KULTNO IME

Znate li po čemu je poseban stadion na kojem će se igrati finale Lige prvaka?

Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano
Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano
Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano
Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano
27.05.2019.
u 22:29
Novi je stadion ubrzo nakon otvaranja postao miljenik nogometnih vlasti. Već je potkraj prve sezone na njenu igran finale Kraljeva kupa, u kojemu je Barcelona nadmašila Sevillu s 5:0. Uefa ga je izabrala za mjesto finala ovogodišnje Lige prvaka
Pogledaj originalni članak

Kad je u veljači počelo rušenje bivšeg Atléticova stadiona, navijači su izražavali žalost na društvenim mrežama vidjevši fotografije koje su procurile u javnost. Iako je klub napustio stadion Vicente Calderón u svibnju 2017., preselivši se na raskošni, moderni i potpuno natkriveni Wanda Metropolitano, sravnavanje starih tribina sa zemljom označilo je kraj pola stoljeća duge i bogate ere za sve sljedbenike Atlética.

Smješten u radničkoj četvrti Arganzuela, Calderón je bio poprište 14 finala kupova, brojnih utakmica reprezentacije i jedna od lokacija na kojoj je održano Svjetsko prvenstvo 1982. Iznad svega, travnjak kraj rijeke Manzanares svjedočio je epopejama, pothvatima, trofejima, padovima i preporodima kluba koji zadnjih desetak godina proživljava jednu od svojih najsvjetlijih epoha.

Griezmann udario dva pečata

Otvoren u listopadu 1966., Calderón je udomljavao prugaste u vrijeme osvajanja pet od deset Atléticovih naslova, sedam od deset kupova, dviju od triju Europskih liga i jednakog broja Uefinih Superkupova dok nije zauvijek zatvorio vrata 25. svibnja 2017. Na njegovu će mjestu niknuti stambeno naselje.

Novi se Atléticov dom nalazi u četvrti San Blas-Canillejas na istočnoj strani Madrida, daleko od Calderóna. Projekt je rođen davne 1990. godine. Prva verzija sa samo 20.000 mjesta sagrađena je 1994. u sklopu neuspješne kandidature Madrida za Svjetsko atletsko prvenstvo 1997. Stadion je potom uključen u objekte za Olimpijske igre, za koje se Madrid triput natjecao i svaki put izgubio. Odustavši od Igara, gradske su vlasti 2013. predale zemljište i dotad sagrađene tribine Atléticu, koji je krenuo u obnovu i proširenje do današnjeg kapaciteta od 67.829 sjedaćih mjesta - 13.000 više nego što ih je imao Calderón.

Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano

Zašto Wanda Metropolitano? Ono “Wanda” dolazi od imena kineske tvrtke Dalian Wanda Group, koja je glavni sponzor stadiona; “Metropolitano” je posveta klupskoj povijesti jer se jednako zvao stari stadion na kojemu je klub djelovao do sredine šezdesetih. Wanda Metropolitano je peta Atléticova adresa, poslije Retira (1903. - 1913.), O’Donnella (1913. - 1923.), starog Metropolitana (1923. - 1966.) i Vicente Calderóna (1966. - 2017.). Metropolitano je otvoren 16. rujna 2017. prvenstvenom utakmicom Atlética i Málage. Prije nego što se lopta zakotrljala, avioni vojnog zrakoplovstva izveli su ekshibiciju, podsjetivši na povijesno odlične odnose s prugastima. Nakon građanskog rata, Atlético je između 1940. i 1946. nosio naziv Atlético Aviación.

Počasni prvi udarac na otvaranju izveli su zajedničkim snagama slavni napadač šezdesetih i sedamdesetih José Eulogio Gárate, klupski zaštitni znak 21. stoljeća Fernando Torres i Hugo, član mlade momčadi. Antoine Griezmann je u 61. minuti, na dodavanje Ángela Corree, imao čast postizanja prvog pogotka. Tako je Francuz naslijedio čuvenog Luisa Aragonésa, prvog strijelca na Calderónu 2. listopada 1966. Griezmann se još jednom upisao u povijest Metropolitana 12 dana kasnije kad je zabio prvi Atléticov europski gol na novom stadionu protiv Chelseaja u Ligi prvaka.

Foto: Reuters/PIXSELL
Wanda Metropolitano

Za manje od 12 mjeseci od otvorenja, Diego Simeone i momčad predstavili su navijačima Europsku ligu i Uefin Superkup. Jedna je fešta imala slatko-gorak okus: 20. svibnja 2018. pune su tribine ispratile legendu novijeg razdoblja, Fernanda Torresa, u njegovu možda zadnju igračku epizodu u japanskom Sagan Tosuu. Novi je stadion ubrzo nakon otvaranja postao miljenik nogometnih vlasti. Već je potkraj prve sezone na njenu igran finale Kraljeva kupa, u kojemu je Barcelona nadmašila Sevillu s 5:0. Uefa ga je izabrala za mjesto finala ovogodišnje Lige prvaka. Na Metropolitanu će se 1. lipnja odmjeriti Liverpool i Tottenham.

Razumije se da je praćenje ljubimaca za crveno-bijeli svijet uvijek bilo više od gledanja utakmice.

Sjećanja će se nakupljati

Doživljaj je uključivao obilazak kafića i restorana u okolici Calderóna uoči utakmice; pijenje piva s istomišljenicima u baru El Doblete (Dvostruka kruna), nazvanom po pothvatu generacije 1995./1996.; sjedenje na starinskim sjedalima i namakanje na kiši. Metropolitano nije prožet desetljećima tradicije poput svog prethodnika, ali sjećanja će se nakupljati malo-pomalo.

>>> Kako je Lovren proslavio ulazak u finale LP-a pogledajte u galeriji na vrhu teksta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RA
Rad
07:54 28.05.2019.

Lijepo. Kao i u svemu i tu kasnimo i promatramo lijepe stvari u susjedovom dvorištu, s knedlom u grlu i osjećajem razočaranosti u one koji vode i odlučuju u našem društvu.