SLAVLJE DINAMA

Petković srušio Hajduk na Poljudu! Livaja se ozlijedio, Hajduk sve dalje od titule prvaka

u 21:38
Pokušavao je Hajduk u završnici, ali nije išlo. Nakon Lokomotive, bodove iz Splita odnio je i Dinamo, a Splićani su ostali na trećem mjestu ljestvice

HAJDUK - DINAMO 0:1 (Petković 38')

HAJDUK:
L. Kalinić - Moufi (od 78' Dajaku), Šarlija, Prpić, Diallo (od 46' Hrgović) - Pukštas (od 46' N. Kalinić), Sigur, Krovinović - Sahiti (od 56' Brekalo), Livaja (od 56' Benrahou), Kleinheisler

DINAMO: Nevistić - Ristovski, Bernauer, Theophile, Pierre-Gabriel - Mišić, Ademi (od 55' Sučić) - Kaneko (od 55' Špikić), Baturina (od 76' Bulat), Hoxha (od 89' Kulenović) - Petković

U posljednjem susretu 28. kola HNL-a, najvećem hrvatskom derbiju, nogometaši Dinama su na splitskom Poljudu s 1-0 (1-0) pobijedili Hajduk i prestigli ga na ljestvici. Utakmica je odlučena u 38. minuti, a jedini pogodak postigao je Bruno Petković. Time je Dinamo nakon dva prvenstvena poraza ove sezone od Hajduka prvi put svladao Splićane i skočio na drugo mjesto ljestvice. Vodeća Rijeka ima 62 boda, a Dinamo uz utakmicu manje 57. Na trećem je mjestu Hajduk s 55 bodova, a u idućem kolu slijedi novi derbi, dvoboj Rijeke i Hajduka na Rujevici.

Dosta su iznenađenja servirala oba trenera uoči samog susreta. Primjerice, trener Hajduka Mislav Karoglan na vrata je postavio Lovru Kalinića, dok je u obrani povjerenje dobio mladi, 20-godišnji Dominik Prpić.

Za Dinamo je najbolja vijest bila ta što je od prve minute zaigrao Martin Baturina, koji je zbog ozljede bio dvojben prije derbija, dok se u udarnoj momčadi našao i kapetan Arijan Ademi.

Dosta se uoči utakmice pričalo o njemačkom sucu Danielu Siebertu, kojeg je HNS angažirao za ovaj derbi, a Nijemac je svoj autoritet pokazao već u drugoj minuti kada je igraču Dinama Pierre-Gabrielu pokazao žuti karton.

Sasvim očekivano su obje momčadi utakmicu otvorile vrlo oprezno, a smetnja velikom derbiju bio je i snažni vjetar na Poljudu.

Prvu nešto bolju šansu imao je Dinamo u 10. minuti. Nakon kornera kojeg je izveo Baturina glavom je pokušao Petković, ali učinio je to neprecizno. Samo minutu kasnije još je dalje od cilja, od pogotka, bio na drugoj strani Pukštas, dok je u 28. minuti glavom pokušao prvi domaći strijelac Livaja, ali ni tom prilikom nije trebao intervenirati vratar Dinama Nevistić.

Kroz cijelo prvo poluvrijeme Dinamo je na travnjaku izgledao za nijansu konkretnije od smušenog Hajduka te su gosti i poveli u 38. minuti i to iz prvog udarca u okvir vrata na ogledu. Bio je to trenutak lucidnosti Petkovića koji je lijepo primio loptu, a potom s vrha šesnaesterca precizno pogodio za 1-0. Vratar Hajduka Kalinić ostao je skamenjen, bez reakcije na taj šut.

Nakon pogotka utakmica se do kraja prvog dijela posve rasplamsala. U prvoj minuti nadoknade Splićani su bili centimetrima blizu izjednačenja. Livaja je dobro proigrao Moufija, a ovaj je prebacio loptu preko Nevistića. Putovala je lopta prema mreži, ali je u zadnji čas goste iz Zagreba spasio Bernauer reagiravši na vratarskoj liniji.

