''Dana 6. i 7. veljače u Bruxellesu je krovna svjetska organizacija za zaštitu zastupanje nogometaša, FifPro održala veliku konferenciju i predstavila takozvanu „Crnu knjigu Istočne Europe“. Crna knjiga je predstavljena UEFI, Europskoj komisiji, EUROPOLu i okupljenim novinarima. Među ostalima, na konferenciji su sudjelovali i članica europskog parlamenta Emine Bozkurt, te Pedro Velazquez, zamjenik voditelj odjela za sport Europske komisije. Hrvatsku je na ovoj konferenciji predstavilo vodstvo udruge nogometni sindikat (HUNS).
Crna knjiga predstavlja istraživački dokument u kojem se detaljno opisuju problemi i nepravilnosti u profesionalnom nogometu. Čitav niz različitih problema je zajednički u profesionalnom nogometu Istočne Europe, a primarno to su: rasizam, neplaćanje igrača, korupcija, nasilje, namještanje utakmica i vrlo često – odvojeno treniranje. Hrvatska je ocjenjena vrlo negativno u nekoliko navedenih područja. Prema mišljenju Europske komisije, članova europarlamenta i FifProa, status nogometaša u Hrvatskoj je neprimjeren i potrebno je hitno promijeniti zakonske uredbe kojima bi se igračima omogućio puni radni odnos. Dok god se nogometaši zapošljavaju kao samostalni djelatnici, nemoguće im je pružiti adekvatnu pravnu zaštitu.
Primjeri klubova poput Šibenika, Karlovca i Varaždina su navedeni u kontekstu problema neisplate plaća. Namještanje utakmica i afera „Offside“ je dodatni primjer kojim se želi naglasiti važnost edukacije nogometaša, te kritična potreba za korjenitim promjenama u sustavu vrijednosti koji se promovira u nogometnoj zajednici. Nasilje, rasizam, čak i odvojeno treniranje nogometaša su pojave u kojima je hrvatska tek prosjek Istočne Europe. I korupciji i nepoštivanju ugovora s igračima prednjačimo. Nakon službenog primitka Crne knjige, Europska komisija se obveza vrlo ozbiljno proučiti sve navedene slučajeve, te poduzeti sve što je u njihovoj moći kako bi utjecali na ispravljanje nepravdi i ružnih pojava koje se gomilaju u profesionalnom nogometu na našim prostorima.
Neovisne arbitraže, najčešće između klubova i igrača, koje bi se provodile prema FIFA pravila ne postoje u zemljama Istočne Europe. Sukladno memorandumu o razumijevanju, potpisanom između FIFA i FifPro organizacija, potrebno je osigurati neovisnu i efikasnu arbitražu za svaki potencijalni spor igrača i kluba. Igrači, koji su u aribtražnim sporovima često su prisiljeni trenirati sami, odvojeno od ostatka momčadi. Takvu praksu FifPro i FIFA smatraju radnim nasiljem i jednostavno neprihvatljivom.
HUNS će također nastaviti raditi s odgovarajućim tijelima u Hrvatskoj na poboljšavanju radnih uvjeta nogometaša, razvoju pozitivnih moralnih vrijednosti u sportu te sprečavanju primitivnih pojava poput rasizma, nasilja i korupcije. Hrvatska, kao i ostatak Istočne Europe, zaslužuje bolji nogomet, bolji sport i vjerujemo kako svojim djelovanjem pridonosimo takvim ciljevima. Nastaviti ćemo se zalagati za drugačije sportsko ozračje u kojemu će sportski uspjesi, ispravan sustav vrijednosti i plemenitost nadmetanja u sportu postati glavne vijesti s naših stadiona.''
''Status je nogometaša u Hrvatskoj neprimjeren''
FOTO Koji hrvatski gradovi su najugroženiji od potresa? Ovi su najrizičniji!
Europa nije svugdje jednako izložena potresima, a najveći rizik postoji u nekoliko glavnih područja. Mediteran je jedno od područja gdje su potresi najčešći, a posebno su ugrožene Italija, Grčka i Turska.
Analitičari HNB-a dokazali da je u Njemačkoj dm jeftiniji nego u Hrvatskoj pa objasnili zašto je to tako
Prosječne cijene u dm-u u Hrvatskoj više su za 16% nego u Njemačkoj. Od ukupno 4370 uparenih proizvoda s Njemačkom, 3252 proizvoda skuplja su u Hrvatskoj, 334 imaju istu cijenu, dok su 784 proizvoda jeftinija u Hrvatskoj
Kada izađete iz automobila i idete točiti gorivo, dotaknite vozilo, to vam može spasiti život
Ako nakon izlaska iz automobila idete natočiti gorivo, taj isti statički elektricitet može dovesti do opasne iskre.
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Europa se posljednjih godina suočava s gorućim problemom koji utječe na hrvatska kućanstva
Štimac,Šimić i Jurić su po Eurpskim uzusima polu pismeni pa sam uvjeren da je ovo izvješće pravljeno negdje u Jutarnjem,Večernjaku i Sportskim a oni jadnici potpisali.Per aspera ad astra.