PROCIJENIO FORBES

Šarićevi Warriorsi proglašeni najvrijednijim NBA klubom. Evo kako stoje ostali Hrvati

Foto: Reuters/Pixsell
Dario Šarić
Foto: PA/Pixsell
Dario Šarić
Foto: Reuters/Pixsell
Dario Šarić
Foto: Press Association/Pixsell
Dario Šarić
31.10.2023.
u 08:00
Po Forbesu, Warriorsi vrijede 7,7 milijardi USD, a prosječni NBA klub vrijedi 3,85 mlrd USD, što je godišnji porast od 35 posto
Pogledaj originalni članak

Drugu godinu zaredom najvrednijim NBA klubovima procijenjeni su Golden State Warriorsi, klub za koji igra hrvatski košarkaški reprezentativac Dario Šarić. Procjena je to uglednog poslovnog časopisa Forbes čiji su financijski eksperti odvagali da "Ratnici" vrijede više 7,7 milijardi američkih dolara, što je za milijardu i 100 milijuna dolara više od drugoplasiranih New York Knicksa (6,6). Inače, Warriorsi su tijekom prošle sezone ostvarili prihod od 765 milijuna USD što je 48 posto više od bilo kojeg drugog kluba.

Na trećem i četvrtom mjestu su klubovi s najviše naslova NBA prvaka, 17-orostruki šampioni, Los Angeles Lakersi (6,4 milijarde USD) i Boston Celtics (4,7) a peti su Los Angeles Clippersi (4,65), klub koji na svojoj platnoj listi ima hrvatskog centra Ivicu Zupca, dok su šesti Chicago Bullsi (4,6), šesterostruki NBA prvaci u kojima kao savjetnik vlasnika kluba radi hrvatski počasnik Košarkaške kuće slavnih Toni Kukoč.

GALERIJA Šarić zarađuje minimalac u četvrtom NBA klubu - Golden Stateu

Foto: Reuters/Pixsell
Dario Šarić
Foto: PA/Pixsell
Dario Šarić
Foto: Reuters/Pixsell
Dario Šarić
Foto: Press Association/Pixsell
Dario Šarić

Kad već spominjemo poslodavce hrvatskih košarkaša, recimo da je Utah Jazz Luke Šamanića na 21. mjestu i da vrijedi 3,09 milijardi dolara dok su Detroit Pistonsi Bojana Bogdanovića 23. s procijenjenom vrijednošću od 3,08 milijardi USD.Po Forbesovu izvješću, prosječan NBA klub vrijedi 3,85 milijardi dolara, što je porast od 35 posto u odnosu na godinu prije. Ukupno gledano, vrijednost svih klubova rasla je između osam i 76 posto i niti jedan od njih nema manju vrijednost od dvije milijarde dolara.

A do takvog rasta vrijednosti klubova došlo je zbog nadolazećih pregovora oko novog ugovora za televizijska prava. Važeći ugovor s ESPN-om i Turner Sportsom donosi NBA ligi godišnje po 2,66 milijardi dolara, a ona međunarodna prava, koja uključuju DAZN i Sky Sports, godišnje donose oko 500 milijuna USD godišnje. A po nekim procjenama, uz mogućnost da u posao uđu i novi distributeri poput Applea, YouTube TV-a i Amazon Primea, uz rastuće zanimanje internacionalnih distributera, vrijednost televizijskih prava za NBA utakmice mogla bi se udvostručiti.

VEZANI ČLANCI:

S obzirom na to da NBA liga planira ekspanziju na klubove iz Las Vegasa i Seattlea, upućeni procjenjuju da će biznismeni koji će stati iza tih projekata ligi morati uplatiti najmanje četiri milijarde dolara. A to pak znači da će vlasnici aktualnih 30 klubova, a dobit te vrste se dijeli, na svoje račune svaki dobiti 267 milijuna USD, što je 16 puta više nego što je Jerry Reinsdorf 1985. platio Jordanove Chicago Bullse.

Zanimljivo je da je najveći porast vrijednosti, od 76 posto, ostvario klub koji ima najduži niz godina neulaska u doigravanje najjače lige na svijetu. A to dakako ima veze s prodajom tog kluba kao i s time tko ga je prodavao. A prodavač je bio najveći košarkaš svih vremena Michael Jordan koji je odlučio izaći iz biznisa te je za tri milijarde USD prodao svoj kontrolni paket dionica. A u posljednjih 12 mjeseci prodani su Phoenix Sunsi i to za četiri milijarde USD. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.