Zanimljiv je sastanak organizirala Komisija nogometnih sudaca Hrvatskoga nogometnog saveza, sazvavši predstavnike svih naših prvoligaških klubova (izostali su predstavnici Lokomotive i Slavena Belupa) i medija kako bi dobili uvid u mišljenje klubova i javnosti o nekim spornim sudačkim odlukama. No, također i da se javnost i klubovi informiraju o složenosti posla sudaca, kako onih na travnjaku, tako i onih u VAR sobi.
Manje VAR-a od Europe
Prikazani su brojni videoisječci spornih sudačkih odluka i o njima se raspravljalo. Puno je bilo primjera u kojima je bilo neslaganja o tome je li nešto bio jedanaesterac, kažnjivo igranje rukom, prekršaj za žuti ili za crveni karton. Naravno da je dio predstavnika klubova bio u takvim raspravama i mišljenjima klupski obojen, ali šef sudaca Bruno Marić sve je saslušao i polemiziralo se o pojedinim slučajevima.
- Takve su nam rasprave korisne jer dobivamo informacije kako bi klubovi željeli da se sudi u nekim rubnim slučajevima i što o tome misli javnost, a sigurno ćemo neke od sugestija koje smo dobili i primijeniti - kazao je Marić.
Kad je riječ o VAR-u, on se u HNL-u u prosjeku primjenjuje 3,19 puta po utakmici, a u inozemnim ligama pod ingerencijom Uefe prosjek je nešto veći i iznosi 3,5 puta po utakmici. Klubovi su devet puta bili nezadovoljni odlukama nakon provjera VAR-a. Najveće su pogreške kad sudac ni nakon gledanja VAR-snimke ne promijeni svoju odluku a trebao ju je promijeniti, što se dogodilo u četiri slučaja.
Ono što je dobro i pohvalno, Komisija nogometnih sudaca nakon svakog će kola analizirati sporne situacije i donijeti svoj pravorijek te ga javno objaviti.
- Svaki tjedan pratit ćemo kolo tako da objasnimo pojedine situacije, one koje izazivaju prijepore u javnosti, sve situacije ćemo transparentno predstaviti - kazao je Bruno Marić.
Jedan od najzanimljivijih spornih slučajeva u prvom dijelu sezone dogodio se u susretu Lokomotiva - Hajduk kada ni nakon gledanja VAR-snimki nije utvrđeno da je igrač Lokomotive igrao rukom. I pokazano nam je zašto se takva velika pogreška dogodila. Istina je da nitko igranje rukom nije vidio, ali morao ga je vidjeti VAR sudac, no on je u trenutku kad je to mogao vidjeti, gledao krivi ekran. To je samo jedan detalj koliko je teško donijeti točnu odluku. I sami smo gledali snimku na simulatoru i postalo nam je jasnije zašto ponekad provjera pogotka, a svaki se provjerava, traje tako dugo, gleda se sve, od početka akcije.
Ono što je novo, a često je sporno, igranja su rukom u šesnaestercu. To je često najspornije i po novom će svaka takva situacija biti provjeravana VAR-om.
Suci su nedavno imali redoviti sudački seminar, dobili su smjernice i nadajmo se da će suđenje biti bolje nego dosad i da će biti sve manje spornih situacija, iako se ni sad ne može reći da je loše.
- Suci su dobro trenirali, imali smo taj seminar i spremni ulazimo u nastavak sezone i očekujemo dobro suđenje. Suci su dobili jasne upute, a ovo druženje s klubovima i novinarima daje nam neke smjernice koje će suci i primjenjivati. Vjerujem da smo spremni za sve izazove koji suce čekaju u novoj sezoni - rekao je Bruno Marić.
A izazovno će i biti, prvenstvo je vrlo neizvjesno, četiri kluba bore se za naslov prvaka. A kad je tako onda su mogući i pritisci na suce. Hoće li možda biti traženja izuzeća nekih sudaca, kao što sad, navodno, Ivan Bebek neće suditi Dinamu i Hajduku?
Nema izuzeća sudaca
- Neće biti izuzeća sudaca niti to tko može tražiti, povjerenik za određivanje sudaca Ivan Novak određivat će suce prema njihovoj formi i dok god bude radio svoj posao kao dosad, mi ćemo ga kao Komisija pratiti. A pritisaka će na suce i suđenje biti, očekujemo ih. No oni su i folklor u takvom natjecanju, koje je izjednačeno i izazovno, kako za klubove koji se bore za plasman, tako i za suce. No, moramo ostati čvrsti i jasno odgovoriti na takve izazove, da mogući pritisci ne utječu na izvedbe sudaca.
Planira se uvođenje još dviju kamera na utakmici kako bi se lakše utvrđivala zaleđa, pa će se odluke brže donositi, a pratit će se i događanja u šesenaestercu. Želi se uvesti i tzv. gol-tehnologija, ali to je skupo.
- Ne znam kakve su sada cijene, ali stajala je oko 200.000 eura po stadionu - kaže Marić.