SVE UTAKMICE 3. PRETKOLA

Panathinaikos nakon drame i penala izbacio Marseille, Jedvaj igrao 120 minuta

16.08.2023.
u 07:30
Nije se proslavio niti trener Marcelino koji je u 120. minuti promijenio vratara, umjesto Paua Lopeza za 11-erce je izabrao Blanca, ali taj izbofr se pokazao potpunim promašajem jer Blanco nije obranio niti jedan od pet udaraca gostiju.

Hrvatski nogometaš Tin Jedvaj odigrao je svih 120 minuta za Panathinaikos koji je boljim izvođenjem 11-eraca izbacio Marseille u 3. pretkolu Lige prvaka.

Nakon što je prvi susret u Ateni završio pobjedom Panathinaikosa 1-0, Marseille je u uzvratu na svonm Velodromeu bio nadomak prolaska jer je do sudačke nadoknade vodila sa 2-0 golovima veterana Aubameyanga u 2. minuti i prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. No, duboko u sudačkoj nadoknadi drugog dijela Panathinaikos je dobio kazneni udarac nakon što je lopta pogodila u ruku Guendouzija, a Ioannidis je bio suiguran izvođač za smanjenje na 2-1 i odlazak u produžetak.

Kako se u dodatnih pola sata rezultat nije mijenjao, prišlo se izvođenju 11-eraca, a jedini neuspješan bio je Guendouzi koji je tako postao "tragičar" Marseillea. Nije se proslavio niti trener Marcelino koji je u 120. minuti promijenio vratara, umjesto Paua Lopeza za 11-erce je izabrao Blanca, ali taj izbofr se pokazao potpunim promašajem jer Blanco nije obranio niti jedan od pet udaraca gostiju.

Panathinaikos će u 4. pretkolu igrati protiv Brage.

Hrvatski reprezentativac Borna Barišić bio je asistent za pogodak kojim je škotski doprvak Rangers izborio prolazak protiv švicarskog Servettea, njegov je ubačaj u 50. minuti kapetan Tavernier glavom proslijedio u mrežu za konačnih 1-1 što je Rangersu uz 2-1 uspjeh iz prve utakmice prije šest dana osigurao prolazak dalje. Servette je poveo golom Kutese u 22. minuti. Barišić je odigrao čitav susret za Rangers koji će u 4. pretkolu igrati protiv PSV-a iz Eindhovena koji je u 3. pretkolu izbacio austrijski Sturm s uvjerljivih 7-2. Nakon 4-1 u Eindhovenu prošlog tjedna, u utorak je u Grazu bilo 3-1 za nizozemski sastav.

Ranije je hrvatski nogometaš Fran Tudor bio strijelac za poljskog prvaka Rakow iz Czestochowe u 1-0 (0-0) gostujućoj pobjedi protiv ciparskog Arisa iz Limassola čime je potvrdio proilazak svoje momčadi u posljednje, 4. pretkolo s obzirom na 2-1 uspjeh iz prve utakmice. Tudor je mrežu domaćih zatresao u 49. minuti sjajno izvedenim slobodnim udarcem sa 20-ak metara. I Tudor i Zoran Arsenić su odigrali čitav susret za Rakow koji će za ulazak u natjecanje po skupinama Lige prvaka igrati protiv FC Kopenhagena koji je nakon drame 11-eraca u Pragu izbacio Spartu.

Nakon 0-0 u Kopenhagenu u prvoj utakmici,  u uzvratu u Pragu palo je šest golova, od toga četiri u produžetku. Kopenhagen je poveo nakon 15 sekundi golom Larssona, na 1-1 poravnao je Birmančević u 80. pa se otišlo u dodatnih pola sata. U produžetku je Sparta vodila sa 2-1 i 3-2 preko Lacija u 105. i Olatunjija u 107. minuti, ali Claesson je dva puta vraćao stvari na početak, u trećoj minuti nadoknade prvih 15 minuta produžetka te u 112. minuti. Prilikom izvođenja 11-eraca sva četiri igrača danskog prvaka bila su precizna dok su dva igrača Sparte bila neuspješna.

Tako će Sparta u 4. pretkolu Europske lige igrati protiv lošijeg iz ogleda zagrebačkog Dinama i grčkog AEK-s u kojem nakon prve utakmice u Zagrebu prednost od 2-1 ima AEK.

Marko Tolić bio je strijelac počasnog gola za Slovan iz Bratislave u 1-3 (0-2) porazu na gostovanju kod Maccabija u Haifi. Tolić, koji je u igru ušao u 67. minuti, u 85. je smanjio na 2-1. Strijelci za Maccabi bili su Pierrot u 29. Sabia u drugoj minuti sudačke nadoknade te David u trećoj minuti nadoknade drugog poluvremena.

Kako je i prva utakmica u Bratislavi završila pobjedom izraelskog prvaka od 2-1, Maccabi će igrati u 4. pretkolu protiv Young Boysa.

Josip Ćalušić je odigrao čitav susret za TSC iz Bačke Topole koji je i na svom terenu uvjerljivo izgubio od Brage. Nakon 3-0 u prvoj utakmici za portugalski sastav, u uzvrstu je bilo 4-1 za Bragu.

Ivan Posavec igrao je do 78. minute za ljubljansku Olimpiju koja je i u uzvratnom dvoboju izgubila od Galatasaraya, nakon 0-3 iz prve utakmice u Ljubljani, u uzvratu nu Istanbulu Galatasaray je slavio sa 1-0 golom Icardija u 24. minuti. Galatasaray če u posljednjem pretkolu igrati protiv norveškog Moldea koji je nakon produžetka izbacio KI Klaksvik s Farskih otoka.

REZULTATI UZVRATNIH UTAKMICA 3. PRETKOLA LIGE PRVAKA (u zagradama su rezultati prvih susreta):
Aris Limassol - Rakow              0-1 (Tudor 49) (1-2)
Maccabi Haifa - Slovan Bratislava  3-1 Pierrot 29, Sabia 45+2, David 90+3 / Tolić 85)
Sparta Prag - FC Kopenhagen        3-3 (Birmančević 80, Laci 105, Olatunji 107 / Larsson 1, Claesson 105+3, 112) (0-0) 11-erci: 2-4
Molde - KI Klaksvik                2-0 (Eriksen 17, Linnes 112) (1-2)
Galatasaray - Olimpija Ljubljana   1-0 (Icardi 24) (3-0)
TSC - Braga                        1-4 (Rakonjac 40 / Pizzi 9, Bruma 13, 16, Al Musrati 21)
Sturm - PSV Eindhoven              1-3 (Boving 26 / Veerman 32, De Jong 40, Pepi 85-11m) (1-4)
Servette - Rangers                 1-1 (Kutesa 22 / Tavernier 51) (1-2)
Marseille - Panathinaikos          2-1 (Aubameyang 2, 45+1 / Ioannidis 90+9-11m) (0-1) 11-erci: 3-5