Svjetsko prvenstvo

Zaštitari ostali zarobljeni u Kataru šest mjeseci nakon SP-a!?

Foto: Kai Pfaffenbach/REUTERS
FIFA World Cup Qatar 2022 - Quarter Final - Netherlands v Argentina
Foto: VIRGINIE LEFOUR
KATAR 2022 - Susret Portugala i Urugvaja na Svjetskom prvenstvu
Foto: Frank Hoermann/SVEN SIMON/DPA
FIFA World Cup 2022 / Netherlands - Argentina 3-4 pts.
29.06.2023.
u 12:04
Trojica tinejdžera koji su bili zaposleni kao zaštitari na Svjetskom prvenstvu tvrde da su zarobljeni u Kataru i da se ne mogu vratiti svojim domovima u Gambiji, šest mjeseci nakon završetka prvenstva
Pogledaj originalni članak

Trojica tinejdžera koji su bili zaposleni kao zaštitari na Svjetskom prvenstvu tvrde da su zarobljeni u Kataru i da se ne mogu vratiti svojim domovima u Gambiji, šest mjeseci nakon završetka prvenstva. Papasecka (19), Ebrima (18) i Saikou (16) ostali su bez posla i doma nakon što ih je poslodavac otpustio bez upozorenja nekoliko dana nakon finala Svjetskog prvenstva. Kažu da su njihove godine izmijenjene na službenim dokumentima u zapadnoafričkoj zemlji kako bi se pokazalo da imaju najmanje 18 godina, što je minimalna dob potrebna za ulazak u Katar s radnom vizom.

Od siječnja su smješteni u vladinom skloništu gdje im je, kako tvrde, ograničeno kretanje i oduzeti svi dokumenti. Sklonište su opisali kao "kao zatvor". Tvrde da im prva dva mjeseca nije bilo dopušteno izlaziti iz skloništa u potrazi za poslom. Do trenutka kad im je dopušteno izaći krajem ožujka, dvojici od njih istekle su osobne iskaznice, što onemogućuje legalan rad.

Tinejdžeri se očajnički žele vratiti kući, ali nemaju novca za letove. 
- Umorni smo od svega i želimo se vratiti kući, ali oni nam govore da sami kupimo karte, što znaju da si ne možemo priuštiti - rekla je Ebrima.

Navodi, prvi put objavljeni u norveškom nogometnom časopisu Josimar, dovode u pitanje tvrdnju Giannija Infantina, predsjednika Fife, koji je prije turnira kazao da je Katar napravio nevjerojatan napredak po pitanju prava radnika. U pismu napisanom u nadi da će privući međunarodnu pozornost, tinejdžeri opisuju kako su napustili svoj dom u udaljenom selu uz rijeku Gambiju nakon što su čuli da u Kataru postoje prilike koje 'mijenjaju život'.

Kažu da su prodali svoju obiteljsku zemlju kako bi platili naknade koje je tražio lokalni agent za zapošljavanje, let i dokumente potrebne za rad u Kataru. Ebrima kaže da ga je to koštalo 2500 eura, što je nevjerojatna svota u jednoj od najsiromašnijih zemalja na svijetu.  


Po dolasku u Dohu, kažu da su shvatili da su prevareni. Poslovi koji su im obećani nisu postojali i prepušteni su sami sebi. Tvrde da su pretrpjeli mjesece izrabljivanja,  neisplaćene plaće, prijetnje deportacijom, oduzimanje putovnica i 12-satne smjene na gradilištima po nemilosrdnom vremenu.

Katarski međunarodni medijski ured potvrdio je da su tri radnika ušla u Katar s radnom vizom koju im je dao regrut pod lažnim izgovorom. Glasnogovornik ureda je rekao: 

- Nezakonito je da tvrtke u Kataru naplaćuju naknade za zapošljavanje i radnici ni pod kojim okolnostima ne bi trebali doći u Katar s dugom za zapošljavanje...

Uoči Svjetskog prvenstva tinejdžeri su pronašli posao u Stark Security Services, privatnoj zaštitarskoj tvrtki. Potpisali su šestomjesečni ugovor s mjesečnom plaćom od 2700 riala (672 eura), radeći do sedam dana u tjednu. Još uvijek nisu dobili punu plaću.

Stotine drugih zaštitara tvrtke Stark Security također su otpuštene bez upozorenja i rečeno im je da odmah napuste svoj smještaj. Nakon tjedana prosvjeda, oko 200 čuvara unajmilo je autobuse da ih odveze u sjedište tvrtke povezane sa Stark Securityom u siječnju kako bi pregovarali o njihovim plaćama. Kada su stigli, policija ih je privela. Većina čuvara kasnije je deportirana, iako su trojica uhićena i kasnije osuđena na šest mjeseci zatvora. 

>> Tura po Pampasu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.