Nakon niza konzultativnih sastanaka, prezentacije i razgovora sa sportašima, u Hrvatskom vojnom učilištu u Zagrebu, 19 hrvatskih vrhunskih sportašica i sportaša svečano je preuzelo ugovor o službi u Oružanim snagama RH.
U statusu djelatne vojne osobe bit će 19 sportašica i sportaša iz deset sportova:
Boks – Filip Hrgović
Hrvanje – Tonimir Sokol
Jedrenje – Ivan Kljaković Gašpić, Igor Marenić, Šime Fantela, Tonči Stipanović
Judo – Andreja Đaković, Ivana Maranić
Karate – Danil Domdjoni
Skijanje – Natko Zrnčić Dim
Taekwondo – Lucija Zaninović, Filip Grgić, Stipe Jarloni
Streljaštvo – Bojan Đurković
Veslanje – Valent Sinković, Martin Sinković, Damir Martin, David Šain
Padobranstvo – Marko Premužić
Svi sportaši morat će obaviti zdravstveni pregled u zdravstvenoj ustanovi MORH-a te proći prilagođeni program dragovoljnog služenja vojnog roka za vrhunske sportaše u Požegi od 10. do 21. siječnja 2011. godine. Od temeljne obuke izuzeti će biti jedino Sokol, Kljaković-Gašpić, Domdjoni i Zrnčić-Dim koji su odslužili vojni rok.
Zapošljavanje sportaša u Oružanim snagama RH rezultat je sporazuma HOO-a i MORH-a o suradnji, unapređenju i razvoju sporta u RH, koji je potpisan 3. rujna 2010. godine u Zagrebu.
Sporazumom se, između ostalog, predviđa mogućnost smještaja sportaša u vojno-sportskim objektima tijekom sportskih priredbi, logistička potpora MORH-a HOO-u pri organizaciji sportskih natjecanja, mogućnost zajedničkog planiranja gradnje, prenamjene i razvoja sportskih objekata, zajedničko korištenje sportskih objekata, mogućnost zapošljavanja vrhunskih/kategoriziranih sportaša u MORH-u i OSRH, te drugi oblici suradnje.
Uime sportaša vojnika HOO-u i MORH-u zahvalio je Ivan Kljaković Gašpić:
- Za nas je ovo ogroman iskorak u životu jer s ovim stječemo financijsku sigurnost, radni staž, dobivamo zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Ovo je najveća stvar u hrvatskom sportu u posljednje vrijeme jer onima koji dolaze pokazuje da ima smisla baviti se amaterskim sportovima.
Njemu se pridružio i predsjednik HOO-a Zlatko Mateša:
- Ovo je povijesni trenutak hrvatskog sporta. Nadamo se da je ovo proces koji će se nastaviti jer teško ćete naći bolje instruktore iz skijanja, jedrenja, borilačkih sportova nego što su ovi ovdje. Uostalom, to je praksa i u razvijenom svijetu pa su mnogi iz njemačke olimpijske ekspedicije na ZOI-ju u Vancouveru bili djelatnici vojske i policije.