Uz dosta prolivenog pjenušca po zagrebačkoj zračnoj luci u ponedjeljak su na Plesu svečano dočekani zlatni svjetski veslači. Doduše, četverac na pariće stigao je iz Južne Koreje kao trojac jer je Martin Sinković zbog organizacije ženidbe stigao dan prije i odjurio u Sinj, na "poprište" ulaska u bračnu luku.
Od strane predstavnika HOO-a Ranka Ćetkovića, David Šain, Damir Martin, Martin Sinković i Valent Sinković prozvani su kovačnicom medalja, a njihov trener Nikola Bralić kovačem zlata.
- Već pet godina ova je posada malo na vrhu, pa malo ispod njega, no nema posade u svjetskom veslanju koja u istom sastavu ima takav niz uspjeha - kazao je Bralić.
Naime, dečkima je ovo drugo svjetsko zlato, a imaju i olimpijsko srebro i niz pobjeda u Svjetskom kupu.
- Čitav niz vaših medalja govori da vi niste samo vrhunski nego i posebni sportaši - ustvrdio je glavnik tajnik HOO-a Josip Čop.
Za finalnu utrku dečki su rekli da im je jedna od najboljih u karijeri. Rekao je to i štroker Valent Sinković:
- U utrkama koje nisu bile tako važno bilo je možda i boljih tehničkih izvedbi, no ovo je bio finale svjetskog prvenstva, a bolje utrke od ove s takvim značajem nije bilo.
Ipak, ima jedna pobjeda koja im je draža.
- Prvo je zlato uvijek najslađe, a prvi puta smo bili svjetski prvaci 2010. na Novom Zelandu. Sada smo pak zreliji i svjesniji svega - dodao je Valent.
Član posade koji ostatku čamca daje ritam (štroker) bio je poprilično iscrpljen nakon utrke:
- Par puta sam se osjećao još lošije, recimo 2010. kada smo na Europskom prvenstvu bili drugi. Jednom sam čak završio i na infuziji, bilo je to u Munchenu, na utrciSvjetskog kupa. S obzirom da smo mi bili posljednja utrka dana pa smo morali odmah na postolje nisam se mogao pošteno niti veseliti.
Kada je pak riječ o forsiranju rada srca, trener Nikola Bralić ustvrdit će da nema sporta ravnog veslanju:
- Od nas su snažniji dizači, od nas su brži sprinteri i izdržljiviji dugoprugaši, biciklisti su također impresivni, no oni također nemaju takav srčani kapacitet. No nitko ne može toliko opteretiti srce kao veslači. Njihovo srce pumpa 35-40 litara krvi u minuti, a njihova pluća prime 260 litara zraka u minuti. Nitko nema takvu izdržljivost pri tako visokom intenzitetu za vrijeme utrke koja traje između šest i sedam minuta i nitko ne troši toliko kalorija (35) u minuti rada.
Da bi takvo što mogli istrpjeti dobro im je došao i rad s psihologijom s KIF-a Renatom Barić.
- S njom radimo već preko godinu i pol i to nam pomaže da sačuvamo i sklad među nama što je za posadu od četiri člana jako važno - istaknuo je Damir Martin.