VELIKANI Tko će po završetku SP-a biti najuspješnija svjetska momčad?

U Zagrebu se kruni vladar desetljeća

29.01.2009.
u 08:30
Pogledaj originalni članak

Na posljednjih deset velikih natjecanja, od 2002. do 2009. godine, a u tom vremenu održana su četiri europska i četiri svjetska prvenstva te dvoje Olimpijskih igara, najviše su puta u polufinalu igrale Hrvatska i Francuska.

Obje reprezentacije dosegnule su brojku osam. I za svih osam ulazaka u polufinale zaslužna su dvojica izbornika - Lino Červar i Claude Onesta, koji su na klupama spomenutih reprezentacija bili na tih posljednjih deset natjecanja.

Rumunji, Rusi, pa mi
- Upravo zbog tih rezultata s pravom možemo reći da su Francuzi i Hrvati obilježili posljednjih šest rukometnih godina. A tko će na kraju biti uspješniji od tih dviju reprezentacija, moći će reći na kraju - da, mi smo najbolji na svijetu.

Gledajući pak osvojene medalje na posljednjih devet natjecanja, jer se u Hrvatskoj tek treba igrati za medalje, najviše medalja osvojili su Francuzi, Nijemci i Danci - po pet, a Hrvatska ih ima četiri. No gledamo li samo zlatne medalje, u vrhu su Njemačka (europski prvak 2002. i svjetski prvak 2007.), Francuska (europski prvak 2006. i olimpijski pobjednik 2008.), ali i Hrvatska (svjetski prvak 2003. i olimpijski pobjednik 2004. godine).

- Tko prvi osvoji tri zlatne medalje taj će doista biti najbolji. Njemačka je sada otpala, dakle ostaju samo Francuska i Hrvatska. Zagreb će dati odgovor - rekao je Lino Červar.

Gledajući pak unazad 40 godina, samo su tri reprezentacije obilježile svjetski rukomet. Rumunji su harali šezdesetih s generacijom u kojoj su igrali Gruja, Popescu, te kasnije Cosma, Licu i Voina. Osamdesetih su jaki bili Rusi, a devedesetih Šveđani sa sjajnom generacijom koju su predvodili Wislander, Olsson, Andersson i Svensson. Bilo je to i razdoblje sjajnih trenera Bengta Johanssona (Švedska), Vladimira Maksimova (Rusija) i Daniela Constantinija (Francuska). U tu elitu sada s pravom možemo svrstati i Heinera Branda (Njemačka), Claudea Onestu (Francuska) i našeg Linu Červara.

Zaslužna hrvatska liga
- Naši rezultati u posljednje vrijeme rezultat su kontinuiranog rada još s početka devedesetih. Rukomet se izborio za svoj prostor i ubrzo su iz inkubatora izašli Balić, Metličić, Džomba i ostali koji su se 2003. okitili svjetskim zlatom i većina njih igra i danas. Unazad nekoliko godina dobili smo novu generaciju koju predvode Duvnjak, Čupić, Štrlek, Kopljar, Gojun... Naša je velika prednost što u hrvatskoj ligi mladi igrači imaju punu minutažu i tako se kvalitetno razvijaju, uz dobar rad trenera. Gledao sam nedavno domaću utakmicu između Medveščaka i Bjelovara i najstariji igrač na parketu imao je 25 godina - rekao je Zdravko Zovko, hrvatski trener koji je s reprezentacijom Hrvatske 1994. osvojio europsku broncu, te godinu dana kasnije svjetsko srebro, a sa zagrebašima je dvaput bio prvak Europe.

Claude Onesta, francuski izbornik, objasnio je zašto su Francuzi u vrhu.

- Naš uspon počeo je također devedesetih kada je rukomet izborio status jednak nogometu i košarci. Počelo se financijski ulagati u dvorane i klubove. Radilo se po regijama, u koje su odlazili naši najbolji stručnjaci. I iz tih regija iznikli su danas svjetski igrači Narcisse, Abalo, Karabatić... Sve je to osmislio Constantini - rekao je Onesta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr