Nova dimenzija rukometa

Dobili smo momčad koja će biti u vrhu idućih 10 godina

Foto: Reuters/Pixsell
Hrvatska
Foto: EHF
Hrvatska
02.02.2016.
u 14:08
Najviše mladih igrača na Euru promovirale su Hrvatska, Norveška i Njemačka.
Pogledaj originalni članak

Nova generacija hrvatskih rukometaša krenula je na veliku scenu osvajanjem bronce na Europskom prvenstvu u Poljskoj. Kada je Hrvatska u Portugalu osvojila svjetsko zlato, Daniel Constantini, jedan od najboljih francuskih trenera, rekao je – ovi će vladati na svjetskoj sceni idućih deset godina. A nije to rekao uzalud. Jer, u toj generaciji imali smo dvojicu 23-godišnjaka (Lacković, Vori), četvoricu igrača sa 24 godine (Sulić, Zrnić, Špoljarić, Balić) te dvojicu sa 25 godina (Dominiković, T. Valčić). Mladima su se još smatrali Džomba (26) i Metličić (27). Lino Červar imao je u rosteru i šestoricu stariju od 30 godina (Jović, Goluža, Kaleb i sva tri vratara – Kelentrić, Šola i Matošević).

Hrvatska najefikasnija

U novoj generaciji imamo dva igrača od 22 godine (Mamić, Šebetić), jednog od 23 (Cindrić), dvojicu od 25 (Slišković, Brozović) i dvojicu sa 26 godina (Marić, Kozina). Kada se njima u skorije vrijeme dodaju Luka Stepančić (25), Stipe Mandalinić (23), Domagoj Pavlović (22), Sandro Obranović (23), Leon Šušnja (23) i Lovro Mihić (22), s pravom možemo reći da smo dobili momčad za vrh sljedećih deset godina. Oni iskusniji, Duvnjak (28), Kopljar (30), Gojun (30), Horvat (31), Karačić (28), Čupić (30), imat će vrhunac na Europskom prvenstvu u Hrvatskoj 2018. godine, baš kao što je većina igrača iz 2003. imala svoj vrhunac na Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj 2009. godine.

Kada se malo baci pogled na ostale reprezentacije iz europskog, ujedno i svjetskog vrha, onda nisu daleko od istine riječi Bogdana Wente, nekad sjajnog igrača i izbornika Poljske, kada je rekao da sada slijedi vladavina Njemačke, Norveške i Hrvatske. Jer, naša je reprezentacija na Europskom prvenstvu izbacila nove zvijezde poput Sliškovića, Mamića, Marića, Šebetića, Brozovića i Cindrića. Njemačka je osvojila zlato s devet igrača između 21 i 25 godina, a Norveška se predstavila sa šestoricom mladića između 21 i 25 godina. A koga su promovirali od mlađih igrača Francuska, Danska, Španjolska ili Poljska? Gotovo nikog. Kod Francuza su Kounhoud (19), Fabregas (20) i Remili (21) uglavnom nosili suigračima lopte, Španjolska u budućnosti može računati tek na Dušebajeva (24) i Pereza (25), Danska na Larsena i Laugea (25), a Poljska na Daszeka (24) i Syprzaka (25). Sve ostalo su “starci”.

Hrvatska je na Europskom prvenstvu pokazala jednu sasvim novu dimenziju rukometa. Tako brzo i efikasno nije igrao nitko. Uostalom, mi smo reprezentacija koja je postigla uvjerljivo najviše pogodaka u osam utakmica (250 ili u prosjeku 31 pogodak po utakmici). Uputili smo i daleko najveći broj šuteva (389 ili u prosjeku 48 po utakmici). Sa 64 posto šuta najbolji smo od svih 16 reprezentacija. Kada još usavršimo sve bolju 5-1 obranu, mogle bi se dogoditi lijepe stvari u bliskoj budućnosti.

– Imamo kemiju s novim izbornikom – rekao je Domagoj Duvnjak.

Novi izbornik malo je bio čudan pri davanju izjava, ali je taktički neke stvari jako dobro osmislio. Jasno, pogodila ga je i velika doza sreće s obzirom na to da je imao nekoliko pogrešnih procjena, prije svega o tome tko je prvi vratar.

– Mene nije iznenadilo što je Babić osvojio medalju. On jako dobro zna pripremiti taktiku. Uostalom, dok je bio pomoćni trener Goluži Hrvatska je osvojila tri bronce. Kad je otišao, Goluža na sljedeća dva natjecanja nije osvojio nijednu – rekao nam je jedan rukometni trener koji je želio ostati anoniman.

Upitan status Alilovića

Hoće li se Babić držati one stare dobre uzrečice – momčad koja pobjeđuje se ne mijenja pa će isti igrači igrati jako važne kvalifikacije za Rio? Onako na prvu, upitan je status Mirka Alilovića, ali i Ivana Čupića. Nećemo se iznenaditi ako se upomoć pozove Igora Vorija. Ovisno o tome kako će igrati u sljedeća dva mjeseca, priliku bi mogli dobiti Pavlović pa čak i Mandalinić. Volio ga netko ili mrzio, Babić na kraju mora dobiti prolaznu ocjenu. Prvu godinu na fakultetu je prošao. Slijedi druga, kodnog imena Brazil. Nismo ga stigli pitati što kaže proročanstvo – idemo li u Rio de Janeiro i hoćemo li tamo osvojiti novu medalju...

>>'Stevanović je najveći dobitak, na njega sam najponosniji'

>>Bronca je stigla u Hrvatsku! Oduševljeni navijači dočekali rukometaše na Trgu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

CA
Catalonia
14:50 02.02.2016.

Osim ako Gopcu nebudu prestari vec sa 3 banke....

Avatar EU MOJCA
EU MOJCA
15:53 02.02.2016.

Mi smo Hrvatska !

BA
bađo15
16:12 02.02.2016.

Ne znam stvarno cemu ovo 'volio ga netko ili MRZIO'?? Zasto bi netko mrzio covjeka koji nije napravio nikome lose nego bas suprotno! S njim smo, poslije dosta dugog posta od medalja, napokon dosli do nje i to s toliko mladih igraca i to na njegovom prvom velikom natjecanju! Tako da mislim da ga nitko nema zasto mrziti.