Bojana Bogdanovića je nedavno tražio i Michael Jordan za svoje Hornetse, no Netsi ga nisu htjeli razmijeniti. Tijekom velikog ovogodišnjeg preslagivanja u Brooklyn Netsima, hrvatski reprezentativac Bojan Bogdanović dobro je prošao. Nakon što su smijenjeni trener Lionel Hollins (10. siječnja) i glavni menadžer Billy King, newyorški klub zahvalio se na suradnji i dugogodišnjem prvotimcu i vođi sastava Joeu Johnsonu pa je njegova pozicija trojke u početnoj petorci pripala Mostarcu. A je li najbolji skorer hrvatske reprezentacije ukazanu priliku iskoristio, to je postala tema za raspravu. Kako među fanovima, tako i u uredima ovog NBA kluba koji se konačno odlučio za reizgradnju.
Činjenica je da je Bojan baš u tom razdoblju, nakon odlaska Johnsona, ostvario ovosezonski NBA rekord. U utakmici protiv Sunsa, za svojih 38 minuta, upisao je 24 koša (šut iz igre 8-16, za tricu 3-9). No, sinoć je nadmašio i taj učinak zabivši 44 koševa Philadelphiji.
Odlazak Hollinsa i Johnsona, ali i ozljedu Hollis-Jeffersona, Bojan je iskoristio da popravi svoje prosjeke. Kako u minutama provedenim na parketu, tako i u koševima jer je nakon te rekordne noći zabijao 8 pa 19 pa 18 pa 17 pa opet 8 te 12 koševa. U prve četiri utakmice nakon odlaska Johnsona, Bojan je u prosjeku zabijao 17,2 koša (uz šut iz igre 45 posto, za tricu 38 posto), a počeo je i bolje skakati (4,5 skoka po utakmici).
Nestalnost u majici newyorškog kluba bila je i ostala odlika Bojana Bogdanovića pa je ove sezone na prosjeku od 10 koševa i 3,2 skoka. Od igrača tog kalibra u NBA ligi se očekuje više i zbog toga on i jest pod promatračkom lupom novog glavnog menadžera Seana Marksa, bivšeg NBA igrača pristiglog iz San Antonio Spursa pa ga se smatra sljedbenikom velikog Gregga Popovicha.
Kad ga krene, Bojan zna biti vrlo energičan igrač koji pokreće momčad, no zna biti i samozatajan, što mu se češće događalo kod bivšeg trenera Hollinsa koji ga nije koristio ravnomjerno. Doduše, to je na neki način bilo i razumljivo, što je Bojan jednom ovako objasnio:
– Trener mi govori da budem napadački agresivniji, no nije lako biti agresivan bez lopte u ruci.
Srećom, s Hollinsovim pomoćnikom Tonyjem Brownom stvari su krenule nabolje i ako se Bojan ustali na prosjeku od 15 koševa, uvjereni smo da ga Netsi ne bi htjeli nikome dati u razmjenu jer bi to bio izniman učinak za skromnu cijenu (po NBA kriterijima). Sa svojih 27 godina i 3,5 milijuna USD za sljedeću sezonu, on predstavlja “bagatelu” s obzirom na to što mnogi bolje plaćeni igrači daju svojim klubovima. Zbog svega toga, za vjerovati je da će Bojan biti starter sve dok se krajem ožujka vrati ozlijeđeni Rondae Hollis-Jefferson, a možda i nakon toga jer će ga gazda htjeti odmjeriti do kraja u važnijim ulogama za momčad. Uostalom, na njemu je da sada i obrani teško stečeni status startera.
Uoči All-Star Weekenda u Torontu, na kojem je sudjelovao u utakmici novaka, bilo je dosta govora o tome je li Bojan u prijelaznom roku u bubnju ili nije. No, više se o tome govorilo radi zanimanja drugih klubova nego što su u njegovu klubu razmišljali riješiti li ga se ili ne.