Potom je u samom finišu prvog dijela opet zaprijetio Dinamo. Sjajno je Petković asistirao Baturini, a ovaj je s vrha šesnaesterca naciljao vratnicu.

Nastavak je počeo žestokim, ali nepreciznim udarcem Kleinheislera, što je bila najava kako su Splićani odlučnije krenuli na suparnička vrata i po izjednačenje. Na startu drugog poluvremena domaći trener Karoglan je umjesto Dialla i Pukštasa uveo Hrgovića i Nikolu Kalinića, a ubrzo je zbog ozljede morao iz igre izaći i Marko Livaja što je bio novi udarac za Hajduk na ovom susretu. U igru je za Hajduk ušao Josip Brekalo, dijete Dinama.

Nakon točno sat vremena igre svaki je sastav imao po jednu solidnu šansu. Prvo je za Dinamo zaprijetio Baturina, a potom na drugoj strani Kleinheisler. U 69. minuti Hajduk je bio vrlo blizu gola za 1-1. Benrahou je dobro proigrao Moufija koji je iskosa pucao, ali je Nevistić odlično reagirao i odbio loptu pored svoje vratnice.

Novu veliku šansu za izjednačenje Hajduk je imao u 81. minuti, ali je ponovno sjajno reagirao Nevistić. Kalinić je dobio duel protiv Theophile-Catherine te je pucao, ali je vratar Dinama odličnom reakcijom zaustavio loptu rukom.

Do kraja susreta još je Krovinović imao šansu za 1-1 kada je glavom pucao i pogodio vanjski dio mreže u 85. minuti, a Dinamo je sve do kraja čuvao i sačuvao minimalnu, ali itekako vrijednu prednost.

Isti suparnici u srijedu će odigrati novu utakmicu na Poljudu. Tom prilikom će se igrači Hajduka i Dinama boriti za finale domaćeg Kupa, natjecanje koje su Splićani osvojili tijekom posljednje dvije sezone.

PRIJENOS UŽIVO:

KRAJ: Završen je dvoboj na Poljudu, Dinamo je golom Petkovića iz 38. minute pobijedio s 1:0.

90+4' Javna opomena sada i za Sučića, ukupno osmi žuti karton danas, po četiri sa svake strane pokazao je sudac Siebert.

90+3' Dobio je sada Kleinheisler žuti karton, imao je Marko Bulat slobodan udarac iz dobre pozicije za izravan pokušaj prema Kaliniću, no otišlo je to pored gola.

90+1' Počela je prva od šest minuta sudačke nadoknade, a sada je Nikola Kalinić zaradio žuti karton zbog igranja rukom, odnosno pokušaja iznuđivanja prekršaja nad Theophileom.

89' Još jedna Jakirovićeva promjena, u igru će Sandro Kulenović umjesto Arbera Hoxhe. Uskoro ćemo saznati i kolika će biti sudačka nadoknada.

87' Evo i jednog pokušaja Petkovića, otišlo je ovo visoko pored gola iz velike udaljenosti. Hajduk napada, želi izjednačujući pogodak, čine bijeli sve što mogu ne bi li zabili, ali vremena za to je sve manje.

84' Pola Poljuda mislilo je da je pao gol, ali zatresla se tek vanjska strana mreže. Benrahou je ubacio iz slobodnog udarca, a Krovinović je s druge stative imao prekratak kut da bi ovo zabio.

81' Nikola Kalinić! Velika prilika za Hajduk sada. Duga lopta pobjegla je Theophileu, ali Nevistić je izašao i obranio zicer Hajdukovu napadaču. Kakva šansa, mat-pozicija za domaće. U nastavku akcije Benrahou puca preko gola.

78' Zadnji potez s klupe Mislava Karoglana večeras. Umjesto Fahda Moufija ulazi Leon Dajaku. Nema više prava na zamjene klupa domaćih.

