U razgovoru je progovorio o ovogodišnjim očekivanjima i organizaciji nadolazećih igara koje će, vjeruje, biti najposjećenije dosad.
Tihomir Gudić izvršni je direktor Sportskih igara mladih proteklih 7 godina i ima jednu od glavnih uloga u organizaciji tog velikog sportskog događaja..
Već ovog mjeseca kreću velike sportsko – zabavne manifestacije koje će se kroz travanj i svibanj održavati na glavnim gradskim trgovima s ciljem promocije kao i privlačenja mnoge djece na ovogodišnje igre.
- Vjerujte, nije nam lako. Ogromni su troškovi i puno je truda uloženo kako bi se organizirala ovakva manifestacija. Ali sa zadovoljstvom mogu reći kako smo iz godine u godinu sve uspješniji. Mnoga djeca su izrazila želju da igre dođu u njihov grad, pa smo ove godine mijenjali sam koncept igara – kaže Gudić. Tako će se ove godine igre održati na lokalnim razinama, u mnogo manjim gradovima nego proteklih godina, što povećava interes djece, a same igre zasigurno će imati mnogo više učesnika, kako u početku natjecanja, tako i u samoj završnici. Naime, na prošlogodišnjim igrama nastupilo je 83 tisuće djece, a ove godine očekuje se da će ta brojka porasti na oko 100 tisuća, naime, održavaju se u više od 60 gradova u Hrvatskoj.
Posebne pohvale ima za sponzore i lokalne zajednice koje su ih u potpunosti razumjele i usred financijske krize izašle im u susret.
- Gospodarstvo je kod nas u jako lošem stanju, a to se u velikoj mjeri reflektira i na sport. Ali, držimo se, velik teret iznijeli su nam Hrvatske željeznice, Ministarstvo obrane RH i ostali sponzori koji su nam velika financijska pomoć u organizaciji igara.
-Od lokalnih zajednica ne bih nikoga htio izostaviti, ali moram posebno pohvaliti Istarsku županiju iz koje je čak desetak gradova ušlo u partnerstvo s nama, pa će i uvertira u ovogodišnje Sportske igre mladih početi upravo u Istri, točnije u Buzetu, gdje 16. travnja počinje nogometni Coca-Cola Cup za djecu od 12 godina i starije. Veliko razumijevanje i suradnju pokazale su i županije u Slavoniji, ali i sam grad Zagreb. Svi partneri nam se trude pomoći oko održavanja igara, pružaju nam potrebne uvjete, dvorane i svima im želim zahvaliti.
Gudić ističe velik entuzijazam potreban za organizaciju igara, a kao glavnu vrijednost ističe mnoga iskustva koja ove igre pružaju mladima.
- Mnogo toga možemo ponuditi mladima. Naša poznata misao vodilja je \'\'živimo život bez droge jer droga uzima život.\'\' Posebno nam je drago maknuti te klince s računala, ulica i iz zadimljenih lokala i pružiti im nova iskustva. Djeca se zabavljaju, stječu prijatelje, rađaju se prve simpatije, a uz to uče o timskom radu i odgovornosti. Ne biste vjerovali, ali ima ih mnogo koji putem igara prvi put vide našu prekrasnu obalu. To su neprocjenjiva iskustva, a ništa ih ne koštaju jer je za tu djecu sve, od prijevoza i prehrane do smještaja potpuno besplatno. Težak je posao organizirati to sve. Za vrijeme ljeta na projektu radi oko 700 ljudi ne računajući volontere, pa ja osobno za vrijeme organizacije i održavanja igara odvezem po 40 000 kilometara mjesečno, ali trudim se i radim to sa velikim entuzijazmom i prije svega srcem, jer znam kakve vrijednosti ove igre usađuju mladima i koliko je to značajno našem društvu. Jedna od ideja je i održati završnicu teniskog turnira u Umagu, nakon završetka ATP-a. Pa zamislite to, tamo bi gledališta bila ispunjena, a djeca se osjećala ponosno što igraju na glavnom terenu nakon jednog Dolgopolova, Čilića i ostalih njihovih idola.
Nesumnjivo je kako su njegove riječi istinite. Uostalom, Sportske igre mladih prepoznala su mnoga ugledna svjetska imena i organizacije, pa tako SIM već godinama imaju podršku međunarodnih sportskih organizacija poput FIFE, ITF-a, FA Premier lige, a od ambasadora se između ostalih izdvajaju imena Slavena Bilića, Davida Beckhama, Franza Beckenbauera i mnogih drugih.
2011. godine SIM su pokrenule pilot – projekt pod nazivom Međunarodni dani, a cilj je bio proširiti igre po našoj regiji. Projekt se pokazao uspješnim pa su 2011. igre održane i u susjednoj BiH, a već za 2014. se sprema i organizacija Sportskih igara mladih u Srbiji.
- Želimo povezati mlade ljude u našoj regiji, a nema boljeg i društveno – zdravijeg načina za povezivanje pojedinaca nego putem sporta. Nadamo se da ćemo time barem malo pomoći u teškom zadatku koji se tiče iskorijenja mržnje i netrpeljivosti između regija nastalih zbog rata koji je nažalost zadesio našu regiju.
Na igre su, naravno, svi dobrodošli. One traju čitavo razdoblje školskih praznika, do početka rujna, a kroz to vrijeme na Hrvatskoj će televiziji biti emitirane redovne specijalizirane emisije u okviru obrazovnog programa Sportskih igara mladih. Možemo samo poželjeti da ovogodišnje igre ponovno budu uspješne i okupe mnogo djece jer one za njih doista predstavljaju pravi put, odvlače ih od nedaća današnje mladeži i pružaju im neprocjenjivo iskustvo.
Očekuju se najposjećenije Sportske igre mladih
Procurili tajni planovi NATO-a: Europske metropole izložene napadima, 150.000 novih vojnika, otkrivene slabosti...
Planirani summit NATO-a u Njemačkoj odgođen je zbog američkog predsjedničkog posjeta, a povjerljivi dokumenti razotkrivaju nove zahtjeve za vojnu spremnost članica Saveza suočenih s ruskom prijetnjom
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.