POSUSTALA ULAGANJA

Osiromašeni klubovi srozali su košarku. Danas živimo od sjećanja na slavne dane

Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Split: Pretkvalifikacije za Europsko prvenstvo: Hrvatska - Austrija
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Šibenik i Cibona susreli se u 22. kolu HT Premijer lige
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Split: Pretkvalifikacije za Europsko prvenstvo: Hrvatska - Austrija
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Split: Pretkvalifikacije za Europsko prvenstvo: Hrvatska - Austrija
17.03.2023.
u 07:00
Srebro iz Barcelone pa dvije bronce 1994. i 1995. godine - zadnja odličja naše muške reprenzentacije uskoro će napuniti tri desetljeća, a situacija ništa bolja nije ni u klubovima.
Pogledaj originalni članak

Košarka je prvi ekipni sport u kojem se počelo događati ovo što se sada događa i u ostalim loptačkim sportovima osim nogometa, a to je siromašenje klubova i rezultatska propadanja reprezentacije. S obzirom na to da je košarka veliki svjetski sport, drugi iza nogometa, tim se jače osjetilo kada smo počeli gubiti korak ne samo za velesilama nego i s onima koji su u međuvremenu više ulagali. A nekad davno, u prvoj polovici 90-ih, reprezentacije poput Grčke, Turske, Njemačke, Poljske i Finske, služile su nam za nabijanje koš-razlike.

Nažalost, svi oni koji dulje pamte i košarku vole ili je pak žive danas žive od sjećanja na slavne dane i domete kao što su olimpijsko srebro iz Barcelone (1992.) i svjetska bronca iz Toronta (1994.) te europska bronca iz Atene (1995.) što je i posljednje odličje muške nam reprezentacije na velikoj sceni.

Istina je, imala je ta nacionalna vrsta nekoliko bljeskova – šesto pa peto mjesto na OI te četvrto mjesto na EP – no to su ipak bile iznimke koje su potvrđivale pravilo o eroziji. A njezina srž je u osiromašenim klubovima kojih više nema u Europi i kojima je najveći domet igranje u regionalnoj ligi. A prisjetimo se samo da je Cibona do 2011. (kada je izgubila licenciju) bila rekorder po uzastopnosti nastupanja u Euroligi, a vrhunac svega bilo je odustajanje od Eurolige nakon osvajanja ABA lige (2014.) u ime financijske konsolidacije.

No dvostruki europski prvak nastavio je samo tonuti baš kao što se to događalo i s trostrukim prvakom Europe Splitom i klubom iz najkošarkaškijeg grada (Zadar).

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Šibenik i Cibona susreli se u 22. kolu HT Premijer lige

Zbog posustalog ulaganja u ovaj sport (naročito u one koji rade s mladima), za hrvatske klubove Europa je sanak pusti, a za reprezentaciju su kojekakve pretkvalifikacije pitanje izlaska iz živog blata. A ironija sudbine je u tome da je košarka na najniže grane dospjela baš u mandatu premijera (Plenković) koji obožava košarku koju je i sam igrao.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

IL
ilustrator
09:00 17.03.2023.

nema novaca, nema muljarenja, nema igre, nema uspjeha, nema klubova, ima timova iz komšiluka još malo pa će i samoupravljači da isuše močvaru i sve živo da unište...pa će da gledamo fudbal!

BR
Brestje93
08:07 17.03.2023.

Napravite atraktivno ili radite na tome da dodje neki investitor, idi aktivno prema njema a ne cekat na guzici. Da se ulozi u ligu da svaki klub profitira a ne samo jedan !! Sta bi drzava to trebala financirat pa jestel ludi ?? Ko u Srbiji da se pumpa novac u zvezdu i partizan i tako dodje do nekog uspjeha. Bravo koji recept

DU
Deleted user
07:58 17.03.2023.

Svi bi samo da im država ili grad podijeli lovu. Košarkaši imaju sve uvjete za postizanje uspjeha. Imaju dvorane, imaju kadrove za rad sa svim uzrastima i što bi još htjeli ?