76' Kod Dinama ulazi Marko Bulat umjesto Martina Baturine. Treća je to promjena Sergeja Jakirovića večeras.

74' Nema jedanaesterca za Hajduk, pao je Kalinić nakon duela s Bernauerom ali sudac Siebert ništa nije svirao. Kratko se konzultirao s VAR sobom, no nije bilo prekida igre.

71' Kalinić je pao u kaznenom prostoru Dinama nakon duela s Mišićem i Sučićem. Lopta se kratko odbila do Krovinovića, no njegov naknadni pokušaj ostao je u Dinamovom bloku. Steže sada Hajduk obruč, jasno, moraju domaći zabiti.

69' Sjajna prilika za Hajduk! Ubacio je Brekalo, spustio Kalinić, pa Benrahou proslijedio za Moufija koji je zamalo neprecizan, odnosno krajnjim naporom loptu u korner odbija Nevistić! Nakon toga Krovinović puca u blok, a Hajduk traži igranje rukom... Bilo je sada tu svega, ali izvukao se Dinamo.

66' U TV-prijenosu vidjelo se i lice Ivana Perišića koji je na klupi također nervozan... Zasigurno bi on svojim vještinama pomogao Hajduku, no očigledno još uvijek nije dovoljno spreman za maksimalnu razinu nogometa.

64' Mladom Hrgoviću sad je jedna lopta pobjegla u aut na lijevoj strani, pri čemu je pokazao dosta velike znakove nervoze. Nema dvojbe, ona će sada biti sve jača kod domaćih.

62' Očajnički sada Hajduk pokušava ugroziti Nevistića. Još jedan udarac pišemo Kleinheisleru, ali Dinamov vratar nije imao problema s tim pokušajem. Dobru priliku je u akciji prije imao Baturina koji se bio brzo sjurio u šesnaesterac Hajduka, no ponestalo mu je snage u završnici akcije, stigli su ga Šarlija i Sigur.

58' Preko Livajinog desnog koljena mogli smo vidjeti oblogu. Vidjet ćemo radi li se tu samo o nekom udarcu kojeg je dobio ili je posrijedi nešto gore. Ne treba niti spominjati koliki bi šok za Hajduk predstavljalo neigranje Livaje protiv Dinama u Kupu, ali i protiv Rijeke u prvenstvu.

56' Mijenja i Hajduk! Ne može nastaviti Livaja! Izaći će i on i Sahiti, a ući će Benrahou i Brekalo. Veliki su ovo, ogromni problemi za Hajduk. Šarlija neće moći igrati na Rujevici zbog kartona, a što će biti s Livajom tek treba vidjeti. Sada se jedno vrijeme neće igrati zbog bakljade na tribinama.

55' Uh, sada je Livaja u problemima! Uz pomoć liječničke službe šepajući je napustio teren, vidjet ćemo hoće li se moći vratiti... Dinamo mijenja, Sučić ulazi umjesto Ademija, a na teren će i Špikić umjesto Kaneka.

53' Lukavo je sada Petković iz slobodnog udarca pronašao Hoxhu, ali njegov pokušaj prolazi pored gola. Inače, Nevistić je u nastavku pokupio jednu loptu ispred Livaje i Kalinića, a kratko je na travi ostao ležati Ademi.

51' Skraćeni korner imao je sda Hajduk, Krovinović je to izveo, a lopta je od Bernauera otišla do Nevistića. Tražili su Splićani igranje rukom, nije njemački sudac to niti pomišljao pokazati. Odmah u nastavku akcije, Šarlija je dobio žuti karton za Hajduk, a to znači da neće moći igrati u jadranskom derbiju na Rujevici sljedeće nedjelje.

48' Ubilježimo udarac Kleinheislera iz jednog voleja maloprije, nije to bilo previše opasno za Dinamova vrata. Baturina je sada, čini se, pogođen jednim predmetom s tribina prilikom izvođenja kornera, srećom, nije bilo potrebe za zaustavljanjem igre i pružanjem kakve pomoći.

