GIANNI INFANTINO

Nogometni Robin Hood - svakoj od 209 članica obećao pet milijuna dolara godišnje!

Foto: Reuters/PIXSELL
Nogometni Robin Hood - svakoj od 209 članica obećao pet milijuna dolara godišnje!
10.03.2016.
u 14:30
'Dobila sam zahvalnicu bolnice, koja mi se zahvalila na pomoći i obavijestila me da je dijete preživjelo. Drago mi je da je uspio u životu. Da nije bilo moje krvi, on sada ne bi bio predsjednik Fife.'
Pogledaj originalni članak

Svjetski nogomet dobio je novog kralja. Skandalima opterećena i osramoćena Fifa izglasala je Švicarca talijanskih korijena Giannija Infantina za devetog lidera u svojoj 112 godina dugoj povijesti, barem do 2019. ako u međuvremenu i njegovo ime ne bude uprljano skandalima zbog kojih su odstupili i njegov prethodnik u Fifi Sepp Blatter, ali i njegov donedavni šef u Uefi Michel Platini.

– Nogomet svima, od Europe do Kariba – mogu se sažeti obećanja novog najmoćnijeg čovjeka svjetskog nogometa, do jučer Uefina “loto dečka”, borca za financijski fair play i Platinijeve vjerne sjene. Infantino se kandidirao silom prilika, zapravo bio je to manevar kako bi čuvao Uefino mjesto u kandidaturi predviđeno za Platinija protiv kojega se vodila istraga. Međutim, nakon što je legendarni francuski nogometaš na šest godina prognan iz nogometa zbog sumnjive dvomilijunske “tezge” za Blattera, odnosno pružanja “intelektualnih usluga”, Švicarac je doveden pred zid – ili povući kandidaturu ili ići do kraja.

Rođen je 1970. u Brigu, udaljenom svega šest kilometara od Vispa u kojem se 34 godine prije rodio njegov prethodnik na čelu Fife Sepp Blatter. Njegov životopis je čist, ispeglan, zapravo dosadan, bez skandala i repova. Dolazi iz skromne radničke obitelji, otac mu je bio kontrolor u vlaku, a majka je radila na kiosku na željezničkoj postaji. Oženjen je, otac četvero djece, tečno govori pet jezika, a služi se i arapskim.

Nogometom se nikada nije bavio, barem ne ozbiljno. Rekreativno je jurio za loptom u momčadi Folgore, sastavljenoj isključivo od talijanskih doseljenika.

– Imao sam zacementirano mjesto u momčadi, ali zato što je tata bio trener, a mama ekonom – našalio se Infantino na račun svoje nogometne karijere.

Škola mu je ipak išla puno bolje. Karijeru u nogometnoj birokraciji počeo je graditi 2000. i penjao se stepenicu po stepenicu, već 2004. imenovan je Uefinim direktorom za pravne poslove, 2007. zamjenikom glavnog tajnika Uefe, a 2009. postao je prvim operativcem organizacije.

Jedino što odudara od monotonog nabrajanja stepenica koje je prešao u penjanju na nogometni vrh borba je za vlastiti život. Naime, nakon rođenja nisu mu davali previše šansi da će preživjeti jer je imao “zlatnu krv”, Rh-nula, koja ne sadrži nikakve antigene u Rh sustavu. Štoviše, znanstvenici su do sada uspjeli pronaći tek 40-ak ljudi na cijelom svijetu s tom mutacijom. Život mu je mogla spasti samo kompletna transplantacija krvi pa je lokalna bolnica po čitavom svijetu tražila donatore i jedva pronašla jednog, u Beogradu. Zahvaljujući danas 80-godišnjoj Milici Mućalici, Infantino je preživio.

– Dobila sam zahvalnicu bolnice, koja mi se zahvalila na pomoći i obavijestila me da je dijete preživjelo. Drago mi je da je uspio u životu. Da nije bilo moje krvi, on sada ne bi bio predsjednik Fife – prisjeća se starica događaja otprije 46 godina.

Obećao je Infantino borbu protiv korupcije, transparentnost i reforme u Fifi te vraćanje u aferama nestalog ugleda krovnoj nogometnoj organizaciji koju su počeli napuštati najveći sponzori. Europa je skoro pa deklarativno stala iza svoga kandidata, Uefine članice dale su mu čak 50 od 53 moguća glasa. Lobiranje u završnom krugu glasanja, pri čemu je ključnu ulogu odigrao predsjednik nogometnog saveza SAD-a Sunil Gulati, osiguralo mu je potporu svih onih koji su podržavali Ali Al Husseina za uvjerljivu, i za mnoge iznenađujuću, pobjedu nad Salmanom bin Ibrahim al-Khalifom u čiju su kandidaturu utrošeni milijuni.

Infantino je glasove “kupio” najavom bogatijeg premiranja saveza iz ionako prepune Fifine blagajne (u koju se samo 2014. slilo rekordnih 1,97 milijardi eura!). U kampanji je svakoj od 209. članica Fifine organizacije, i onoj najboljoj kao i onoj najgoroj, i Argentini i Somaliji, obećao godišnje po pet milijuna dolara u svome mandatu, dok će konfederacije na šest kontinenata dobiti po 40 milijuna dolara godišnje.

Kao pravi učenik Michela Platinija, najavio je ekspanziju natjecanja, što je bila glazba za uši onih saveza čije su reprezentacije do sada bile daleko od plasmana na SP. Broj sudionika svjetskih prvenstava, počevši od turnira koji će se održati 2026., kani povećati za četvrtinu sadašnjeg broja.

– Povećat ću broj reprezentacija na Mundijalu sa 32 na 40. Vjerujem da je to pravi put, a dobra iskustva smo imali s povećanjem broja reprezentacija na EP-u. Nogomet mora uključiti što više udruženja u najvažnijem nogometnom događaju na svijetu – kaže Infantino.

Po njegovoj ideji domaćinstva SP-a naizmjence bi dobivali kontinentalni savezi sve dok se ne bi zatvorio krug, a zamisao o “nogometu svima” prisnažio je tvrdnjom kako će podržati i poticati zajedničke kandidature za domaćinstvom Mundijala koji bi se održavali u dvije ili čak i više država.

Imenovanje Infantina mnogi nisu s oduševljenjem dočekali. Možda i zato što je omraženi Sepp Blatter pozdravio dolazak nasljednika tvrdnjom “da je dovoljno kvalitetan da nastavi njegov posao”. Učinio mu je medvjeđu uslugu. Garry Lineker nazvao ga je “Blatterom s maskom”, a bolje mišljenje nema niti Diego Maradona.

– Infantino je izdajnik! Njegovi motivi su skriveni i on nije onakav kako se predstavlja javnosti. Ništa se neće promijeniti njegovim dolaskom. Bolje da je ostao u Uefi i izvlačo kuglice na ždrijebu za europska natjecanja – kazao je Maradona.

Ali, "otrovne strelice" nezadovoljnika lakše će preživjeti uz 6,5 milijuna eura godišnje plaće (što je iznos koji je Blatter primao) i plaćene sve troškove.

>> Infantino ugostio Šimića i Bobana. A gdje je bio Šuker?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.