REAKCIJA

Sa stadiona padali komadi betona, izvođač radova odgovorio Osijeku: 'Upozorili smo ih da to ne rade'

Foto: Eurokamen
Foto: Eurokamen
Foto: Eurokamen
Foto: Eurokamen
Foto: Eurokamen
04.03.2024.
u 15:43
- Nismo mi izvodili radove na spojevima konstrukcija, štoviše, upozorili smo Naručitelja da ne izvodi dobetoniranje – odgovaraju iz tvrtke Eurokamen na prozivke na njihov račun upućene iz NK Osijeka nakon što se odlomio komad betona na novom osječkom stadionu Opus Areni
Pogledaj originalni članak

Kako smo ranije objavili, iz kluba su priopćili da je utvrđeno kako je došlo do odvajanja zaštitnog sloja betona, "a ti su radovi izvođeni u prvoj fazi izgradnje stadiona Opus Arena, tijekom 2020. godine, kada je radove izvodila tvrtka Eurokamen d.o.o."

- Eurokamen je bio izvođač konstruktivnog dijela novog stadiona NK Osijek, radova tzv. prve faze, sve radove je izveo bez ikakvih, dakle niti najmanjih nedostataka sa svojom vlastitom operativom i stručnim kadrom. Sudskim osiguranjem dokaza i Potvrdama samog Naručitelja radova potvrđena je kvaliteta i opseg radova Eurokamena. Radove na spoju montažne i monolitne konstrukcije nije izvodio Eurokamen, nego izvođači narednih faza radova. Mi smo izvodili radove montažne i monolitne konstrukcije, konstruktivne radove. U svom priopćenju NK Osijek i sam navodi, a što je razvidno i iz snimke, da se ne radi o konstrukcijskim oštećenjima već oštećenjima, citiramo, "na nekonstruktivnom dobetoniranom dijelu stadiona". U kasnijim su fazama izvođeni radovi na spoju montažne i monolitne konstrukcije s drugim izvođačima, i to na način na koji smo ga unaprijed upozorili da je neispravan – tvrdi Zvonimir Novak, vlasnik i direktor Eurokamena.

- Naime, postupajući kao savjestan i stručan Izvođač radova, a o čemu je bilješku sastavio stručni nadzor i tadašnji voditelj projekta, upozorili smo Naručitelja da "dobetoniranje" nije prihvatljivo rješenje za spoj konstrukcija i da ga nikako ne preporučujemo Naručitelju. Voditelji projekta su tada, nakon našeg upozorenja, isto tako preporučili Naručitelju drugačija rješenja koja su primjenjivana na drugim stadionima. U drugoj fazi radova, Naručitelj je radio spojeve montažne i monolitne konstrukcije "dobetoniranjem", što je i razlog aktualnog otpadanja betona sa stadiona. Dobetoniranje je zabranjena metoda za izvedbu na čiju neprikladnost smo na vrijeme upozorili Naručitelja. Drugi objekti slične namjene su riješili spojeve podkonstrukcijom čiju metodu je prezentirao i tada aktualni nadzor ZDL i voditelj projekta kao prijedlog za drugu fazu radova. Zbog čega se je Naručitelj ipak odlučio za "dobetoniranje" i koji Izvođači su pristali izvoditi takve radove na spoju konstrukcija, to morate pitati Naručitelja radova – navodi Novak.

Priložili su i fotografije iz kojih je, po njima, "razvidno kako je Eurokamen izveo konstrukcijske elemente istočne tribine prema pravilima struke kontinuiranom betonažom bez prekida elemenata montažne i monolitne konstrukcije".

Foto: Eurokamen

- Montažni elementi su se montirali na monolitnu konstrukciju. Svi elementi su izvedeni u kontinuitetu, ovjereni kvalitetom i ispitivanjima. Eurokamen je ponosan na kvalitetu konstrukcijske izvedbe stadiona, a o čemu su sastavljena sva mjerodavna izvješća. Eurokamen ne može odgovarati za radove koje su uslijedili nakon završetka naše faze radova – ističe Novak, dodajući kako su se njihova "stručna upozorenja, nažalost, pokazala ispravnima".

- Svoja potraživanja koja imamo zbog toga što nam Naručitelj nije platio radove koje smo izveli u zadnjih šest mjeseci rada na stadionu, naplaćujemo sudskim putem – zaključuje on.

Tvrtka Strabag odradila je drugu fazu radova, a na koje se, poručuju iz te firme, ne odnosi nedjeljni događaj. Uz njih, bilo je, poznato je, još manjih izvođača. - U potpunosti podržavamo priopćenje Naručitelja i nismo u mogućnosti dalje komentirati slučaj - kazao nam je Sven Müller iz Strabaga.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

BE
bendzola
16:33 04.03.2024.

Sven Muller... naravno... nakon muljanja u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost muljanja i u Strabagu... nije čudno

BE
bendzola
16:38 04.03.2024.

Iz mandata ovog ravnatelja pamti se misteriozno povećanje budžeta Fonda namijenjenog oglašavanju za čak 50 puta, i to uoči izbora, potom neobično skupa web stranica Bioportal, plaćena 914 tisuća kuna, a i trakavica o preseljenju u Zagrebtower, u kojem se Fond skućio s Ministarstvom zaštite okoliša i još nekoliko drugih srodnih institucija, i to u privatnom najmu, koji se pokazao znatno skupljim od dotadašnjeg, povlaštenog, u prostorima u vlasništvu Grada Zagreba. Cijena je kasnije dodatno rasla, javnost je negodovala, a novi ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović najavljivao je hitno iseljenje - sve dok se nije pokazalo da bi se ono moralo platiti dodatnih 26 milijuna kuna.

GN
gnoj
18:41 04.03.2024.

A tko je dao uporabnu dozvolu a da nije sve dobro provjerio ? Srušit će se jednog dana pod ljudima i tko će biti kriv !