Buzetski Tić

Ni s nogom u gipsu on ne može odoljeti nebeskim visinama

Foto: 'Photoshop'
Ni s nogom u gipsu on ne može odoljeti nebeskim visinama
25.11.2009.
u 09:10
Australija mi je najdraži novi kontinent, Patu u Brazilu i Alpe imaju posebnu čar, ali najdraže mi je kad letim na 2000 metara nadmorske visine iznad Učke i Kvarnera odakle, prilikom čistog ozračja, a to su rijetki dani, pogled seže skroz do Venecije i Velebita.
Pogledaj originalni članak

 I još kad me pritom "opkole" bjeloglavi sup i orao koji se vrteći u krug zajedno sa mnom dižu u visinu pa se poistovjetim s njima, nema ljepše stvari na ovome svijetu, s osmijehom na licu progovara strastveni ljubitelj letenja parajedrilicom Jožef Rabič iz Buzeta.

S pticama u suživotu

Dodaje kako je let s pticama najbolje što se pilotu može dogoditi u jednom danu. - I ptice su se naučile na nas paraglidere. Sad nas smatraju ravnomjernim pa zajedno paramo nebeskim visinama. Igraju se s nama kao s domaćim kokotima. Ptice se s nama druže i do pola sata, priča Rabič. Buzetski Tić, kako ga narod već zove, u početku godine doživio je pad s visine sedam metara i zaradio otvoreni prijelom noge.

Visina je bila, kaže Jožef, premala da bi uspio ispraviti krilo, koje mu je zatvorio vjetar. No iako iskusni pilot i deset mjeseci poslije ima nogu u gipsu, nebeskim visinama ne može odoljeti. - Biti u zraku je lako. Najteži je spust se jer je noga izvan uporabe pa se slijeće pomoću sjedalice. Riječ je o lakšem padu, samo što rehabilitacija ide sporo, kaže Jožef koji se već vratio svome omiljenom sportu.

Brazilski rekorder

Ovo je njegov drugi pad i, za razliku od prvog kada je pao s dvadesetak metara visine, zadobio je puno manje ozljede.

- U ovom je sportu najvažnije iskustvo i poštivanje meteoroloških prilika. Tečajevi letenja i stručno vodstvo su obvezatni. Greške se dešavaju u zraku što znači da ako je visina više postoji veća mogućnost njenog ispravka, pojašnjava pilot s petnaestogodišnjim iskustvom letenja i aktualni hrvatski rekorder u slobodnim preletima.

Rekord je oborio u Brazilu opstavši u zraku 9 sati, preletjevši 313 kilometara od točke A do točke B. Prava avantura, kaže Jožef, počinje pri povratku kući, kada treba uhvatiti vlak, bus, autostopirati ili se jednostavno izvući iz neke šume jer, pojašnjava, rijetke su prilike da netko dođe po njega. Posebnu draž snalaženja predstavlja let na novom i nepoznatom području, u zemljama drugih kontinenata, kaže strastveni letač Jožef Rabič.

Jožefu je kao posljedica pada najteže "pala" nemogućnost sudjelovanja u organizaciji Paragliding world kupa, održanog prošlog ljeta u na obroncima Ćićarije i Učke. No, buzetski se pilot i donedavno predsjenik Kluba slobodnog letenja "Tići" tješi da bi se svjetski kup u Istru mogao vratiti već 2011. godine. - Zanimanja za letenjem ima sve više. Imamo 30 aktivnih letača - kaže Jožef Rabič.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.