Europsko vaterpolsko prvenstvo u Beogradu, koje počinje danas, bit će 12. na kojemu će nastupiti Hrvatska kao samostalna država. U prethodnih 11 osvojili smo zlato i dva srebra.
Je li se moglo i više?, pitali smo Pericu Bukića, dopredsjednika i izvršnog direktora Hrvatskog vaterpolskog saveza.
– Objektivno smo mogli i više. No, treba uzeti u obzir da EP uvijek upada u kalendar pred OI ili SP, pa momčad uglavnom nije u optimalnom stanju za takvo teško natjecanje kakvo je Europsko prvenstvo. Ali kad se spominje EP, teško je ne sjetiti se Zagreba 2010. gdje smo rezultatski i organizacijski napravili fenomenalan uspjeh. Kao igrač najviše žalim za zlatom iz Atlante 1996. A kao dužnosnik najgore sam se osjećao nakon Pekinga 2008. Došli smo spremni uzeti medalju, ali nam je nes(p)retno pobjegla iz ruku – kaže Bukić, s 40 odličja naš najtrofejniji sportaš.
Bolji proračun za 2016.
Jesmo li i kad otplatili onih 100.000 eura kazne za Kranj?
– Prvo što me dočekalo kao novoizabranog predsjednika HVS-a te 2004. bio je taj apsurdan dug. Morali smo ga platiti do početka kvalifikacija za SP 2005. Uspjeli smo platiti dug i još dovesti Ratka Rudića za izbornika.
Što možemo očekivati u Beogradu?
– U Beograd ponovno idemo s pomlađenom reprezentacijom, bez nekoliko iznimno kvalitetnih igrača, ali taj spoj iskusnih i mladih željnih dokazivanja ne mora nužno biti hendikep. Usprkos iznimno jakoj konkurenciji, nadam se medalji.
Neće biti Muslima, Obradovića... zbog čega nama uvijek izostane poneki igrač?
– Više je tu razloga. Od zdravstvenih, preko prenatrpanog kalendara do financijskih.
U Beograd idu i naši navijači, plašite li se napada, nereda?
– Na žalost, u Beogradu nećemo imati veliku podršku naših navijača, barem ne na početku. Uvjeren sam da će organizator napraviti sve da utakmica između Srbije i Hrvatske prođe bez nereda. Nije ih bilo ni u Zagrebu. Očekujem poneku provokaciju, ali i veliku podršku s tribina našim suparnicima. No, to u bazenu ne mora puno značiti. Kao igrač sam uživao igrati pred punim tribinama, pa makar bile i neprijateljski raspoložene.
Beograd organizira EP u Kombank areni, a u Zagrebu to nije bilo moguće?
– Imali smo veliku želju EP 2010. organizirati u Areni. Na žalost, nakon višemjesečnih napora i stručnog dokazivanja, ideja je propala zbog nezainteresiranosti vlasnika. No, kad sad vratim film unatrag, nije mi žao. U Areni bismo teško dobili ozračje kakvo smo imali na Mladosti gdje smo tribine doslovno uvukli u sam bazen. U osvajanju zlata publika je bila naš osmi igrač!
Kakva je sad situacija u blagajni saveza?
– Naučili smo živjeti na donjoj granici preživljavanja. Srbi za vaterpolo izdvajaju tri do četiri puta više, Mađari i Talijani puno više. Kad su nagrade igračima za velika sportska ostvarenja u pitanju, tu su razlike još i veće. Talijani imaju 15-ak puta veće nagrade, a Srbi ili Crnogorci pet do šest puta. Ovdje moram istaknuti našeg glavnog sponzora HEP koji je temelj uspjeha svih ovih godina.
Niste zadovoljni statusom vaterpola u HOO-u i u SSGZ-u?
– Vaterpolo je cijeli niz godina u sustavu financiranja HOO-a bio bitno zakinut. To su priznali i sami čelni ljudi krovne institucije. Činjenica je da je vaterpolo u posljednjih osam godina osvojio 15 medalja na velikim natjecanjima, da smo bili europski, svjetski i olimpijski pobjednici, a da se to uopće nije osjetilo u financijskom tretmanu od strane HOO-a. Prijedlog proračuna za 2016. bitno je bolji nego prijašnjih godina. Slično je prolazila i Mladost u sklopu proračuna SSGZ-a, ali sad se i tu napravio iskorak.
Vaterpolo na kapaljku
Ženski vaterpolo je u još težem položaju?
– Djevojke koje se bave vaterpolom čiste su amaterke. Malo je poznato da je u svijetu ženski vaterpolo čak i razvijeniji od muškoga. Čak 10-ak zemalja konkurira za zlato na svjetskoj razini, a najmnogoljudnije države svijeta, primjerice, Kina, Rusija, SAD, Australija, Njemačka..., puno više ulažu u ženski nego u muški vaterpolo.
I vaše dvoje djece bavi se vaterpolom?
– Drago mi je da su i Luka i Petra zavoljeli vaterpolo i da su, evo, oboje u prilici nastupiti na EP-u u Beogradu. Mišljenja sam da je za današnje mlade sport još i važniji nego u vrijeme mog odrastanja.
Ima prijenosa vaterpolskih utakmica na Arenasportu, ali njih može pratiti manji broj ljudi. Što je s HTV-om?
– Suradnja s HT-om i veliki broj TV prijenosa na Arenasportu veliki su iskorak za vaterpolo. Ono što posebno veseli jest činjenica da je zadovoljstvo obostrano, da smo po gledanosti sustigli košarku i rukomet. HTV je posebna priča. Zbog terminskih ograničenja i posvećenosti elitnom sportu, na HTV-u ne postoji ni najmanji interes za prijenose iz uspješnih hrvatskih sportova. Vaterpolo se na HTV-u pušta na kapaljku. Prikazuju doista samo ono što baš moraju.
Počinje Evropsko prvenstvo u vaterpolu a glavni naslovi u VL-u se odnose na nekakvu majicu i potenciranje eventualnih nereda u Beogradu. Alo gospodo, večeras se susreću svetski i evropski prvak protiv olimpijskog prvaka znači sudar dve moćne ekipe pa malo više respekta prema tim momcima. Koliko god se trudili ne možete pobeći od balkanskog mentaliteta.