srebrić.

Inače, Srebrić je od prethodnih devet natjecanja na kojima je sudjelovala Hrvatska sudjelovao u izboru čak osam baza kockastih.

Sudjelovao sam u svima osim 1998. godine u Francuskoj, a eto, baš taj Vittel nam je ispao baš najsretniji – kaže Srebrić, koji je već malo promatrao i ponudu kampova u Rusiji:

– Soči je mnogima atraktivan zbog lokacije i toplije klime, ali i zbog toga što su ta dva kampa potpuno nova, izgrađena za potrebe Olimpijskih igara u Sočiju 2014. godine.

Prilikom odabira kampa puno je parametara koji se gledaju.

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska nogometna reprezentacija slavila je zasluženi plasman na Svjetsko prvenstvo
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska nogometna reprezentacija slavila je zasluženi plasman na Svjetsko prvenstvo
Foto: Igor Kralj/Pixsell
Grčka - Hrvatska
Foto: Igor Kralj/Pixsell
Grčka - Hrvatska
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska nogometna reprezentacija slavila je zasluženi plasman na Svjetsko prvenstvo
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska nogometna reprezentacija slavila je zasluženi plasman na Svjetsko prvenstvo
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska nogometna reprezentacija slavila je zasluženi plasman na Svjetsko prvenstvo

– Jedan od važnijih je lokacija, odnosno udaljenost od gradova gdje igrate utakmice. Naravno, jako je bitna kvaliteta smještaja, terena, popratnih sadržaja, wellnessa... Ali, jako je bitna i sigurnost te promet – kaže Srebrić.

A baš pregust promet mogao bi biti presudni faktor da se ne odabiru kampovi u Moskvi i okolici.

U Tokamachiju je bilo sjajno

Pogledamo li prošlost, Hrvatska je uglavnom imala jako dobre uvjete u kampovima koje je odabirala za svoju bazu.

– Na posljednja tri velika natjecanja, Euru 2016. u Francuskoj, SP-u u Brazilu 2014., te Euru u Poljskoj i Ukrajini 2012. godine imali smo vrhunske kampove. Meni je u jako dobrom sjećanju ostao i kamp Tokamachi u Japanu, gdje je domaćin samo zbog nas dodatno napravio još jedan hotel, te tri nogometna terena – prisjetio se Srebrić.

Najviše kritika bilo je na Euru 2004. godine u Portugalu, kada smo bili smješteni u kampu Santa Justa, 40 km istočno od glavnoga grada Lisabona. A ondje je bila – “sahara”. Vruć vjetar, temperatura oko 40 stupnjeva, momčad je morala 20 dana živjeti pod klima-uređajima.

– Tek smo u dodatnim kvalifikacijama izborili SP, i zato nam je krug odabira bio već jako sužen. Srećom, u Rusiji je takva klima da se to ne može ponoviti – zaključio je Srebrić.

Inače, prosječna najviša dnevna temperatura sredinom lipnja u Sočiju iznosi 24,6 Celzijevih stupnjeva, u Moskvi 22, a u Sankt Peterburgu 20,5.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
22:43 14.11.2017.

U Sibir nece nitko?