UTAKMICA U INDONEZIJI

U stampedu navijača u listopadu poginulo 135 ljudi. Osuđen je dvojac koji je radio na stadionu

Foto: Bisinglasi/XINHUA
INDONESIA-MALANG-FOOTBALL MATCH-STAMPEDE-AFTERMATH
Foto: Bayu Novanta/XINHUA
INDONESIA-MALANG-FOOTBALL MATCH-STAMPEDE
Foto: Bisinglasi/XINHUA
INDONESIA-MALANG-FOOTBALL MATCH-STAMPEDE-AFTERMATH
Foto: ANTARA FOTO/REUTERS
Sejumlah suporter PSIS Semarang menyalakan lilin di Stadion Jatidiri, Semarang, Jawa Tengah, Minggu (2/10/2022).
Foto: Bram Yudha/XINHUA
INDONESIA-MALANG-FOOTBALL MATCH-STAMPEDE
Foto: Bram Yudha/XINHUA
INDONESIA-MALANG-FOOTBALL MATCH-STAMPEDE-CLASH-CASUALTIES
09.03.2023.
u 16:18
Terete se i tri policajca o kojima će sud kasnije odlučiti. Glavni uzrok stampeda bio je suzavac kojeg su bacili na okupljene.
Pogledaj originalni članak

Indonezijski sud izrekao je u četvrtak zatvorske kazne dvojici nogometnih djelatnika nakon što ih je proglasio krivima za nemar tijekom jednog od najsmrtonosnijih stampeda na stadionima na svijetu. U stampedu navijača koji se dogodio 1. listopada prošle godine nakon utakmice Arema FC i Persebaya Surabaya poginulo je 135 ljudi, među kojima i više od 40 djece, dok je 300 ljudi završilo u bolnici.

Abdul Haris i Suko Sutrisno, bivši službenici za sigurnost na stadionu osuđeni su na 18 mjeseci i 12 mjeseci zatvora. Obojica su u trenutku nesreće radili za Arema FC, a nogometni savez im je doživotno zabranio aktivnosti vezane uz nogomet.

"Okrivljeni Haris nije predvidio kaos jer nikada prije nije bilo izvanrednih situacija. Okrivljeni također, nije dobro razumio svoj posao zaštitara", rekao je sudac.

Za ista kaznena djela terete se i tri policijska službenika o kojima će se naknadno odlučiti.

Istraga indonezijskog povjerenstva za ljudska prava utvrdila je da je glavni uzrok stampeda suzavac koji je policija ispalila na okupljene. Istražitelji su također rekli da je stadion bio ispunjen iznad kapaciteta.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.