Hajduk na Poljudu nije igrao pred svojim navijačima još od 31. kolovoza i poraza od Dinama (2:3) pa se očekivalo kako bi taj tromjesečni post i sve aktualnosti trebali osigurati 15 do 20 tisuća gledatelja na gradskom derbiju protiv Splita. To se nije dogodilo, posjet je bio ispodprosječan, a opet skoro pa dvostruko viša nego na svim drugim utakmicama zajedno!
Prema zapisnicima s utakmica, brojke kažu da je na Poljudu bilo osam tisuća gledatelja, a na ostale četiri utakmice zajedno njih 4522. Istina, vrijeme je u većini zemlje bilo loše, ali naivno bi bilo kazati da je vrijeme to koje tjera gledatelje od stadiona. Čak nije ni kvaliteta nogometa razlog jer ima se što vidjeti. Razlozi su u onome što se događa oko nogometa i u lošoj infrastrukturi.
Primjerice, Zagreb i Istru je pratilo samo 300 gledatelja, a pjesnici su u odličnoj formi. Zadar i Lokomotivu, svega njih 200, a moglo se vidjeti sedam pogodaka! Dinamo i Rijeku, derbi kola, pratilo je samo 3122 gledatelja, ali za Maksimir je to postalo normalno i iznad prosjeka. No utakmica je bila jako dobra, pala su tri gola i modri su izašli iz krize pa se valjda moglo skupiti više navijača nego, primjerice, na futsalu. Osijek i Slaven Belupo gledalo je uživo 900 gledatelja iako je palo pet pogodaka i bilo je mnoštvo događanja na terenu.
Istovremeno, predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker tvrdi da je liga odlična, nogomet nikad bolji, s čime se slažu i svi drugi u HNS-u. Pa i izvršni predsjednik Dinama Zdravko Mamić je zadovoljan Prvom HNL. Pozivaju se na rezultate u Europi, koji ipak nisu tako sjajni kako se tvrdi jer Dinamo u Europi nije napravio iskorak, još je jednom osramotio hrvatski nogomet i postao najgora momčad Europske lige. Hajduk i dalje sanja o ulasku u skupine, a kao pozitivna priča se mogu ocijeniti samo Rijeka i Split. No ako Rijeka ne prezimi u Europi, o nekakvom značajnijem napretku hrvatskog klupskog nogometa ne može se pričati, tako da je četiri kluba u posljednjem pretkolu Europske lige ipak bila iznimka koja potvrđuje pravilo.
Ali dok se o fami klupskog nogometa u Europi ne mora pričati, mora se pričati o gledateljima kojih nema jer samo Poljud i Kantrida imaju prolazne ocjene po tom pitanju. Ipak gledatelji čine nogomet sportom koji se za nekoga i igra jer bez publike nema ni marketinških uspjeha – u uređenjim zemljama. Ako je već pretjerano reći da se nogomet igra radi navijača, onda se svakako može reći da se igra za njih. Kad ih nema, onda je nejasno čemu sve skupa i zašto trošiti javni novac.
Jer, ako netko unatoč izostanku publike ima sponzore i transferima održava na životu, onda treba pomoći da se privatizira i time službeno da do znanja da navijači nisu potrebni. Naravno, taj scenarij nećemo vidjeti jer u slučaju potpune privatizacije i izostanka javnog novca, prazni stadioni značili bi i praznije blagajne. No samim time bi značilo i više truda da se gledatelje vrati na tribine.
>> Dinamo, nažalost, više nikoga ne zanima, najveći poraz danas doživio je - nogomet!
nitko ne govori o 7 godina ekonomske krize u društvu i tome da će ljudi radije kupiti kilu mesa nego ulaznice za utakmicu i onda sjediti maltene na betonu na 5 C i još po njima pada kiša?!? pa tko je lud u tim uvjetima ići na utakmice, a osim toga imate na TV legalne prijenose utakmica za puno manju lovu, a da ne govorimo o streamovima kojih ima na sve strane, a ne koštaju ništa!