Priznanje Mozartu

Najbolji rukometaš svih vremena Balić među najvećim olimpijcima

Foto: 'IVAN MILUTINOVIC'
Najbolji rukometaš svih vremena Balić među najvećim olimpijcima
31.03.2012.
u 20:24
- To je valjda dokaz da sam nešto napravio, čast mi je biti u takvom društvu - kaže nam Ivano
Pogledaj originalni članak

Dva naša najveća, još uvijek aktivna sportaša, doživjela su posebne počasti. Po Ivici Kosteliću imenovana je jedna gondola u najpopularnijem svjetskom skijalištu Kitzbühelu, a po Ivanu Baliću ovog će se ljeta zvati jedna od nadzemnih postaja londonskog metroa. Odlučili su tako domaćini Ljetnih olimpijskih igara koji će čak 361 stanicu “tubea” preimenovati imenima olimpijskih velikana.

Ivano je već u subotu rano ujutro znao da je, eto, dobio još jednu počast.

– Super mi je to. Što mislite, je li to u redu? – upitao nas je pri okupljanju reprezentacije baš za kvalifikacijski turnir za OI. Naši u Varaždinu igraju s Islandom, Japanom i Čileom i gotovo će sigurno izboriti London. Što će Baliću biti treće Igre, u Ateni je 2004. bio zlatni, u Pekingu 2008. četvrti.

Naravno da je u redu da se takav vrhunski rukometaš nađe u odabranom društvu.

– To je valjda dokaz da sam nešto dobroga i kvalitetnoga napravio u rukometu i čast mi je biti u tako odabranom društvu najvećih svjetskih sportaša – rekao je Ivano.

Hoćete li posjetiti svoju postaju?

– Mislim da neće biti vremena, ha ha! – odgovorio je Balić.

Stich ispred Gorana

On je jedini hrvatski sportaš na popisu svjetskih velikana premda bi, da smo mi birali, tu bilo mjesta i za Matu Parlova, Gorana Ivaniševića, Tonija Kukoča, Krešimira Ćosića i Dražena Petrovića. No, košarkaši su ionako zakrčili londonski “underground” pa naši genijalci nisu dobili tu čast.

Dvanaest članova košarkaškog Dream Teama nanizani su na liniji koja počinje s Magicom Johnsonom, a nastavlja se s Birdom, Barkleyem, Drexlerom, Ewingom, Maloneom, Stocktonom, Mullinom, Robinsonom, Laettnerom, Pippenom i Jordanom. Svoju stanicu su dobili i najistaknutiji osvajači posljednjeg olimpijskog košarkaškog zlata, Kobe Bryant i LeBron James, tu su još i Wade, Litavac Arvidas Sabonis, Rus Sergej Bjelov i Argentinac Emanuel Ginobili pa košarka prednjači, uz atletiku, plivanje, nogomet i boks.

Suprotno prvim reakcijama (ljudi prvo pomisle da je to negdje na rubu grada), Balić je dobio stanicu samo četiri postaje prije olimpijskog parka u Stratfordu! Riječ je o rezidencijalnoj četvrti Canonbury, u kojoj su svojedobno živjela dvojica Engleza iz reda najslavnijih - filozof i znanstvenik Sir Francis Bacon i novelist George Orwell. Bilo je logike da na teniskoj liniji za Wimbledon stanicu dobije Goran Ivanišević, no on za razliku od njemačkog osvajača Wimbledona Michaela Sticha, nije osvojio olimpijsko zlato već broncu (1992., pojedinačno i u paru s Goranom Prpićem). Doduše, ima tu i imena slavnih olimpijskih gubitnika, poput Amerikanke Mary Decker i Južnoafrikanke Zole Budd, velikih rivalki koje su se sudarile za vrijeme utrke na 3000 m u Los Angelesu 1984.! Od tenisača počašćeni su i Rafael Nadal, Roger Federer, Andre Agassi, Steffi Graf, Boris Becker, Justine Henin, sestre William ali i Nicolas Massu i Fernando Gonzalez. Zanimljivo je da je stanicu na kojoj silazite za najveći teniski turnir (Wimbledon) dobio atletičar Edwin Moses.

I Paul Radmilovic na popisu

Ipak, na koncu se još jedno hrvatsko ime pojavilo na popisu. Riječ je o slavnom velškom vaterpolistu Paulu Radmilovicu koji korijene vuče iz Hrvatske. Njegov otac Antun odselio je iz Dubrovnika u Cardiff gdje je 1886., od majke Irkinje, rođen Paulo. Radmilovic je na Olimpijskim igrama u Londonu 1908. osvojio dvije zlatne medalje, vaterpolsku i plivačku (kao član štafete 4x200 slobodnim stilom). Na Igrama 1912. i 1920. kao kapetan britanske vaterpolske reprezentacije osvaja još dvije zlatne medalje. Gospar Radmilovic je na olimpijskim igrama nastupao u rasponu od 20 godina, prvi put kao 22-godišnjak, a posljednji put sa 42 godine.

Olimpijsku mapu dizajnirala su dvojica djelatnika tvrtke Transport for London (TfL), Alex Trickett i David Brooks. Trickett je urednik na sportskom portalu BBC-ja, a Brooks povjesničar sporta. Oni su Michaela Phelpsa i Muhammada Alija učinili čuvarima Olimpijskog parka, imenovavši po njima stanice najbliže središtu sportskih zbivanja na Igrama. Oni koji će i središnjeg Londona ići u Olimpijski park ući će u podzemnu, recimo, na Jesseju Owensu, nakon jedne stanice presjedat će na Carlu Lewisu i izaći na Michaelu Phelpsu. Oxford Circus će ovog ljeta biti Ian Thorpe, Leicester Square postaje LeBron James, a Knightsbridge Steve Redgrave. Kriteriji za ulazak na listu su medalje, ali i sportaši koji su bili poznati po tome što nisu osvojili medalju, ili pak oni koji su glumili u nekim filmovima.

Postaju King’s Cross, koju su proslavili filmovi o Harryju Potteru, dobila je slavna rumunjska gimnastičarka Nadia Comaneci, prva gimnastičarka koja je na Olimpijskim igrama dobila sve desetke. Autori nove mape šale se da njen vlak mora stati na peronu 10, a ne 9 i tri četvrtine! Za LeBrona Jamesa, velikog košarkaša koji po pravilu slabije igra u posljednjoj četvrtini, kazali su pak da bi putnici na toj stanici trebali platiti samo tri četvrtine cijene karte. Na nogometnoj su trasi Rus Jašin, Mađari Kocsis, Puskas, Czibor, Nigerijci Kanu i Okocha, Kamerunac Eto’o, zlatni Argentinci iz Pekinga 2008. Messi, Tevez i Mascherano...

Za razliku od Hrvatske, koja se može pohvaliti s jednim i pol sportašem u londonskom “tubeu”, ostale zemlje nastale raspadom bivše SFRJ nemaju nikoga. Dakako, ako Slovencima ne računamo Merlene Ottey, Jamajčanku sa slovenskom putovnicom.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.