Osvojili su posljednja dva Europska prvenstva, imaju pet od posljednjih 10 pobjednika Lige prvaka te šest od posljednjih 10 pobjednika Europske lige. Imaju i oba finalista ovogodišnje Lige prvaka te jednog Europske lige.
Brojke su to koje nedvojbeno pokazuju da Španjolci dominiraju europskim nogometom. Iako Englezi tvrde da je Premiership najbolja europska liga, a da Primera ima samo tri kluba (Barcelona, Real, Atletico), činjenice pokazuju suprotno.
Nemaju samo tri kluba
Jer u tih 10 godina, u finalima europskih natjecanja, osim tri kluba, Real, Atletico i Barcelona, igrali su i Sevilla, Athletic Bilbao, Valencia, Alaves... Što pokazuje da nemaju samo tri dobra kluba.
Da je španjolski nogomet bolji od engleskog, potvrđuje i podatak da klubovi Premiershipa trenutačno imaju 30 Španjolaca, dok u Primeri igra samo jedan Britanac, i to Velšanin u Real Madridu Gareth Bale!
Engleski klubovi nesumnjivo su bogatiji od španjolskih, no očito ne znaju stvoriti rezultat jer od 40 posljednjih polufinalista Lige prvaka i Europske lige, čak 18 bili su Španjolci, a samo pet Englezi. Drugi najuspješniji su Nijemci (6), a fascinantan je podatak da Francuzi nisu imali nijednog predstavnika u polufinalu LP i Europske lige u posljednjih pet godina.
Sevilla siromah za West Ham
O dominaciji španjolskih klubova govori podatak i da su igrači španjolskih klubova osvojili sve Zlatne lopte od 2009. Zašto je španjolski nogomet najuspješniji, odlično opisuje izjava bivšeg šefa Bayerna Ulija Hoenessa.
– Dok u Njemačkoj klubovi izdvajaju za državu, u Španjolskoj država izdvaja za klubove – rekao je jednom Hoeness.
I Hoeness je tu potpuno u pravu. Jer činjenica je da u Španjolskoj nogometaši plaćaju najmanji porez od svih liga petica (a činjenica je i da država kod njih najviše ulaže u nogomet, odnosno u omladinske škole). A rezultat je toga da Španjolci stvaraju najviše vrhunskih nogometaša te da osvajaju najviše prvenstava u seniorskim, ali i omladinskim kategorijama.
Engleski nogomet zasniva se na sintagmi “Zašto raditi i proizvoditi, kad možeš kupiti”. Španjolski model je pak obrnut – oni puno proizvode kroz sustav, a kupuju samo ekstraklase poput Neymara, Suareza, Ronalda, Modrića...
Da je taj sistem ispravan, najbolje pokazuje primjer Seville, kluba koji je s godišnjim budžetom od 80 milijuna € na korak da treću godinu zaredom osvoji Europsku ligu. Usporedbe radi, Bilićev West Ham ima dvostruko veći budžet (150 milijuna eura), a o osvajanju Europske lige mogu samo sanjati.
A na kraju, Španjolci dominiraju i na društvenim mrežama. Imaju dva najpraćenija kluba na Facebooku (Barcelona i Real), a svih sedam najpopularnijih nogometaša na Facebooku igra u Španjolskoj ligi (Ronaldo, Messi, Neymar, Iniesta, Pique, Suarez).
I zato, Englezi, ali i svi ostali, šutite i radite jer Španjolcima gledate u leđa gotovo u svemu.
>>Vraća se u reprezentaciju: Hrvatskoj će na Euru prijetiti Fernando Torres
Nije da je najjaca nego je daleko najjaca liga na svijetu. Ako corky govoris o atmosferi zasto onda nekazes da puno engleskih navijaca ide u njemacku da osjeti pravu atmosferu u stadionima. Ako pricas o derbiama onda mislim da nema atmosfere kao kad igra real protiv barce, real protiv atletica, barca protiv espanyola, sevilla protiv betisa, bilbao protiv sociedada i da dalje ne nabrajam. Brojke su cinjenice a te brojke govore da je la liga najbolja liga na svijetu. Tocka