Španjolska reprezentacija vladala je nogometnim svijetom između 2008. i 2012. godine kad je dvaput postala europskim i jednom svjetskim prvakom. Nakon toga uslijedili su nastupi na pet velikih natjecanja i uglavnom to je bilo pet velikih razočaranja za navijače Furije.
Posljednji čin lošeg španjolskog niza dogodio se danas u osmini finala SP-a u Kataru kad je koban bio Maroko nakon lutrije jedanaesteraca (3:0). I da tragedija za Španjolsku bude veća na trećem velikom natjecanju u nizu ispali su zbog slabijeg izvođenja udaraca s bijele točke. Prvo su ih 2018. na SP-u izbacili domaćini Rusi, a potom su na posljednjem EP-u slavili i Talijani.
Sve to bacilo je španjolske medije u očaj koji predviđaju smrt njihovog stila nogometa.
Video - 'Jeste li vidjeli što je sinoć napravio Dalić? Za taj potez treba hrabrosti, Modrić je plakao i to sve govori'
- Je li ovo i smrt našeg stila igre? Španjolska ide kući s dva Svjetska prvenstva u nizu, igrajući dvije jednake utakmice. Opet smo se izgubili u pasevima, a ovo nije kliše. Bez šuta na gol, gol ne možeš postići niti pobijediti u utakmici - piše Marca, a Mundo Deportivo dodaje:
- Nismo uspjeli postići pogodak protiv Maroka, čak niti tijekom izvođenja kaznenih udaraca. A Luis Enrique je svoje igrače nagovarao da šutiraju preko tisuću kaznenih udaraca. Oni nisu odradili svoju zadaću. Španjolska je tražila, ali nije pronalazila. Samo dva puta napravili smo neku opasnost. Maroko je čekao svoju lovinu i dočekao je.
- Razočarani smo i žalosni što je ovako završilo. Dominirali smo kroz cijelu utakmicu, ali najteže je igrati protiv reprezentacija kao što je Maroko. I kada se suparnik tako postavi. Čestitam Maroku na ovom rezultatu. Bili su iznimno marljivi kroz cijeli susret. Ponosan sam na svoju momčad i žalostan zbog rezultata - poručio je Luis Enrique, izbornik španjolske reprezentacije.
S druge strane marokanski navijači diljem svijeta slave pobjedu protiv velikog favorita. Objavljene su i snimke iz talijanskog grada Forlija gdje su pripadnici marokanske manjine automobilima prolazili ulicama te trubljenjem slavili pobjedu vrijednu četvrtfinala SP-a.
Slavlje je bilo puno veće u Maroku gdje je gomila navijača snimljena kako se okupljaju u glavnom gradu Rabatu i pale baklje. Druge snimke prikazuju navijače kako plešu i skandiraju u kafićima ogrnuti marokanskom zastavom. Slično je bilo u Španjolskoj gdje su marokanski navijači viđeni kako skandiraju na madridskom trgu Puerta del Sol i u četvrti Las Ramblas u Barceloni.
Povijesni uspjeh svoje reprezentacije Marokanci su proslavili i bakljadom u središtu Londona...
Walid Regragui, izbornik marokanske reprezentacije, poručio je sljedeće:
- Borili smo se od samog početka pa sve do kraja. Usrećili smo marokanski narod i ovom pobjedom ispisali povijest marokanskog nogometa. Ovo smo zaslužili, a naši su nam navijači pomogli. Ujedinili su nas u našoj borbi.
Pa igrate vašim stilom, ali vaš problem je što je vaš izbornik lud, jer hrabrost je jedno ali ono što je on napravio danas je ludost, čovjek je izašao na teren s jednim jedinim pravim defanzivcem, to je prehrabro, a već ima u veznom redu dječake od 18 i 20 godina, ima veznog igrača ne desnom stoperu, dva ultraofenzivna beka i vratara kojem je zabranio nabijati lopte nego mora driblati i dodavati itd. Drugi put malo više pragmatike, Španjolska će uvijek biti najjača ekipa na lopti, ali ipak treba malo misliti i na taktiku i na balans u ekipi, pogotovo na balans defanzivnih i ofenzivnih te starijih i iskusnijih i mlađih i neiskusnijih igrača.