FENOMENI Pula je grad u kojem su stasala dva svjetska prvaka u profesionalnom boksu, ali i cijela plejada uspješnih boksača amatera

Stipe Drviš: Parlov je legenda, a ja sam svjetski prvak u poluteškoj kategoriji

Foto: import
Stipe Drviš: Parlov je legenda, a ja sam svjetski prvak u poluteškoj kategoriji
05.05.2007.
u 15:59
Pogledaj originalni članak

Profesionalni boksač Stipe Drviš iz Pule osvajanjem titule svjetskoga boksačkog prvaka u poluteškoj kategoriji ucrtao je svoj grad na kartu najsportskijih gradova u Hrvatskoj.
– Ako se Splićani diče sa svoja tri košarkaša u NBA ligi, osvajačem Wimbledona i svojim Hajdukom, Zadrani da su grad košarke, onda za Pulu slobodno možemo reći da je grad svjetskih prvaka u boksu.

Legendarni Mate Parlov osvojio je titulu prije 31 godinu, a njegov uspjeh prije tjedan dana ponovio je Stipe Drviš. Njih su dvojica u profesionalnom boksu jedini u Hrvatskoj osvojili svjetske titule, a u amaterskom boksu Pula je Hrvatskoj donijela pregršt odličja s Olimpijskih igara, svjetskih i europskih boksačkih prvenstava – kaže Pero Tadić, izbornik boksačke reprezentacije Hrvatske, Puljanin koji je boksajući za tamošnji klub kao reprezentativac u svoj grad donio dvije bronce s europskog i svjetskog prvenstva.

Na nagovor prijatelja
Koliko Puljani vole boks i poštuju svoje sugrađane koji su postali najbolji na svijetu moglo se vidjeti na dočeku Stipe Drviša kad se okupilo desetak tisuća stanovnika toga grada. Nekad, u vrijeme bivše države, dok je Pula bila prvoligaš, na domaćim mečevima bilo je više od tri tisuće gledatelja, puno više nego danas na nekim nogometnim derbijima.
– Nisam očekivao takav doček, sugrađani su me ugodno iznenadili i ovom prilikom želim im zahvaliti – kaže Stipe Drviš.

Taj fenomen, da je Pula dala dva svjetska prvaka u poluteškoj kategoriji, Drviš smatra sudbinom, jer obojica svjetskih prvaka iz Pule sasvim su slučajno počela trenirati boks. Legendarni Mate Parlov ušao je u ring sa 16 godina na nagovor svojih prijatelja iz kvarta, a Stipe sa 19 godina, i to na nagovaranje prijatelja Dejana Alambašića, koji ga je svakodnevno zvao da s njime ide na boksački trening.

– U Zadru je košarka najpopularnija, a u Puli boks, pa je očekivati da grad boksa da u tom sportu najbolje, kao i grad košarke u tom sportu – dodaje Drviš.
Još jedna zanimljivost vezana je za svjetske boksačke prvake iz Pule. Obojica su podrijetlom iz Dalmacije, Mate iz okolice Imotskog, Stipe iz Makarske, a svoje zvjezdane boksačke trenutke doživjeli su kao stanovnici Pule. Kad je Mate bio na svjetskom tronu, Stipi je bilo samo pet godina i nije mogao slutiti da će jednog dana on biti njegov nasljednik.

U Matinu kafiću
– Nisam gledao nijednu Matinu borbu, jer kad je on bio na vrhuncu karijere, ja još nisam bio pošao u školu. Poslije nisam imao prilike gledati snimke njegovih mečeva, ali on je za mene bio i ostao najveći, legenda boksa. Nisam se ni susreo s njim, jer znam da ga boks više ne zanima. Mogu čovjeka razumjeti da ga to ne zanima, jer i za mene, kad iziđem iz ringa, ne postoji više boks. Ne volim ga gledati ni na televiziji. Mogu samo reći da je Mate najveći hrvatski boksač – dodaje Stipe Drviš.

– Dosta mi je novinara i priča o boksu. Jednostavno, ne želim o tome govoriti. Morate me razumjeti – rekao nam je Mate Parlov kojega smo zatekli u njegovu kafiću Mate u središtu Pule.

Životni put dvojice šampiona boksa teško je uspoređivati, jer velika je razlika u godinama. Kad je Mate bio najbolji, Stipe nije ni znao što je boks. Do 19. godine taj ga sport uopće nije zanimao, niti je dotad ijednom bio u ringu ili pogledao neku borbu.
– Od svoje 18 godine radio sam kao redar po diskotekama da bih mogao preživjeti. Obitelj mi je pružila koliko je mogla, a mogu vam reći da sam na Olimpijadu, kad sam osvojio peto mjesto, otišao iz diskoteke – ističe Drviš.

Izbornik hrvatske boksačke reprezentacije Pero Tadić prisjeća se mnoštva Stipinih borbi u amaterskom boksu. Kao trener doveo ga je na Svjetski kup 1997. godine i Stipe je u četiri dana imao četiri meča s tada najjačim amaterima iz Uzbekistana, Kube, Kazahstana i Njemačke.

– Svu četvoricu s lakoćom je pobijedio, a njemački mediji tada su pisali o hrvatskom boksaču kao plesaču u ringu koji je najbolje pomeo svojom virtuoznošću, tehnikom i znanjem – kaže Pero Tadić.

Dokazali se u ringu
U svojoj amaterskoj karijeri Stipe je imao 100 mečeva, a u profesionalnoj je izgubio samo jedan. Ako se odluči braniti titulu svjetskog prvaka, volio bi da to bude, kaže, u pulskoj Areni. U svome gradu nikad nije izgubio meč.

Najdraži trenutak u karijeri svakako mu je osvajanje svjetske titule, ali kaže da je jednako bio radostan kad je 2003. postao europski prvak. Tek nekoliko trenutaka prije meča dobio je, zbog odustajanja izazivača, ponudu da boksa za europsku titulu. Nije se dvoumio, prihvatio je izazov i tako postao europski prvak.

Mate Parlov i Stipe Drviš najbolji su pulski boksači jer su to dokazali na ringu. Ali, Drviš i izbornik Tadić kažu da Pula nije samo grad svjetskih prvaka u boksu nego i grad uspješnih amaterskih boksača, ne samo danas nego i u 60 godina, otkako u tom gradu djeluje boksački klub.

– Volio bih da moj i Matin uspjeh ponovi još netko, ne samo iz Pule nego iz bilo kojeg dijela Hrvatske – kaže Stipe Drviš.

Pogledajte na vecernji.hr