Nikad se dosad na nekom velikom veslačkom natjecanju hrvatska himna nije svirala dvaput kao što je to bio slučaj ove nedjelje u Brandenburgu. A to govori da je naše veslanje dosegnulo vrhunce o kojima su mnogi naraštaji samo sanjali.
Imali smo mi i prije svjetskih prvaka, Tihomir Franković i Igor Boraska postali su to još davne 1994., no nitko nije bio tako moćan kao što su sada braća Sinković. Govore nam to njihove medalje (četverostruki svjetski i dvostruki europski prvaci), ali i prethodnici poput Boraske:
- Sinkovići su svjetski fenomen. Oni su psihofizički snažni, motivirani i još rade s najboljim svjetskim trenerom Bralićem koji je pekao zanat na mnogim posadama i došao do savršenstva. Budu li u Riju zdravi, njihovo zlato ne bi smjelo biti upitno, a i Damir Martin je sada legitimni kandidat za olimpijsku medalju. On je potencijal i za prvaka svijeta s obzirom na to da su trenutačno najbolji svjetski skifisti već u godinama. A naše su obje posade sa svojih 27 u najboljim godinama i mogu trajati još dva olimpijska ciklusa.
Osmerac će se teško ponoviti
Tako govori čovjek koji ima četiri svjetske medalje (po jedno zlato i srebro i dvije bronce) i jednu olimpijsku (bronca). Zapravo, Boraska je bio član slavnog osmerca iz Sydneya koji je Hrvatskoj donio prvu veslačku olimpijsku medalju, a uz njega u tom su čamcu sjedili još i braća Skelin, Franković, Vujević, Smoljanović, Čuljak i Francetić te kormilar Petriško.
- Osmerac će nam se kao maloj naciji teško ponoviti jer on je slika cjelokupne priče, a mi smo u toj posadi imali veslače iz četiri kluba, što nije lako uskladiti. Puno je tu varijabli koje treba sjediniti, pa je puno lakše kada imate dvojac i skif kao što je sada slučaj. Inače, skifisti su najbolji veslači na svijetu, uz osmerac to je ono što ljudi koji prate veslanje vole najviše gledati. To su obično i najjače discipline na Olimpijskim igrama.
Između osmerca i braće Sinković, perjanice hrvatskog veslanja bile su Nikša i Siniša Skelin koji su osvojili dvije olimpijske medalje. Broncu kao članovi osmerca i srebro u dvojcu bez kormilara, a bili su i doprvaci svijeta.
- Mislio sam da će braća Skelin dulje trajati, barem još jedan olimpijski ciklus, no oni su se nekako preko noći spustili sa svoje svjetski visoke razine na onu nižu - nostalgično će Zdravko Gajšak, glavni tajnik HVS-a.
A što o ovim sjajnim splitskim veslačima misli njihov sugrađanin Boraska? Bez obzira što su oni bili druga disciplina (rimen), može li ih usporediti sa Sinkovićima?
- Skelini su bili teži i snažniji, no Sinkovići imaju kvalitetniji zaveslaj, ali i bolji omjer snage prema vlastitoj težini jer su bili lakši. Osim toga, Skelini su imali peh da su veslali u vrijeme kada su njihovom disciplinom vladali neke legendarne posade.
Ponosni glavni tajnik Gajšak
U mnogim tim lijepim trenucima uživao je i Zdravko Gajšak koji je od 1995. do 2001. bio glavni tajnik ZVS-a, a u posljednjih 15 godina prvi je operativac nacionalnog saveza. Popularni Gajo u koži glavnog tajnika nikad se nije bolje osjećao otkad ima posadu (Sinkovići) koja bi mogla postati jednom od najtrofejnijih u povijesti veslačkog sporta.
- Moje zadovoljstvo je to veće ako se zna da smo mi sve ovo postigli s proračunom saveza za cjelokupni pogon od četiri milijuna kuna. A Nijemci samo u svoj osmerac godišnje ulažu više od sedam milijuna kuna. O proračunu velesile Velike Britanije da vam i ne govorim jer on iznosi osam milijuna funti (op.a 75 mil. kuna) - ističe Gajšak.
Inače, trener Nikola Bralić (64) na svom je vrhuncu, a zakon ga s 1. siječnja 'tjera' u mirovinu pa se mora pronaći formula kako ga zadržati u pogonu.
>>Konkurencija otkrila tajnu Sinkovića: Moramo uvesti nešto novo