Šok u Maksimiru: Zadar okrenuo 0:2 u 3:2 i izbacio Dinamo iz Kupa

Dinamo Zadar (1)
30.10.2012.
u 15:00
Dinamo je do 83. minute vodio sa 2:0, a onda u produžecima izgubio i ispao u osmini finala Kupa, prvi put nakon 2005. godine

Kakav neviđeni šok za Dinamo i kakva senzacija Zadrana! Dinamo je do 83. minute protiv Zadra vodio 2:0, a onda neshvatljivo prokockao prednost i u produžecima ispao iz Kupa! Ne pamti se ovakav potop Dinama na domaćem terenu, ovo je senzacija u rangu Dugoga Sela iz 1998. i Ivanića iz 2005. godine kada su plavi također ispali u osmini finala Hrvatskoga kupa.

Sve do 83. minute izgledalo je idilično za plave. Fatos Beqiraj prekinuo je dvomjesečni golgeterski post rasparavši mrežu Zadrana u 43. minuti! Kršni Dinamov centarfor posljednji put za plave je bio strijelac protiv Zagreba 25. kolovoza, a jučer je majstorski okrenuo svoga čuvara i zatresao mrežu.

Kada je Beqiraj dao gol, Zadrani su ekspresno izgubili tlo pod nogama i odmah primili i drugi. Vrsaljko je sjajno nabacio, a Duje Čop nadvisio zadarsku obranu i majstorskim udarcem glavom pogodio u gornji kut.

Zadrani su u prvom poluvremenu neplanirano ostali bez vezista Tokića. Sammir je neoprezno zamahnuo rukom i pogodio Tokića prstom u oko, pa je Zadranin bio prisiljen napustiti igralište. U 77. minuti ozlijedio se i glavni sudac Krečak (zadnja loža) pa ga je zamijenio četvrti sudac Matoc.

Od 83. minute plava kola nezadrživo su krenula nizbrdo, ravno u ponor! Jedna po jedna kontra Zadrana, potpuno opuštanje Dinamove obrane i začas je rezultat na semaforu bio 2:2. Kršni momak Stipe Perica napravio je dar-mar u Čačićevoj obrani i poput Zlatana Ibrahimovića razgrtao Dinamove zvijezde. Riječ je o 17-godišnjaku koji je dosad odigrao tek četiri utakmice za seniorsku momčad.

Ivančić je zadao konačni udarac plavima u 98. minuti, a između dva produžetka čak se i Mamić spustio iz svečane lože i davao upute Vidi i Sammiru (Čačić kaže da je predsjednik bio poticajan). Nije pomoglo. Iako je Zadar drugi produžetak igrao s desetoricom, herojski je izdržao pritisak plavih i proslavio pobjedu na centru uz pjesmu "Večeras je naša fešta!"

ZAGREB Stadion u Maksimiru. Gledatelja 300. Sudac: Ivo Krečak (Šibenik) 6, od 77. Marko Matoc (Zaprešić) 6

STRIJELCI: 1:0 Beqiraj (42.), 2:0 Čop (45., Vrsaljko), 2:1 Perica (83., Ivančić), 2:2 Perica (86., Gržan), 2:3 Ivančić (98.)

DINAMO: Kelava 5 – Vrsaljko 5, Puljić 5, Vida 5, Ibanez 5 – Calello 5 – Carrasco 5 (od 56. Krstanović 5), Alispahić 5, Sammir 5, Čop 5 (od 78. Ademi 5) – Beqiraj 5 (od 71. Tomečak 5). Trener: Ante Čačić

ZADAR: Gluić 7,5 – Sarić 7, Jerbić 7, Šimurina 7, Prahić 7, Vasilj 7 – Gržan 7, Tokić - (od 37. Begonja 7), Muić 6 (od 58. Ivančić 7,5) – Heister 5,5 (od 68. Banović 6), Perica 8. Trener: Ferdo Milin

Žuti kartoni: Heister, Jerbić, Šimurina, Ivančić, Begonja; Crveni karton: Ivančić (drugi žuti)

Igrač utakmice: Stipe Perica