Nitko trenutačno u europskoj košarci nema 42 i pol godine staža na poslovima prvog trenera poput Bogdana Tanjevića (67) koji je sada ipak bliže mirovini nego nekom angažmanu. A s tim eruditom i vrlo ugodnim čovjekom razgovarali smo jučer u Zadru gdje je bio gost organizatora vrlo jakog klupskog turnira koji se ovih dana igra. Iako se neki njegovi kolege s time neće složiti, Tanjević je o sedmoj sili rekao:
- Nikad se nisam posvađao ni s jednim novinarom zbog kritika jer smatram i njih sudionicima sportske zbilje. Novinari su tu da nas opale po glavi, naravno s argumentima, i tko nije u stanju podnijeti kritiku, neka se ne bavi javnim poslom. Novinari su još važniji u politici, da drže pod prismotrom "demokratski izabranu vlast", sve one koji su vlast osvojili izbornim prijevarama i obećanjima.
Logično je da Repeša ostane
Tako govori čovjek koji je bio klupski prvak Europe s Bosnom (1979.) i reprezentativni s Italijom (1999.), a bilo bi dobro kada bi tako razmišljao i hrvatski izbornik Jasmin Repeša, koji izvjestitelje sa SP-a u Zadru sada i ne pozdravlja. No, upravo je Tanjević zagovornik Repešina ostanka na kormilu hrvatske reprezentacije.
- Za mene je najlogičnije rješenje Jasmin Repeša. Lani je postigao odličan uspjeh, ove mu se godine možda dogodio peh, no ne vidim razlog da ga mijenjate.
Slaže li se on s Repešinom teorijom o balkanskom mentalitetu?
- Ja sam razumio što je on htio reći, da smo mi s ovih prostora tople krvi i da se lako palimo i još brže gasimo. Nijemci i Skandinavci imaju mentalitet strašan za sport, njih novac ne može iskvariti, a kada igrači s ovih prostora zarade prvih 300.000 eura oni se s time jako teško nose.
Kako Tanjević gleda na ideju da Toni Kukoč preuzme izborničku ulogu, i to bez dana trenerskog iskustva?
- To ne mogu shvatiti. Morate imati zanatske osnove. Nije ovo NBA. Uostalom, i ono što smo vidjeli od Jasona Kidda nije nas uvjerilo u ispravnost te prakse. Osim toga, veliki igrači su uvijek u opasnosti da iz sebe ne izvuku dovoljno želje jer su već sve svoje motivacijske sokove iskoristili u igračkoj karijeri.
Mogu li i izbornik i najbolji hrvatski košarkaši upasti u zamku domaćinstva na EP-u jer nitko od domaćina u posljednje vrijeme nije postigao očekivano? Slovenci (2013.) i Litavci (2011.) bili su peti, moćni Španjolci su na svom parketu izgubili finale (2007.), a Srbija je bila deveta (2005.).
- Domaćin uvijek ima poseban teret, obvezu da pobjeđuje i igračima treba nekako odvratiti pažnju od toga. Treba im reći da ih nitko neće streljati izgube li utakmicu. Unatoč tome, ja ću uvijek rado biti domaćin.
U toj reprezentaciji vrlo važnu ulogu (važniju nego na SP-u) trebao bi imati Dario Šarić.
Razigravač je ključan
- Ja bih ga stavio na poziciju broj tri, a ne na četvorku jer on kao krilni centar nema tu silu. Nije nemoguće da Ivković u Efesu to učini jer on ima oko za mlade igrače, a to je samo pitanje hrabrosti.
Šarić ima i organizatorskih kvaliteta, a upravo su razigravači bolna točka hrvatske košarke.
- Uvijek su Srbi bili najbolji razigravči, a Jugoplastika nikad ne bi bila prvak Europe bez Sretenovića. Dobri braniči rađali su se i u Zadru, no oni su razmišljali "zabij prvo koš, a onda ćemo vidjeti što ćemo s organizacijom igre". Petar Popović bio je razigravač, a zapravo je bio šuter, dok je njegov sin više razigravač. Marko je vidra, "prevarant" na terenu.
kukoč nije naucio a Repesa je, hahahahahahaha