46' Počinje drugo poluvrijeme velikog derbija na Poljudu. Čak dvije izmjene napravio je Mislav Karoglan, trener Hajduka. Nema Dialloa i Pukštasa, a u igri su Hrgović i Nikola Kalinić.

POLUVRIJEME: Vodi Dinamo s 1:0 nakon prvih 45 minuta, imali su plavi i vratnicu u posljednjem napadu prvog poluvremena, Hajduk je također mogao zabiti u sudačkoj nadoknadi... Nakon uspavanke, od pogotka Petkovića u 38. minuti gledali smo potpuino otvorenu borbu, radujemo se nastavku utakmice.

45+3' Vratnica Baturine! Nevjerojatna konfuzija u zadnjoj liniji Hajduka, olako su domaći prodali jednu loptu, a Baturina je umalo nadmudrio Kalinića.

45+1' Kakva prilika Hajduka! Već je Nevistić bio svladan, Moufi je umalo zabio, ali s crte je loptu izbacio Bernauer. Nevjerojatno je kako se Dinamo sada iščupao. Bit će tri minute sudačke nadoknade. U nastavku akcije Ristovski je sam sebe napucao u ruku u svom kaznenom prostoru, ali nema jedanaesterca, potvrdila je to i VAR soba.

44' Žuti karton sada i za Stefana Ristovskog, nema nikakvih problema s pokazivanjem javnih opomena njemački sudac. Maločas je Hoxha uputio jedan dobar centaršut pred gol Hajduka, ali očistio je to Prpić ispred Petkovića.

42' Prvi žuti karton i za Hajduk večeras, dobio ga je Filip Krovinović zbog starta s leđa na Arberu Hoxhi.

41' Pao je sada Livaja u kaznenom prostoru Dinama, između Theophilea i Bernauera je to bilo, ali ništa sudac Siebert nije svirao. Igra se dalje... Inače, Dinamo je poveo iz prvog udarca u okvir na utakmici.

38' GOOOOL! Dinamo vodi na Poljudu. Bruno Petković zabija svoj 10. gol u HNL-u ove sezone. Okrenuo se oko svog čuvara Šarlije, a na kraju pored Prpića pogodio suprotan kut gola Lovre Kalinića. Udarac s ruba kaznenog prostora pokazao se neobranjivim za Hajdukova kapetana.

36' Kaneko dobiva žuti karton zbog rušenja Krovinovića u pokušaju jedne kontre. Druga je to javna opomena za Dinamo večeras, a Kaneko neće moći igrati u sljedećem kolu protiv Istre 1961.

34' Naveli smo već da bura itekako ometa utakmicu, a ona kao da stalno pojačava svoju brzinu. Hajduk je stoga prešao na desnu stranu terena, tako grade Splićani svoje napade. Uglavnom se, dakle, igra ispod istočne tribine gdje je osjet vjetra nešto manji.

31' Upozorio je sada sudac Siebert Moufija da neće tolerirati guranja, ometanja suparničkih igrača. Zaista, svjedočimo pravom "bundesligaškom" kriteriju, nema popuštanja ni za jedne ni za druge.

27' Dinamo ima nešto više od igre, ali sada je zaprijetio Hajduk. Moufi je nabacio jednu loptu s desne strane, nije se činilo da će to doći do Livaje, ali došlo je. No, nije se najbolje snašao domaći golgeter pa je ostalo 0:0. Nema udaraca u okvir još večeras.

23' Vratio se Ademi brzo u igru. Njemački sudac Siebert, inače, ima jako strogi kriterij. Do sada je već dosudio deset prekršaja na utakmici.

20' Nije Dinamo napravio ništa posebno iz tog slobodnog udarca, ali igra je prekinuta zbog jednog starta Livaje nad Ademijem. Morala je ući liječnička služba plavih na teren pa će kapetan Dinama morati izaći van terena, a navijači Hajduka zvižde gostujućem igraču.

