Dok se skijanje nekim ljudima čini zahtjevnim i nisu ga savladali, Danijela Vidas savladala ga je i to na nešto otežani način. Naime, od svoje četvrte godine izgubila je vid, no to je kaže nije spriječilo da se iskuša u ovakvom sportu.
- Počelo je tako što mi se obratio profesor tjelesne i zdravstvene kulture u Vinko Beku, centru za odgoj i obrazovanje. Rekao mi je da sam spretna, snalažljiva i da bih mogla. Pokušala sam i vidjela da mi ide, zašto ne? – prepričala je Danijela. Kaže, trening se sastoji najprije od stjecanja ravnoteže.
- Skijaš na jednoj skiji, kako bi stekao ravnotežu, a poslije dobiješ i drugu i kreneš. Sve što imaš glas je vodiča koji te vodi preko zvučnika po stazi i to pratiš – rekla je Vidas.
Bolji zvučnici, više mogućnosti
S obzirom na to da se Danijela na skijaškoj stazi oslanja isključivo na glas vodiča, nužno je da zvučnici budu kvalitetni.
- To funkcionira na principu da vodič ima zakačen zvučnik za leđa i mikrofon. On mi govori kuda idem, ja ga slušam i pratim. Problematično je kada je na stazi previše vjetrovito, jer se tada riječi gube i prekidaju, pa često ostaneš prepušten sam sebi – istaknula je Danijela Vidas. Kaže, u nekim državama postoje mnogo kvalitetniji zvučnici za skijaše s invaliditetom.
- Znam da u nekim državama slabovidni skijaši koriste bluetooth slušalice i preko njih slušaju navigaciju svog vodiča, što je izrazito lakše – dodala je.
Skijaški klub za osobe s invaliditetom Sljeme osim slijepih i slabovidnih osoba, za skijanje osposobljava sve osobe s invaliditetom, a iz njihovih redova dolaze i nagrađivani skijaši, te vrhunski sportaši. Ipak, često vode borbu s financijama, pa bi im ruka sponzora i podrške dobro došla.
Padovi su normalna stvar
Danijela Vidas bavi se skijanjem rekreativno. Iza sebe ima poneke medalje, ali kaže da u tome uživa. Rado se prisjeća raznih anegdota koje je proživjela skijajući.
- Jednom sam na stazi zapela skijom za čovjeka koji je imao snowboard. Ja sam samo počela vikati upomoć, pomozite, a trenerica mi je vikala da se bacim u stranu. Nisam mogla. Kasnije je čovjek shvatio da sam mu na bordu, pa se ispričao i naravno, stao – kroz smijeh je ispričala Vidas. Nije rijetkost kaže ni da se zabije u nekoga.
- Iako za vrijeme skijanja imamo prsluk na kojem piše Blind (eng. Slijepa osoba) ponekad ljudi ne vide pa se zabijemo. Bude smiješno, srećom, nikada nisam imala većih ozljeda – dodala je.
Sport mijenja život
Bez obzira na medalje i rezultate, važno je sudjelovati. Danijela Vidas tvrdi da joj je bavljenje sportom doista pozitivno utjecalo na život.
- Osim samog skijanja, tu su i doživljaji poput druženja u sportskim kampovima. Uvijek bih upoznala nekog novog, doživjela novo iskustvo i upoznala brojne ljude. To je ono što se pamti i zbog čega se, između ostalog, vrijedi baviti sportom – zaključila je Vidas. Svoje stanje ne vidi kao nešto zbog čega bi je se trebalo tretirati drukčije.
- Sport je sport. Malo mi jest teže u pripremi, ali kad krenem skijati, skijam kao i svatko drugi. Ne osjećam da mi je sljepoća nešto zbog čega bi me se trebalo promatrati drukčije – potvrdila je i za sve čitatelje istaknula važnu poruku.
- Mi osobe s invaliditetom ne grizemo. Ako ti nekad treba društvo, pomoć, podrška, priđi. Pitaj, druži se s nama. Ponašaj se normalno, kao i prema svakom drugom – kratko je poručila Vidas.
Podrška od ključne važnosti
Činjenica je da su para sportaši slabije popraćeni u javnom prostoru, ali i društvu općenito. Ulažu veliki trud i rad u svoje rezultate, te podjednako predstavljaju Hrvatsku kao i svi drugi sportaši. Mnogi od njih, pa i Danijela, voljeli bi kada bi se to više prepoznalo i cijenilo. Podrška je zato od ključne važnosti.
Hervis kao trgovina koja godinama mari za sportaše i isporučuje vrhunsku sportsku opremu zna koliko je sport važan. Zato podržava i para sportaše, te sve njihove uspjehe. S obzirom na to da dolazi zima i sezona skijanja, Hervis je u svojoj ponudi pripremio vrhunsku opremu, jer najvažnija od svega je sigurnost koju donosi kvaliteta.
Sadržaj nastao u suradnji s Hervisom.