Panel "Fondovi Europske unije" pokazao je da u tom dijelu hrvatski sport ima velike rezerve. Potvrđuje to primjer slovenskog sporta, koji među 33 zaposlena ima čak osmoricu koji su zaduženi za povlačenje novca iz fondova Europske unije.
- Trebate imati dovoljno kapaciteta u organizaciji, iskustvo, ljude koji mogu to raditi. Novac koji mi dobivamo iz EU koristimo za razvoj sporta i saveza. Na taj način omogućujemo sigurnost savezima. Potrebno je pratiti ono što se treba razvijati. Kad imate mogućnost povlačenja novca iz fondova EU, onda trebate naći varijantu kako projekt i ciljeve pretvoriti u ono za što fondovi daju novac - kazao je direktor Slovenske olimpijske akademije i EU projekt menadžer Aleš Šolar.
- EU fondovi su najbolji primjer toga da ne postoji prilika koju treba čekati, već je treba stvarati. Ne postoji aktivnost u sportu koja se ne može pretvoriti u projekt. Postoji potencijal i modeli kojima se mogu povlačiti sredstva. Neki put to nije isključivo za sport. Bitno je da u sportu postoji jasna vizija što je dugoročno, što su ciljevi sporta u Hrvatskoj te kako se pripremiti za dugoročno razdoblje. Hrvatska ima puno prostora za napredak, trebala bi ciljati na iznose koji su barem četiri puta veći u odnosu na novac koji je Slovenija uspjela povući - rekao je Željko Ivančević, dugogodišnji lobist pri EU u Bruxellesu.