18' Prekršaj Šarlije nad Petkovićem signalizirao je sudac Siebert. Kao da se premišljao hoće li pokazati žuti karton, no to na kraju nije učinio. Imat će Dinamo sada slobodan udarac, nije to blizu gola, no Baturina može ubaciti...

16' Kao i bura koju smo spomenuli, i igra je "na refule". Malo zaiskri, bude tu pokoja prilika, no onda se vrlo brzo sve smiri. Vjetar nosi loptu, teško je igračima uspostaviti igru.

12' Evo i Hajduka! Diallo je sada uputio jednu sjajnu loptu s lijeve strane na glavu Pukštasu, ali nije mladi Amerikanac to dobro naciljao pa je otišlo preko gola. Nakon toga ukrali su domaći jednu loptu, Kleinheisler je odapeo iznad grede. Puše jaka bura koja dosta ometa igru.

10' Korner će sada imati Dinamo nakon što ga je izborio Kaneko, bit će zanimljivo vidjeti kako će se u ostatku utakmice provesti Pierre-Gabriel nakon što je vrlo rano dobio žuti karton. A nakon kornera i ubačaja Baturine Petković gađa glavom, ali nije precizan.

7' Navijačka bitka na tribinama je počela, nakon par sitnih "trzaja" na terenu igra se sada uglavnom vrti oko sredine terena.

4' Prva kakva-takva prilika Dinama, Baturina je poslao jednu loptu na peterac, ali Kalinić je bio spreman, bio je kapetan Hajduka na mjestu.

2' Već u drugoj minuti dvoboja žuti karton za Dinamo je dobio Romael Pierre-Gabriel nakon starta na Siguru. Jasno je pokazao njemački sudac Siebert kakav će kriterij imati.

1' Počela je utakmica na Poljudu! Krenuo je veliki derbi hrvatskog nogometa.

19.25 Prije početka utakmice, s vama ćemo podijeliti i djelić navijačke atmosfere s tribina. Vjetar je već otkrio što će pisati na dijelu koreografije koju će Torcida podignuti na svojoj, sjevernoj tribini.

Split: Navijači na tribinama prate susret Hajduka i Dinama

19.10 Evo i fotografija sa zagrijavanja nogometaša Dinama na Poljudu uoči derbija.

Split: Zagrijavanje igrača uoči susreta Hajduka i Dinama

19.00 Pola sata preostalo je do početka dvoboja, igrači jedne i druge momčadi su na zagrijavanju, a tribine su već gotovo pune.

18.55 Splitom cijelog dana vlada navijačko ludilo. U našoj galeriji pogledajte kako su navijači Hajduka išli prema stadionu. Gradom su odjekivale navijačke pjesme posvećene ponosu Dalmacije, gorjele su baklje...

Split: Atmosfera oko Poljuda uoči susreta Hajduka i Dinama

18.30 Iz Dinama su se ranije danas pohvalili brojnom podrškom svojih bivših igrača. Među ostalima, poruke plavima ostavljali su Luka Modrić, Eduardo da Silva, Dejan Lovren, ali i brojni drugi.

18.20 Poljud se već polako puni, Dinamovi navijači već su zauzeli svoje mjesto na stadionu.

A post shared by GNK Dinamo (@gnkdinamo)

18.00 Stigli su sastavi za derbi na Poljudu! Na vratima Hajduka očekivao se standardni Ivan Lučić, no branit će Lovre Kalinić. U redovima Dinama kreću tri francuska igrača, Bernauer, Theophile i Pierre-Gabriel. Baruna također kreće od prve minute.

