Sportskoj javnosti predstavljen je nacrt dugo čekanog novog Zakona o sportu koji je kreirala radna skupina sastavljena od predstavnika krovnih sportskih tijela, sportske i akademske zajednice, a uključen je bio i odvjetnik specijaliziran za sportsko pravo Saša Pavličić Bekić. Nacrt su predstavili ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, državni tajnik Tomislav Družak, ravnatelj uprave za sport Krešimir Šamija i posebni savjetnik ministrice Josip Pavić s kojim smo prokomentirali i neke nove stavke koje će itekako obradovati i aktivne i umirovljene vrhunske sportaše, ali i njihove trenere.
Naknada će pratiti plaće
A velika novost je sljedeća stavka:
- Svima onima koji od sportske djelatnosti zarađuju do 24 tisuće eura godišnje država će plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Za one koji zarađuju više, vjerujem da su kapacitirani da to mogu i sami činiti. To je poticajna mjera za sportaše, poput našeg vrsnog gimnastičara Tina Srbića, koji se bave sportovima u kojima nemaju mogućnosti zarađivati velik novac, a svjetska su kvaliteta u svom sportu. I Ratko Rudić ustvrdio je da će to biti jedna od boljih mjera koja će sportašima iz nekomercijalnih sportova dati sigurnost.
Kad smo već kod trenera najviše klase, a Ratko Rudić osvojio je s Hrvatskom olimpijsko, svjetsko i europsko zlato, i oni će novim zakonom dobiti zadovoljštinu. Dakle, i svi treneri osvajača medalja na Olimpijskim igrama, Paralimpijskim igrama i Olimpijadi gluhih dobivat će naknadu, ali nakon 55. godine, deset godina kasnije no što na to pravo stječu sportaši.
- Ne bih osvojio to što jesam da nije bilo Ratka Rudića, kao što neki naši rukometaši vjerojatno ne bi bili olimpijski pobjednici da nije bilo Line Červara, niti bi Janica i Ivica bili tako trofejni sportaši bez njihova oca i trenera Ante Kostelića. To su ljudi koji zaslužuju priznanje države za takav doprinos. Iako je njihov radni vijek dulji od radnog vijeka sportaša, ovdje se ne radi o financijskom profitu, nego o priznanju države za golem trud koji su uložili da bi svojim trenerskim uspjesima promovirali državu.
U nedavnom razgovoru, olimpijski pobjednik u dizanju utega Nikolaj Pešalov požalio nam se da prima naknadu za sportsku izvrsnost u visini prosječne plaće kakva je bila kada se za nju prijavio, a tada je iznosila 5400 kuna.
- Onaj tko bi sada predao prijavu za tu naknadu, za olimpijsko zlato dobivao bi 7500 kuna, u visini sadašnje prosječne plaće. U tom dijelu uočena je nepravda i onaj tko je taj zahtjev predao prije 10 godina, na taj način je zakinut. Sada će svi koji su osvojili olimpijsko zlato dobivati iznos u visini prosječne hrvatske plaće, bilo da su sportaši ili treneri. Osvajači olimpijskog srebra i zlata na svjetskim prvenstvima dobivat će 80 posto od prosječne plaće, a onima koji su osvojili olimpijsku broncu pripast će 60 posto - kazao je Josip Pavić, olimpijski pobjednik i najbolji vratar olimpijskog turnira u Londonu 2012., ali i najbolji svjetski vaterpolist te godine.
Pavić je danas savjetnik ministrice turizma i sporta i jedan od kreatora nacrta prijedloga novog Zakona o sportu kojem je jako puno pridonio ravnatelj Uprave za sport Krešimir Šamija. A on je također govorio o novostima u novom prijedlogu Zakona o sportu, prilično drukčijem od posljednjeg cjelovitog nacrta napravljenog 2006.
- Novi Zakon definira pravne osobe u sportu, obvezu zdravstvenih pregleda i stručni kadar kojli čine instruktori pojedinih sportova, treneri i kineziterapeuti. A zdravstveni pregledi neće biti isti za šah i bridž kao za neke tjelesno intenzivne sportove. Zakon će definirati i tko je profesionalni sportaš, a tko amater i rekreativac. Uvodi se i kategorizacija sportova, ne na velike i male, nego po preciznim kriterijima, na rok od četiri godine.
Nova kategorizacija sportova
A baš je kategorizaciju ministrica Brnjac navela kao jednu od najvažnijih novosti:
- Sportovi će se kategorizirani po zastupljenosti u svijetu, po uspješnosti, po udjelu djece i mladih u ukupnom broju sportaša pojedinog sporta, a kategorizacija će biti temelj za dodjelu novca. Uvodi se i nacionalna stipendija za sportaše prve, druge i treće kategorije jer su dosadašnje bile različite, ovisno o volji lokalnih sredina. Vlada je odlučila preuzeti odgovornost da svi naši sportaši imaju jednak iznos stipendija što bi trebala biti motivacija za ostanak u sportu. Osim toga, Zakon predlaže i izravno izdvajanje iz državnog proračuna za županijske sportske zajednice, neovisno o regionalnim vlastima, da se tako, financiranjem trenera i opreme za sportaše do 18 godina, zaštite najugroženiji klubovi.
Pri predstavljanju nacrta Zakona govorilo se i o tome da u Hrvatskoj ima 1300 sportskih građevina i da će ih Zakon štititi te da ih nitko neće smjeti prenamijeniti za drugu djelatnost nije li osiguran zamjenski sportski objekt.
>> VIDEO: U prometnoj nesreći smrtno stradao otac Marka Livaje
Država plaća osiguranje mnogim pjevačima koji odlično zarađuju. To treba ukinuti. Hitno.