Zacijelo pritisnuti ljutnjom svojih pretplatnika, čelnici Hrvatske radiotelevizije na koncu su kupili prava prijenosa za nastupe hrvatskih rukometašica na Prvenstvu Europe, ali samo one u borbi za medalje. A naša je teza da bi HRT kao javni servis koji se hrani novcem građana trebao prenositi sve utakmice naših reprezentacija s velikih natjecanja, a ne samo kada one uđu u zonu borbi za odličja.
POGLEDAJTE VIDEO:
A kako je to uređeno u zemlji s čijom će se reprezentacijom naše rukometašice suočiti u petak, u polufinalu EP-a, prenijela nam je Morana Paliković Gruden, HOO-ova dopredsjednica i predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova u sportu te predsjednica Hrvatskog klizačkog saveza.
– U Francuskoj je zakonom određeno da ako kupujete pravo prijenosa nekog muškog sportskog natjecanja kao televizijska kuća morate kupiti i isto takvo natjecanje za žene.
Televizije ne pokazuju interes
A to je mjera koja bi, u hrvatskim okolnostima, natjerala RTL da, s obzirom na to da prenosi nastupe muške reprezentacije na velikim natjecanjima, to čini i za rukometašice. RTL se voli pohvaliti da je tradicionalno rukometna televizija, a za ženski rukomet baš i ne pokazuje zanimanje.
Posljednjih godina medijska prisutnost ženskog ekipnog sporta bila je tema nekoliko stručnih skupova, no nije se puno toga promijenilo, za što se opravdanje zacijelo nalazilo u manjoj uspješnosti ženskih nacionalnih vrsta u rukometu, košarci, odbojci, vaterpolu... No bez obzira koliko nam sportašice bile daleko od svjetskog vrha, nacionalne televizije nekako bi trebalo prisiliti da u svom programu nude i nastupe hrvatskih ženskih reprezentacija, a na tom tragu Paliković Gruden ističe:
– Ženski timski sportovi nemaju dovoljno pažnje naše šire zajednice. S obzirom na sve uspjehe koje su žene ostvarile u hrvatskom sportu, doduše više pojedinačno nego timski, mi smo dužni iznaći neke mjere kojima ćemo im osigurati ravnopravan status u elektroničkim i ostalim medijima.
I doista, znate li tko je u top pet najtrofejnijih hrvatskih sportaša u posljednja dva desetljeća? Tko je to osvojio najviše medalja pod hrvatskim stijegom od 2000. naovamo? Dvije muške posade – veslačka braća Sinković te jedriličari Fantela i Marenić – ali i tri dame. Skijašica Janica Kostelić, skakačica u vis Blanka Vlašić te bacačica diska Sandra Perković. A ako je tome tako, onda ženski sport svakako zaslužuje više posvećenog mu vremena u informativnim emisijama nacionalnih televizija od podatka koji nam je prezentirao Jura Ozmec, direktor Sportske televizije i predsjednik Hrvatskog zbora sportskih novinara:
– Prema ispitivanju Agencije za elektroničke medije, u vijestima na HRT-u, Novoj TV i RTL-u u 2019. godini ženski je sport dobio samo tri posto vremena.
S obzirom na to koliko su često ovih dana bile u vijestima tih televizija, rukometašice će zacijelo taj postotak za 2020. popraviti, no, ističe Ozmec, to će još uvijek biti brojka daleko od traženog omjera.
– Mi se pak možemo pohvaliti da smo u 2019. na SPTV-u imali 43 posto ženskog sporta, a i pokrenuli smo emisiju o ženama u sportu.
Da bi i ostale televizije dosegnule tu brojku, morala bi se promijeniti zakonske postavke kao što je to, navodi Ozmec, slučaj u Španjolskoj.
– Oni su u svom parlamentu izglasali da se njihovi sportaši moraju televizijski pratiti na način koji ću iznijeti na primjeru tenisa. Recimo, na jednom Grand Slamu televizija s pravom njegova prijenosa mora prenositi sve mečeve španjolskih predstavnica u turniru, kao i muški i ženski finale, neovisno o tome ima li u njima Španjolaca i Španjolki.
Za projekte 30 tisuća dolara
Ozmec ističe, a nije se teško s njime složiti, da je prisutnost žena sportašica u elektroničkim medijima odraz stanja u društvu. Na tom tragu je i Paliković Gruden:
– Mi smo patrijarhalno društvo u kojem većina ljudi i dalje drži da je sport muški rezervat. Hrvatsko stanovništvo čini 52 posto žena, a broj žena koje se bave sportom u velikom je disbalansu u odnosu na muške sportaše. Posebice je to vidljivo u timskim sportovima.
Kao dobitnica MOO-ova trofeja “Žene i sport”, Morana je za daljnji rad dobila i 30 tisuća dolara.– Taj novac iskoristit ćemo za nove projekte u smjeru medijske vidljivosti ženskog sporta, ali i stimulacije ženskog juniorskog sporta. Jer, ako ne podupirete juniorke, onda nećete imati ni seniorke jer mlade žene češće odustaju od sportaša od mladića.
Kakve veze ima patrijarhalno društvo s ovim? Nikave! Jedino što ima veze je da HRT nije više hrvatska televizija, jer već dugo ne možemo na njoj gledati prvu HNL, niti rukometaše a ne samo rukometašice, a da o ostalim 'manje važnim' sportovima ne pričam. Umjesto da ide za interesom javnosti, HRT se ponaša kao komercijalna televizija a ona to NIJE! A da ne govorimo sad o drugim stvarima, da je recimo HRT javni servis i da mora podjednako zastupati sve građane, a to je toliko daleko od prave situacije da je to strašno...