Četiri treninga dnevno kojima pokušavaju prilagoditi tijelo naporima koji ih očekuju na samom olimpijskom tatamiju gdje bi do finala trebale odraditi četiri borbe u jednom danu.
Završetkom europskog nogometnog prvenstva fokus se polako počeo prebacivati na olimpijske igre i reprezentativce od kojih se u Hrvatskoj puno očekuje. Nakon velikog niza medalja Ane i Lucije Zaninović na najvećim svjetskim natjecanjima mnogi su ih počeli svrstavati među glavne favorite za odličja iako do takvog ostvarenja nije nimalo lako doći. Olimpijske igre kriju puno prepreka, nepredvidljivih zamki, a o težini njihovog puta dovoljno govori činjenica da nikad nijedna Europljanka nije osvojila medalju u Lucijinoj kategoriji do 49 kilograma. S druge strane u kategoriji Ane Zaninović smjestile su se čak tri aktualne svjetske prvakinje iz kategorija do 53, 57 i 62 kilograma. Konkurencija vrijedna pažnje i divljenja.
Posljednjih se dana Ana Zaninović često spominje i kao prva sportašica koja će nositi hrvatsku zastavu na ljetnim Olimpijskim igrama čime bi taekwondo još jednom primio veliko priznanje za sve rezultate posljednjih godina. S obzirom da su Ana i Lucija u izolaciji, mogućnost nošenja zastave prokomentirao je predsjednik Hrvatskog taekwondo saveza dr. Franjo Prot.
– Uoči svih nastupa na Olimpijskim igrama u svim olimpijskim odborima u svijetu donose se odluke o tome koji će od sportaša ili sportašica nositi stijeg. Od velikog je to značaja za svakog pojedinca i sport, odnosno nacionalni sportski savez kojem pripada. Do konačnog donošenja odluke nacionalnog olimpijskog odbora u našem slučaju Vijeća Hrvatskog olimpijskog odbora javnost, sponzori i utjecajni pojedinci zauzimaju određena stajališta i preferencije s namjerom da aktivno sudjeluju bilo direktno bilo indirektno u izboru stjegonoše, odnosno stjegonoškinje. Mi iz rukovodstva Hrvatskog taekwondo saveza imamo povjerenja da će Vijeće Hrvatskog olimpijskog odbora u konačnici donijeti najprimjereniju odluku i odabrati odgovarajuću sportašicu ili sportaša za tu počasnu dužnost.
– Vijest o tome da je Ana Zaninović jedna od najozbiljnijih kandidatkinja, odnosno kandidata jako me raduje. Taekwondo je s dvije olimpijske medalje od ukupno pet u Pekingu te s čak 54 svjetske i europske medalje najuspješniji ljetni olimpijski sport, Ana Zaninović jedina je aktualna svjetska prvakinja u Hrvatskoj od svih olimpijskih sportova. Nesumnjivo je da sportski rezultati, javna prisutnost i djelovanje potvrđuju da je Ana Zaninović najozbiljnija kandidatkinja za nositeljicu hrvatskog stijega na svečanosti otvaranja na ovim ljetnim Olimpijskim igrama. Smatram da je to prilika da u duhu vremena i duhu temeljnih olimpijskih načela i vrijednosti u našem kulturnom i sportskom krugu sportašica ponese stijeg na ceremoniji otvaranja ljetnih Olimpijskih igara. Naravno da je osnovano očekivati da će Vijeće HOO-a upravo Ani, sportašici godine koja prethodi ovim ljetnim olimpijskim igrama u Londonu 2012. i ovom prilikom odati priznanje i povjeriti nošenje hrvatske zastave.
Bit će to još jedan pozitivan poticaj za dobar natjecateljski nastup.
Izborom Ane za stjegonoškinju ceremonije otvaranja Hrvatski olimpijski odbor pridružio bi se između ostalog olimpijskim odborima Grčke i Meksika za koje već znamo da su počast nošenja nacionalne zastave povjerile također svojim taekwondo-sportašima.
– Konkurencija na Olimpijskim igrama u svakom je sportu paklena, ali u taekwondou je dodatno pojačana, doslovno poduplana činjenicom da se osam standardnih kategorija spajaju u četiri olimpijske. Pravilo je da se dvije susjedne kategorije spajaju u jednu, ali sportaši i sportašice imaju sami pravo izbora u kojoj će kategoriji tražiti plasman na Igre. Tako se između ostalog dogodilo da svjetska prvakinja iz 62 kilograma odabere Aninu kategoriju u kojoj su već gotovo sve djevojke iz 53 i 57 kilograma. Dodatni problem je da su nositelji već ranije određeni po kategorijama, a u olimpijskoj kategoriji do 57 kilograma bodove donose samo djevojke koje su uspjeh ostvarile do 53 i 57 kilograma. Zbog te činjenice je prvakinja svijeta do 62 kilograma postavljena kao nenositelj i može naletjeti na Anu već u prvom kolu olimpijskog turnira.
– Završni Olimpijski turnir u taekwondou na ljetnim olimpijskim igrama dvostruko je selektivan. Olimpijski program natjecanja u prvom redu sažima po dvije težinske kategorije standardnog natjecateljskog programa svjetskog i kontinentalnih prvenstava. Uz to tu je i dvostruki, najprije svjetski, pa onda kontinentalni sustav kvalifikacijskih natjecanja za završni nastup. Ako još tome pridodamo da svaki nacionalnu savez u raspoložive četiri muške i četiri ženske olimpijske težinske kategorije može prijaviti samo po dvije natjecateljice i dva natjecatelja dobiva se sustav predselekcije koji nijedan od drugih sportova ljetnih olimpijskih igara ne poznaje. Po tome je već svaki kvalificirani natjecatelj, odnosno natjecateljica postigla vrijedan olimpijski plasman u prvih 16 i s ove strogo selektivne razine svi ulaze u borbu za medalje. Mogu reći da je to paklena bespoštedna konkurencija.
– Na svim svjetskim i kontinentalnim natjecanjima pratim nastupe svih naših natjecatelja. Anino i Lucijino postignuće nije me iznenadilo, ali me uvijek iznova obradovalo. Svojim su nam izuzetnim zalaganjima pružile mogućnost zajedničkog proživljavanja svih izazova ključnih trenutaka dosadašnjih natjecateljskih nastupa. I sve njihove protivnice svjesne su svih njihovih vrijednosti. Imam apsolutno povjerenje, i s bezrezervnim optimizmom iščekujem dane olimpijskih natjecanja u kojima će imati podršku cijele hrvatske taekwondo-zajednice kao i svih naših ljudi iz domovine i inozemstva – rekao je dr. Franjo Prot.
Prot: Čeka nas paklena i bespoštedna konkurencija
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'
Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći
Javljanje Edija Škovrlja sa snježne A1 postalo viralno, a razlog je ovaj vozač u pozadini
Legendarni reporter otkrio je kakvo je stanje na odmorištu Zir, a u pozadini jedan vozač kamiona nije primijetio javljanje uživo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Cure zaslužile ste!