No, onog trenutka kada je zanimanje za Bojana pokazao i veliki Michael Jordan, danas vlasnik Charlotte Hornetsa, čini se da je Hrvat zacementirao poziciju u Netsima. Jer, najveći igrač u povijesti u njemu je zacijelo vidio rasnog šutera koji bi mogao biti još produktivniji kada bi uz sebe imao bolje razigravače no što ih imaju Netsi (Sloan, Larkin) i kada bi dobio veće ovlasti u napadu.
Ne razmišljam o povratku
Doduše, za Bojana je zanimanje drugih klubova neprestano postojalo, i to ne samo otkako je preplovio Atlantic. Dobro obaviješteni izvori bliski klubu ističu da su ga Netsi mogli 20 puta “trejdati” još dok je Bojan igrao u turskom Fenerbahçeu. O tome nam je svojedobno pričao i skaut Netsa Danko Cvjetićanin koji ističe:
– Bojan ima problem oscilacija i nekonstantnosti, no sada ipak igra stabilnije. On je igrač nevjerojatna potencijala i ako on u svojoj glavi čvrsto odluči da će ga iskoristiti, onda će biti puno bolji igrač no što je sada. Može se reći da mu nedostaje ponešto te napadačke agresivnosti, no to je obično povezano sa samopouzdanjem.
A njega bi mu trebao dograditi trener s ukazanim povjerenjem odnosno proširenim ovlastima što zasad nije slučaj jer Tony Brown, dojučerašnji pomoćnik bivšem treneru, uopće ne zna hoće li sljedeće sezone biti na klupi Netsa. A onda se tu postavlja pitanje kako da netko tko ne zna svoju sudbinu bude podrška nekom igraču kojem je potreban poguranac?
Dakle, taj mentalni potisak morat će učiniti sam Bogdanović i bilo bi šteta da ga i ne učini jer on doista ima potencijala da bude jedan od zapaženijih igrača. Barem u napadačkom smislu, ako mu već predbacuju obrambene slabosti. Uostalom, i njegova je namjera ostati što dulje u najjačoj svjetskoj ligi. Ne želi se predati, kao što su učinili mnogi Europljani, i vratiti se na Stari kontinent sa statusom bivšeg NBA igrača što obično donosi i dobar financijski status. Uostalom, o tome je nedavno govorio i za portal američkih Hrvata croatiansports.com.
– Volio bih ostati što dulje ovdje, da steknem neko ime i da se tek potkraj karijere vratim u Europu i ondje još nešto odigram.
Što novi trener od njega, zapravo, očekuje?
– Kako smo izgubili Joea Johnsona, trener Brown od mene očekuje da u napadu budem puno agresivniji, da probam zabijati više koševa no dosad.
Takvo što će od njega zacijelo očekivati i novi (stari) izbornik reprezentacije u olimpijskim kvalifikacijama s kojim će pokušati isprati gorak okus s Eurobasketa u Francuskoj.
Češka kao noćna mora
– Ni u najružnijim snovima nisam mislio da ćemo izgubiti od Češke. Bio je to naš najlošiji dan otkako igram za reprezentaciju. Bilo je to stvarno ružno i po nas i za sve naše navijače.
No, pred njim i “suborcima” još je jedna prilika. Što moraju promijeniti?
– Prije svega pristup prema igri i reprezentaciji. Naša sportska javnost nije zaslužila da se u takvom stanju vraćamo s europskih prvenstava. Želja mi je da kvalifikacije svi dočekamo zdravi i da probamo iznenaditi Italiju i Grčku.
Nama je pak želja da Bojan ponovi završnicu sezone kakvu je imao prošlo proljeće, a tada je u posljednjih sedam utakmica osnovnog dijela sezone postizao 17,4 koša po utakmici uz tricašku učinkovitost od 51 posto. Uostalom, tada je zabio i svoj rekord NBA karijere, 28 protiv Orlanda, pa je na koncu bio izabran za najboljeg novaka travnja u Istočnoj konferenciji.
>>Bogdanović se izjednačio s Petrovićem: Ponosan sam, on je idol!