FRANCUSKA - ŠPANJOLSKA

Sve je spremno za veliki obračun u polufinalu Eura: Tko je favorit? Logika nalaže jednu stvar

Foto: elyxandro cegarra
Entraînement de l'équipe de France de football avant leur match de demi-finale du Championnat d'Europe de football contre l'Espagne à l'Allianz Arena de Munich
Foto: Christian Charisius/DPA
Euro 2024: Spain - France
Foto: LEONHARD SIMON/REUTERS
Euro 2024 - Fans gather for Spain v France
09.07.2024.
u 17:32
Prema egzaktnim podacima, francuska reprezentacija najumornija je i očito najzasićenija brojem utakmica među polufinalistima
Pogledaj originalni članak

Prema onome što su do sada demonstrirali na Euru, favoriti u večerašnjem polufinalu trebali bi biti Španjolci. Logika je tu jednostavna: Španjolci su u dosadašnjih pet utakmica postigli čak 11 pogodaka, Francuzi samo tri – od toga ni jedan iz igre nije zabio jedan njihov igrač: dva su bila autogolovi, Austrijanca Wöbera i Belgijca Vertonghena, a jedan je zabio Mbappe iz penala. Ukratko, izvedbe Francuza bile su doista teško probavljive, a izvedbe Španjolaca lepršave i atraktivne. U čemu je kvaka, ako Francuskih 25 igrača (Deschamps ih je toliko poveo na Euro u Njemačku) na tržištu prosječno vrijedi 49,36, a španjolskih 26 značajno manje: 38,13 milijuna eura? Možda odgovor leži u – umoru.

Evo mogućega obrazloženja: zbrajanjem klupskih nastupa u protekloj sezoni i nastupa za reprezentaciju samo u 2024. godini, došli smo do toga da prvih 11 Francuza iz utakmice s Portugalom ima čak 574 nastupa, a prvih 11 Španjolaca u utakmici s Nijemcima samo 516 nastupa. Dakle, razlika je čak 58 nastupa više u korist Francuza. Primjerice, njihovi ključni igrači, Kylian Mbappe i Antoine Griezmann, iza sebe imaju čak 55, odnosno 56 nastupa, a rekorder je Saliba s 58 nastupa za Arsenal i Francusku – s tim da Saliba ipak ima samo 23 godine.

Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain
Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain
Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain
Foto: Carmen Jaspersen/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain
Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain
Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS
Euro 2024 - Albania v Spain

Kod Španjolaca najkorišteniji igrač u protekloj sezoni bio je tek 16-godišnji Yamal s 58 nastupa za Barcelonu i furiju, a Španjolci među četiri polufinalista imaju i igrača s najmanje nastupa u sezoni: Marca Cucurellu s 33, odnosno samo 26 za Chelsea. Možda upravo taj dašak svježine u nogama, ali i u glavi, Cucurellu drži jednim od boljih španjolskih igrača na turniru. Svježina je naravno jak adut i Danija Olma, dragulja koji se izborio za poziciju u prvih 11, a u protekloj sezoni skupio je samo 25 nastupa za Leipzig, dok u pripremnim utakmicama za Euro, protiv Andore i Sjeverne Irske, uopće nije nastupio.

Prema tim podacima, francuska reprezentacija najumornija je i očito najzasićenija brojem utakmica među polufinalistima. Prvi do njih su Englezi, čiji su igrači zajedno skupili 558 nastupa. Među njima prednjači Phil Foden sa 61 nastupom, među kojima su čak tri finala s Manchester Cityjem i bespoštedna utrka s Arsenalom u prvenstvu, pa stoga i nije iznenađujuće što je Foden na Euru neprepoznatljiv. A, podsjećamo, nedavno je bio izabran za najboljega igrača sezone u Engleskoj. Dva nastupa manje od njega ima Declan Rice iz Arsenala...

Nizozemskih prvih 11 protiv Turaka imalo je zajedno 518 nastupa u protekloj sezoni. Zanimljivo, njihov rekorder je Cody Gakpo sa 61 nastupom (53 za Liverpool i osam za oranje – prijateljske plus EP), a upravo je Gakpo jedan od najboljih igrača na Europskom prvenstvu. Njihov najumorniji igrač trebao bi biti vezist Milana Tijjani Reijnders, s čak 58 klupskih nastupa u protekloj sezoni, a i na Euru nastupio je u svih pet dosadašnjih utakmica s prosječnom minutažom od gotovo 82 minute.

Gledajući prosječnu dob reprezentacija koje će igrati u polufinalu, među njima nema značajnih razlika: Englezi su stari 26,2 godine, Nizozemci 26,3, Francuzi 27, a Španjolci 27,01 godinu. Jedine dvije reprezentacije na Euru čiji su igrači u prosjeku bili stariji od 28 godina bile su Njemačka i Škotska.

Pad efikasnosti

U zamoru materijala možda možemo tražiti razloge slabijega nogometa i drastičnog pada efikasnosti. Na primjer, otkad se Europsko prvenstvo igra u formatu s 24 momčadi, u četvrtfinalnim utakmicama na Euru 2016. godine u Francuskoj bilo je postignuto 15, na EP-u 2021. godine 12, a sada u Njemačkoj samo – osam pogodaka. Dosta obeshrabrujuće uoči polufinala, u kojima su na zadnja dva Eura bila postignuta četiri, odnosno pet pogodaka.

U utrci za najboljega strijelca Eura i dalje najbolje stoji Nizozemac Gakpo s tri pogotka, a prijete mu Englezi Bellingham i Kane te sunarodnjak Malen s dva pogotka. Gotovo da smo posve izgubili nadu da ćemo i na ovome Euru vidjeti nečiji hat-trick – takvog pothvata na Eurima nije bilo još od 2008. godine, kada je Španjolac Villa uvalio Rusima tri komada.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.