TEHNOLOGIJA U NOGOMETU

Prvo pa kiks ili kako je ‘slijepi’ Kassai oštetio Kolumbijce

Foto: Reuters/PIXSELL
Kashima Antlers - Atletico Nacional
Foto: Reuters/PIXSELL
Luka Modrić
Foto: Reuters/PIXSELL
Kashima Antlers - Atletico Nacional
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Kashima Antlers - Atletico Nacional
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Real Madrid
Foto: Reuters/PIXSELL
Luka Modrić
Foto: Reuters/PIXSELL
Luka Modrić
16.12.2016.
u 14:04
– Pozdravljam uvođenje gol-tehnologije u nogomet, ona otkriva ono što nijedan sudac ne može vidjeti, je li cijela lopta prešla gol-crtu. A Kassaijev primjer otkrit će samo svu besmisao uvođenja videotehnologije! – kaže Stipković
Pogledaj originalni članak

Ni kriv ni dužan u nogometnu antologiju ušao je Mađar Viktor Kassai, prvi sudac u povijesti koji je prosudbu o kaznenom udarcu donio uz pomoć videotehnologije.

U polufinalnoj utakmici klupskog SP-a, Kashima – Atletico Nacional, Kassai je u 31. minuti prvo pregledao snimku duela Kolumbijca Berrija i Japanca Nishija u kaznenom prostoru Atletica, i tek tada odlučio dosuditi 11-erac za Kashimu.

Bivšega suca, danas kontrolora na utakmicama 1. HNL Branka Stipkovića pitali smo je li uvođenje videotehnologije na utakmicama korak naprijed za nogomet.

Englezi počinju s FA kupom

– Pozdravljam uvođenje gol-tehnologije u nogomet, ona otkriva ono što nijedan sudac ne može vidjeti, je li cijela lopta prešla gol-crtu. A Kassaijev primjer otkrit će samo svu besmisao uvođenja videotehnologije. Naime, u trenutku kada je japanski igrač bio srušen u kaznenom prostoru, bio je u očiglednom zaleđu, a to sudac, gledajući snimku, nije uočio. Katastrofa! Dakle, u čemu je to Kassaiju kamera pomogla? I čemu uopće kamera ako smo ne tako davno uveli šestoricu sudaca?! – kaže Stipković i dodaje:

– Od nove tehnologije najviše će koristi imati prodavači kobasica na stadionu, jer će im publika hrliti u stankama utakmica, dok suci pregledavaju videosnimke.

Svjetsko klupsko prvenstvo u Japanu prvo je službeno natjecanje s videotehnologijom (VAR ili Video Assistant Referee). Sustav bi trebao biti proširen na druga natjecanja tijekom 2017. godine, a 2018. godine u Rusiji bit će prvi put upotrijebljen na Svjetskom prvenstvu reprezentacija.

U klupskom nogometu za sada ga najavljuju Englezi, ali ne za Premijernu ligu, nego za FA kup od sljedeće sezone. Po tome bismo mogli zaključiti da ga od dolaska u Hrvatsku ligu dijele svjetlosne godine. Ili, možemo to postaviti i ovako: prije će Hajduk biti prvak nego što će VAR stići u Hrvatsku.

A što je uopće VAR? Posrijedi je sustav ponovljenih snimki koje glavni sudac utakmice poziva u slučajevima kad sumnja u neke od ključnih odluka: je li gol ili nije gol, je li jedanaesterac ili nije, je li prekršaj za crveni ili žuti karton, te tzv. identifikacija, kada treba utvrditi koji je igrač počinitelj teškog prekršaja (primjerice, u slučaju gužvi, tučnjava ili slično).

Te je situacije Fifa proglasila strateški važnima za tijek utakmice i samo se u tim slučajevima glavni sudac može konzultirati sa specijalistima koji za vrijeme utakmice sjede u studiju s monitorima i prate sva zbivanja na travnjaku.

Kuipersova iskustva

Nizozemski sudac Björn Kuipers, koji je u rujnu arbitrirao u prijateljskoj utakmici Italija – Francuska, na kojoj je primijenjen VAR, iznio je svoje dojmove o novom sustavu.

– Sudac je bio i ostao čovjek koji preuzima na sebe odgovornost za odluke na terenu. Videosustav ne može služiti kao alibi, niti smo dužni oslanjati se na njega u smislu “neka on sudi umjesto mene”.

Pregledavanjem videosnimki možemo se poslužiti samo u krajnjim slučajevima, inače bi se utakmica razvodnila – kazao je Kuipers i dodao:

– VAR sustav nije zamišljen da bi ponižavao suce, već da bi im pomogao. Kada igrač ne zabije gol s tri metra, je li to pogreška ili nije? Pogreška je. E, pa ni mi nismo roboti, nego živi ljudi. I ako sam donio pogrešnu odluku, a videonadzor me ispravio, to je dobro i za mene i za igru. Iako mogu reći s punom odgovornošću da su kod najboljih svjetskih sudaca ozbiljne pogreške vrlo rijetke.

Inače, prvi sudac koji je VAR isprobao u klupskoj utakmici, u kolovozu ove godine, bio je Amerikanac Ismail Elfath, na utakmici američke 3. lige New York II. – Orlando City II. VAR mu je pomogao u dvije prosudbe.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

PU
pulizg
14:23 16.12.2016.

pa linijski sudac je kriv za zalede a ne kasai.kasai je gledo ono kaj njemu nije bilo sigurno

JO
josip
15:00 16.12.2016.

da smo imali VAR protiv Brazila nebi nas nikad dobili. Zato ovo sto prije uvest

MU
mike-usa
15:27 16.12.2016.

svatko razuman i normalan je za kamere, nitko ne voli krađe, kamere su uvedene u tenisu, nba, nfl-u i svugdje su unaprijeile sport. razno razni krimosi kojima paše namještanje sa tragičnim argumentima poklušavaju osporiti ono što svatko normalan želi već godinama.