NOVI MAX! OTKRIVA

Veliki povratak prevarenog izbornika - s Golecom u Rio!

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Vedran Golec
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Seung Ki Hong
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Seung Ki Hong
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Seung Ki Hong
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Seung Ki Hong
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Seung Ki Hong
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Vedran Golec
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Vedran Golec
Foto: Zeljko Hladika/24sata/PIXSELL
Martina Zubčić
Foto: Zeljko Hladika/24sata/PIXSELL
Martina Zubčić
06.11.2015.
u 14:21
'Ako ne pobijediš, nema rezultata. A kad nema rezultata, tko je kriv? Trener je kriv za sve, znači da nije dobro spremio borca.'
Pogledaj originalni članak

Sportski tjednik Max! u novom broju otkriva da se bivši Te-kvon-do izbornik Seung Ki Hong (44) vraća na veliku scenu i ima aduta za Olimpijske igre u Rio de Janeiru 2016. godine u vidu Vedrana Goleca (26).

Predah, molim, ne mogu više..., procijedio je i pao na sve četiri Vedran Golec (26), najuspješniji hrvatski tekvondaš prema rang-listi Svjetske te-kvon-do federacije, europski doprvak u najtežoj kategoriji, brončani s Europskih igara 2015., četverostruki osvajač Croatia Opena i kandidat za Olimpijske igre u Riju 2016. Golec je istrenirana “zvijer”, borac od dva metra koji 20 godina svakodnevno vježba na tatamiju. Jutarnji je trening u dvorani Te-kvon-do kluba Jastreb u Voltinom, Golec vježba sa sparing partnerima iz kluba Matejom Škreblinom, Lukom Bobanom, Hrvojem Šepom, a svaki pokret pažljivo prati Seung Ki Hong (44), bivši hrvatski izbornik.

– Ne možeš? Onda idemo s treninga, otkazujemo i natjecanje. Što ćeš tamo ako ne možeš – kratko i strogo kaže mu Hong. Korejac, bivši izbornik koji je Hrvatskoj donio prve olimpijske medalje s Igara u Pekingu 2008. godine, bronce Martine Zubčić i Sandre Šarić, ne priznaje odgovor “ne mogu, teško mi je”. To je njegov način. Svaki trening do maksimuma, preko svake granice boli.

– Što znači “ne mogu”? Ako ne možeš, kako ćeš pobijediti na turniru. Ako ne pobijediš, nema rezultata. A kad nema rezultata, tko je kriv? Trener je kriv za sve, znači da nije dobro spremio borca – na tečnom hrvatskom svoju filozofiju jednostavno objašnjava Hong.

Vrhunski korejski stručnjak nedavno je, uoči velikih turnira Croatia Opena u Varaždinu 7. i 8. studenoga te Paris Opena 14. i 15. studenoga, na zamolbu glavne trenerice i tajnice TKD kluba Jastreb Tamare Pradegan (7. dan) preuzeo brigu o najboljem hrvatskom teškašu Vedranu Golecu od dosadašnjeg vrhunskog trenera Dejana Mesarova koji mu se zbog velikih obveza u klubu i praćenja programa ostalih klupskih selekcija više ne može vremenski dovoljno kvalitetno posvetiti.

Krajnji cilj je da kroz europske kvalifikacije s Golecom prokrči nemilosrdni put prema Olimpijskim igrama. Golec je blizu, u krugu najboljih svjetskih teškaša, pobjeđivao je i svjetske i europske prvake, ali sustav kvalifikacija vrlo je kompliciran i prolaze samo najbolji od najboljih. Svatko tko prođe, može na kraju na olimpijsko postolje. Golecu je sada u finišu bitan svaki bod.

– Vrhunski sportaš mora imati sve posloženo. Trener, klub, roditelji... za vrhunski rezultat sve i svi oko njega moraju biti usklađeni. I raditi, raditi, raditi... I to pametno raditi, znati točno zbog čega radiš to što radiš – kaže Hong.

Hong je godinama nezasluženo gurnut u sjenu, maknut s velike scene. Nakon 2008. i dvije olimpijske bronce u Pekingu nije mu produljen ugovor, nego je eliminiran s obrazloženjem da se mora javiti na natječaj...

– Pa u kojim se to drugim sportovima izbornici moraju javiti na natječaj, s gorčinom se prisjeća Hong kojem čast i ponos nisu dopustili da se ponižava pred moćnicima, premda mu je u tom trenutku sve bilo na kocki. Ugrožena mu je bila gola egzistencija.