17.45 Iako je u Splitu ova subota uglavnom protekla u lijepom vremenu, svi su izgledi da neće tako biti do kraja dana. Baš zbog toga, neki navijači Hajduka neće moći biti na utakmici protiv Dinama koja počinje u 19.30 sati. Naime, Društvo prijatelja Hajduka (DPH) sa otoka Hvara objavilo je da katamaran "Naranča" večeras u 22 sata neće isploviti iz Splita za Stari Grad na Hvaru. Putnicima koji su kupili karte za trajekt novac će biti vraćen u utorak, ali vjerujemo da bi dali sve da se mogu domoći kuće nakon utakmice.

Ne sumnjamo da će se neki Hvarani koji su u Splitu od ranije možda i snaći, da će ostati u Splitu do kad to bude potrebno, da će učiniti sve da se ipak nađu na utakmici, no čini se da neće moći natrag kućama po planu. Više pročitajte OVDJE

17.30 I dalje čekamo službene sastave za večerašnju utakmicu na Poljudu. Jakirović i Karoglan imaju neke dvojbe, ostaje za vidjeti kakva će biti odluka trenera jedne i druge momčadi.

17.20 Navijači Dinama imali su slobodan dolazak do naplatnih postaja u Dugopolju, odakle ih je policija prepraćala u kolonama od po 20 ljudi do stadiona u Poljudu. Sve je na tom putu prošlo bez nereda.

17.15 Dobro došli u tekstualni prijenos dvoboja 28. kola HNL-a između Hajduka i Dinama. Utakmica je ovo "biti ili ne biti" i za jedne i za druge. I Splićanima i Zagrepčanima večeras igra samo pobjeda kako bi ostali u utrci s Rijekom za prvo mjesto na ljestvici. Čekamo službene sastave za današnji dvoboj, a s vama smo bili cijelog dana u najavi utakmice.

Najava:

Gotovo je s najavama. Hajduk - Dinamo. Subota, 19.30 sati. Dvoboj (tek) 28. kola HNL-a, ali i utakmica koja bi mogla odlučiti mnogo toga. Tko večeras pobijedi u Splitu može se nadati tituli prvaka, dok će za onog drugog to možda ostati tek sanak pusti... Bude li neodlučeno, mogla bi se najviše radovati prvoplasirana Rijeka koja Hajduku bježi četiri, a Dinamu pet bodova, uz utakmicu više. Pratili smo detaljno događanja i prije same utakmice, a s vama smo od 19.30 kada ćemo utakmicu pratiti iz minute u minutu.

Smicalica uoči utakmice

Vjerni navijači Dinama plave su došli podržati na obalu Jadrana. Kad su već bili u gradu, odlučili su posegnuti za desetljećima drugom tradicijom i domaćim navijačima prirediti pravu smicalicu. Na Rivi je bio miran i sunčan dan, prolaznici i navijači išli su svojim poslom, a zatim ih je šokirao zvuk koji se prolomio srcem grada.

Naime, Bad Blue Boysi su na sav glas pustili Dinamovu himnu. Navijači domaćeg kluba žurno su tražili od kuda dolazi zvuk. Mislili su da je riječ o mobitelu ili da pjesma dopire s nekog od brodova. U potrazi je proteklo više od pola sata, a centar Splita bio je ogrnut taktovima himne njihovog najvećeg rivala.

Gdje gledati utakmicu?

Specifičnost današnje utakmice jest i ta što će po prvi puta u povijesti utakmicu Hrvatske nogometne lige suditi njemački suci. Nakon afere s curenjem snimki komunikacije iz VAR soba tijekom pojedinih utakmica, Hrvatski nogometni savez je odlučio da će do kraja sezone sve derbije između Rijeke, Hajduka i Dinama suditi elitni strani suci.

Prvi su na redu već večeras. Glavni sudac je Daniel Siebert. Pomoćnici će mu u ovome susretu biti Jan Seidel i Rafael Foltyn. Četvrti sudac u ovome susretu je Timo Gerach. Utakmica je na rasporedu u 19.30. Televizijski prijenos susreta možete pratit putem kanala MAXSport 1.

Jeste li pravi HNL znalac? Provjerite svoje znanje o vječnom derbiju Hajduka i Dinama