Još jedan dan

Zaradit ćemo na Igrama? To se šale ovi iz Odjela za divlja nagađanja

Foto: AFP/Pixsell
Zaradit ćemo na Igrama? To se šale ovi iz Odjela za divlja nagađanja
26.07.2012.
u 12:00
Kao Sovjeti: Samo je Moskva u doba SSSR-a još imala očišćene prometne trakove za elitu
Pogledaj originalni članak

Olimpijske igre nekad su se organizirale kako bi se mladi ljudi mogli pripremati za rat. Sada se mladići dovlače iz rata kako bi se pripremali za Olimpijske igre – tako je novinar Guardiana i BBC-a Simon Jenkins komentirao “ludilo” u koje se pretvorila organizacija Igara koje se otvaraju sutra u Londonu.

Nakon što je globalno poznata zaštitarska tvrtka G4S prije dva tjedna priznala da nije u stanju angažirati dovoljan broj zaštitara na Olimpijskim igrama, britanska vlada odmah je digla na noge 3500 vojnika, a u utorak je angažirala dodatnih 1200.

Zil trakovi

Ako je istina da je svakom domaćinu Olimpijskih igara cilj pokazati sebe cijelom svijetu, London i Velika Britanija u tome uspijevaju. Problemi s angažiranjem dovoljnog broja pripadnika osiguranja pokazuju dvije osobine moderne Britanije: opsesiju ratom protiv terorizma i opsesiju privatizacijom svih mogućih javnih službi. Želja za maksimalnom sigurnošću logična je za grad koji je u srpnju 2005. godine, samo dan nakon što je dobio organizaciju Olimpijskih igara, bio meta terorističkih napada. Ali mnogi se pitaju je li zaista zbog sigurnosti bilo potrebno stanarima zgrada u istočnom Londonu bez njihova pristanka instalirati raketne sustave zemlja-zrak nad njihovim glavama, na krovovima zgrada. Banksy, anonimni ali slavni umjetnik uličnih grafita, portretirao je londonske Olimpijske igre likom bacača koplja koji u ruci drži projektil, a ne koplje. Mnogi se drugi pitaju je li zaista zbog sigurnosti bilo potrebno stvoriti posebne prometne trakove kako bi olimpijski dužnosnici i VIP gosti neometano jurili Londonom.

Kad su jučer ujutro pušteni u primjenu, olimpijske trakovi izazvali su prometni kaos po cijelom Londonu. Premijer David Cameron u obraćanju naciji moli za strpljenje, poziva ljude da mirno izdrže sitne poremećaje u svakodnevnom životu. Ali ono što ljudima smeta više nego čekanje u gužvi jest neugodna pomisao da je posljednji grad koji je imao tako očišćene prometne trakove bila Moskva u vrijeme SSSR-a. Središnji trakovi na širokim moskovskim bulevarima bili su uvijek prazni, rezervirani samo za aparatčike koji su jurili u svojim sovjetskim limuzinama marke Zil. Bilei su to tzv. Zil trakovi. Upravo tim izrazom stanovnici Londona i mediji sada zovu svoje olimpijske trakove. Je li moguće da je opsesija sigurnošću, pomiješana s korporativno-sponzorskom prirodom organizacije Igara, stvorila preslik sovjetske stvarnosti? Tek kad se Igre otvore, vidjet ćemo je li London u stanju to mirno preživjeti – i pritom se, po mogućnosti, zabaviti... London je dokazano grad koji i bez posebnog povoda zna pružiti stanovnicima i turistima dobru zabavu.

Premijeru ne vjeruju

No, hoće li turisti pohrliti na Igre u tolikom broju kako se priželjkuje? Neki će turisti doći gledati Igre, ali puno ih je previše uplašeno da bi došli, smatra Andrew Rawnsley, kolumnist nedjeljnog lista Observer.

Premijer David Cameron izjavio je da će Britanija zaraditi 13 milijardi funti od Olimpijskih igara, ali komentatori poput Rawnsleyja i Jenkinsa ne vjeruju u te procjene. “Ta je brojka izračunana u Odjelu za divlja nagađanja, Ministarstvu praznog zraka i uredu koji smisli neki broj i pomnoži ga s dva”, piše prvi kolumnist. “To je vjerodostojno koliko i Staljinova izvješća o tome koliko drug Stahanov dnevno iskopa ugljena”, piše drugi aludirajući na legendu u rudaru Alekseju Stahanovu koji je u jednom danu iskopao 102 tone ugljena, 14 puta više od norme.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
16:19 26.07.2012.

Haos na OI: Sportisti bez struje i vode, lažne uzbune, loš transport, nigde prevodilaca! Prva dva uvodna dana Olimpijskih igara pokazala su da domaćin najvećeg sportskog planetarnog događaja apsolutno nije pripremljen za organizaciju i da su sportisti koji upadaju u nevolje na svakom koraku, u čudu kako će se sve dalje odvijati. 1. Katastrofalna organizacija u Olimpijskom selu Sportisti su prvog dana boravka u Selu ostali bez struje i vode, a mnogi od njih žale se, poput Australijanaca, da su u kantinama otrovani hranom. Buka je, kažu uveče nesnosna, iako je poznato da je sportistima za postizanje vrhunskih rezultata potreban mir. 2. Reči dobrodošlice na pogrešnim jezicima Arapski sportisti ostali su zapanjeni kada su, došavši u Selo pročitali dobrodošlicu na jeziku koji samo podseća na njihov. Niko u organizaciji nije se setio da unajmi dobrog prevodioca koji bi osnovne pojmove i rečenice napisao pravilno. I t.d.

OB
-obrisani-
16:20 26.07.2012.

Pogrešne zastave na takmičenjima Svakako najveći skandal do sada je kardinalna greška u Glazgovu na utakmici ženskih fudbalskih reprezentacija Severne Koreje i Kolumbije. Korejke su videle svoje slike na video bimu uz zastave, nesimpatične im Južne Koreje. Posle polučasovnog moljakanja domaćina, Severna Koreja vratila se na teren koji je prethodno demonstrativno napustila. Organizator se, kao i za sve do sada, samo izvinio i obećao da se ovakve greške više neće ponoviti. Kako kada ih ima na svakom koraku? Slučajno paljenje alarma na utakmicama Pred pripremnu utakmicu rukometnih reprezentacija Hrvatske i Islanda aktiviran je alarm, a spiker je upozorio sve u dvorani da moraju da napuste objekat. Posle stvaranja opšteg meteža i haosa, stigla je informacija da je alarm upaljen slučajno??!!