Hong je kao mladić sa 28 godina, kao tek diplomirani trener sa studija iz Koreje došao u Hrvatsku 1998. godine na preporuku velikog majstora Lee Kvang Baea i poziv tadašnjeg tajnika HTS-a Andrije Mijačike. Došao je bez znanja jezika, nije govorio engleski, a za Hrvatsku nije ni čuo prije nego se upustio u avanturu koja mu je promijenila život. Postao je “pravi” Hrvat, premda nema državljanstvo.

– Kad bih dobio hrvatsko, morao bih se odreći korejskog, moji ne priznaju dvojno državljanstvo. Nije lako, ne mogu kupiti stan, auto, i vrtić sam kao stranac morao plaćati 3000 kn...

Hong je doputovao sa suprugom Minom i jednogodišnjom kćeri. Sinovi su se rodili u Hrvatskoj, danas su obojica srednjoškolci, a kći je studentica na Ekonomskom fakultetu. Trenirali su i te-kvo-ndo, ali nije to lako uz oca koji traži savršenstvo, za kojeg je te-kvon-do umjetnost i više od života. Nadareniji su bili za glazbu: kći svira violončelo, jedan sin violinu, drugi klavir.

Dok je bio juniorski izbornik, brusio je generaciju koja je obilježila hrvatski te-kvon-do na svjetskoj sceni: Martinu Zubčić, Sandru Šarić, Anu i Luciju Zaninović, Petru Matijašević, Miet Filipović, Marinu Sumić, Filipa Grgića... Vrhunac su bile Olimpijske igre i povijesne medalje Martine i Sandre, zbog kojih su potom mnoge djevojčice odjenule dobok i počele vježbati te-kvon-do.

– Martina je uvijek bila čudesna, da ponovno radim s njom, za šest mjeseci opet bi bila najbolja na svijetu – tvrdi Hong.

Kad su ga izigrali nakon Pekinga i okrenuli mu leđa u HTS-u, on nije okrenuo leđa Hrvatskoj iako je ostao bez prihoda. Nije imao ni da plati stanarinu. Skrasio se u TK Trnje, a od 2010. godine pružili su mu ruku u TKD Dugo Selo kojem je ostao vjeran i kad se taj mali klub, poput brojnih drugih suočio s krizom i besparicom.

– Pomogli su mi u najtežim trenucima i to se ne zaboravlja. Predsjednik kluba, Makedonac Jonče Ilijevski me spasio, pružio ruku kad su me preko noći zaboravili dojučerašnji “veliki prijatelji”, a moja obitelj nije imala ni kune. Puno mi je pomogao i Ozren Matijašević, otac Petre koja se sad bori za Makedoniju. Uvijek ću im biti zahvalan.

Naravno da je pomišljao da se s obitelji vrati u Koreju, ali... Zbog neimaštine obitelj Hong nije mogla svake godine ni na more, kamoli do Koreje. Ni djeca ne vladaju korejskim jezikom da bi ondje mogla pohađati školu. S trenerskom plaćicom u malom klubu jedva bi imali za obroke. Spasila ga je najezda korejskih turista u Hrvatskoj. Hong im pomaže kao vodič...

– Kad bih samo to radio, zarađivao bih više od 5000 eura mjesečno. Ali te-kvon-do je moj život...

Hong bi htio pokrenuti svoj klub, no dobro je naučio naš izraz “obećanović”.

– Kažu mi, samo idi Bandiću i dat će ti prostor za klub. Ma kako će mi dati, zar zato što ću mu doći kucati na vrata? – ne može si objasniti časni Hong.

U Dugo Selo na treninge su dolazili i reprezentativci Poljske. Uspio je i njih kvalificirati na Olimpijske igre u London 2012., što je bilo u rangu senzacije.

Može li sada Hongov pulen i Jastrebov “kapitalac” Vedran Golec biti hrvatski olimpijski adut u Riju? Hong kaže:

– Ako ja kao trener dajem sve od sebe, mora i sportaš. Mora živjeti svakog trenutka za to. Ako neće, ne mora, ali onda nema ni rezultata.

Golec i Hong bit će zajedno već ovoga vikenda na Croatia Openu u Varaždinu. Zajedno kreću na najveću scenu – prema olimpijskoj areni u Riju.

>> Vedran Golec osvojio zlato

Foto: Max!

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.