Najveći mislioc

Pep, nepresušni inovator, najveći je nogometni trener današnjice

Foto: Reuters/PIXSELL
Football Soccer - Bayern Munich v Juventus - Champions League - Allianz-Arena, Munich, Germany - 16/03/16 Bayern Munich's coach Pep Guardiola throws in ball during match REUTERS/Michaela Rehle Picture Supplied by Action Images
Foto: DPA/PIXSELL
Pep Guardiola
Foto: Reuters/PIXSELL
'Bayern Munich\'s head coach Pep Guardiola (R) gestures as he talks with his player Mario Mandzukic during a training session in Arco, northern Italy July 4, 2013. REUTERS/Alessandro Garofalo (ITALY -
Foto: Press Association/Pixsell
Pep Guardiola
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Mamić Guardiola
18.03.2016.
u 11:25
– Bilo nam je teško nositi se s Moratom, ali kad je Mandžukić ušao u igru, bilo nam je lakše kontrolirati sve. Mandžukić je opasan u kaznenom prostoru, daleko od gola nije.
Pogledaj originalni članak

Bilo je to jače od starog katalonskog pokvarenjaka. Pep Guardiola dvije je godine čekao na ‘bekhend’ svome nekadašnjem buntovnom, inatljivom centarforu, a onda mu ga je plasirao majstorski, ravno pod noge.

– Bilo nam je teško nositi se s Moratom, ali kad je Mandžukić ušao u igru, bilo nam je lakše kontrolirati sve. Mandžukić je opasan u kaznenom prostoru, daleko od gola nije – kazao je pobjedonosno general Pep i jednim udarcem poklopio dvije muhe.

Ne samo Mandžukića nego i smušenoga trenera Juventusa Allegrija, čiji su neshvatljivi potezi okrenuli vodu na Bayernov mlin: zašto je, zaboga, iz igre maknuo najčvršćega osigurača sredine terena Khediru, a potom i najopasnijega igrača Moratu? Pritom ubacivši ozljedom načetoga Mandžu. Naravno da se sve srušilo u samo pola sata.

I bilo bi žalosno da se nije srušilo, da je taj trtaroški, kalkulantski, bunkeraški pristup nadvisio najatraktivniju, najmoćniju i najubojitiju momčad današnjice koja nema Messija. Ta fascinantna, zadivljujuća napadačka raskoš remek-djelo je najvećega mislioca i nepresušnoga trenerskoga inovatora Pepa Guardiole. Ona je možda ponekad nesavršena, ona zna biti i iritantna i dosadnjikava, ali ona je u velikoj većini slučajeva zastrašujuće neumoljiva. Dokazano je to protiv Juventusa.

‘Juego de posicion’ ili igra svih pozicija, to je taj Guardiolin poučak na čijemu je unapređivanju i usavršavanju grozničavo radio tri godine. I još uvijek ne zna hoće li polučiti potpun uspjeh; naime, njegov Bayern još uvijek čeka europski naslov.

Što je, dakle, famozni juego de posicion? Krajnje pojednostavljeno, to je napadačka igra u kojoj sudjeluju svi igrači i u kojoj nitko ni u jednom trenutku nije pasivan i ne ostaje neupotrijebljen.

Izvedba simultanog kretanja

To je izvedba simultanoga kretanja svih sudionika, pomno selektiranih, izrazito inteligentnih igrača koji su u stanju odluke donositi u frakciji sekunde. Ovisno o poziciji lopte, svaki od njih ima svoj sektor obveza i odgovornosti i svi su u međusobnom odnosu zavisnosti. Taj automatizam gotovo je doveden do savršenstva i puca tek pri individualnim pogreškama.

Cilj je takve igre u najkraćem vremenu maksimalizirati mogućnost odigravanja pasova i napadačkih proboja, ali i ekspresno vraćanje posjeda lopte u svakom dijelu terena sa što više ljudstva.

Takva posvemašnja ofenziva u najdelikatniju situaciju dovodi suparničkog trenera. Bunkeraška filozofija zapravo je najveća usluga Bavarcima jer im daje dovoljno vremena i prostora za umrežavanje i kapilarno raspršivanje u svaki kut igrališta. Tada je praktički nemoguće držati sve koridore začepljenima.

Taman kad pomislite da ste upravo imali trojicu obrambenih igrača na jednoj pukotini i da je prokišnjavanje nemoguće, ona se nekim čudom opet iznenada rastvori. Bayernova bjesomučna igra kratkih i dugih pasova (protiv Juvea su ih imali čak 905!) neizbježno će vas dovesti do previda u obrambenom preslagivanju. I u sekundi će vas brutalno kazniti.

Otvoreni gard dvosjekli mač

Iz te perspektive činilo bi se da je najbolja strategija protiv Bayerna otvoreni gard, presing na presing, smjelo i beskompromisno nadigravanje, što je opet dvosjekli mač. Ako im u tome niste potpuno dorasli, požderat će vas i stradat ćete katastrofalno. Ali ako imate dovoljno fizičke i tehničke moći, onda ćete ih prisiliti na pogreške u sredini, stopere ćete im presretati predaleko od njihova gola i imat ćete priliku za egzekuciju. To je, primjerice, bio recept kojim su Real Madrid i Barca nokautirali Bavarce.

Postaviti se tako znači amputirati im raznovrsnost, oduzeti im vrijeme za razvijanje pozicijske igre, jednostavno – učiniti ih konvencionalnima. Držati njihove vezne u sredini, a stopere u obrani, jedina je formula kojom im se može stati na kraj. Ali za to morate biti u najmanje ruku kolosalni u individualnoj klasi kao oni ili jednostavno – imati Messija.

I zato je najveći trener današnjice uoči ždrijeba u Nyonu imao samo jednu želju: samo ne Barca!

>>Mandžukić nije oduševio Allegrija, a ni Guardiolu: Bilo nam je lakše kad je zaigrao

>>Juventus prosuo 2:0, u četvrtfinalu Lige prvaka je goropadni Bayern!

Pogledajte na vecernji.hr