LIGA PRVAKA

Mamić zna kako protiv Bayerna! U dresu Bochuma bio je penicilin za Bavarce

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Mamić Guardiola
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
Zoran Mamić
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Arsenal - Dinamo
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Arsenal - Dinamo
Foto: Marko Prpić/Pixsell
Arsenal - Dinamo
09.12.2015.
u 18:32
Kad se podvuče crta pod Mamićevu Bundesligu, iza njega su 82 nastupa, više od nekih zvučnijih reprezentativaca poput Slavena Bilića (66), Nenada Bjelice ili Danijela Pranjića (55)...
Pogledaj originalni članak

Teško je uopće i zamisliti da bi Zoran Mamić kao trener mogao protiv Bayerna ostvariti rezultat kakav je u srazu s ovim suparnikom postigao u svom tek drugom bundesligaškom nastupu prije više od 19 godina.

Naime, Zoran Mamić, tada 25-godišnja svježa krv u redovima Bochuma, već u drugoj utakmici sezone 1996./1997. zablistao je punim sjajem na utakmici protiv Bayerna u münchenskom ‘stakleniku’. Završilo je za Bayern šokantnih 1:1, s obzirom na to da je Trapattoni imao momčad snova s Kahnom, Matthäusom, Hamannom, Baslerom, Schollom, Klinsmannom...

Promijenio pet klubova

Ovo bi bila jedna od dominantnijih kockica bogatoga mozaika bundesligaške karijere Dinamova trenera, čovjeka koji je u dva razreda njemačkog nogometa promijenio pet klubova: Bochum, Bayer, Greuter Fürth, Ahlen i Eintracht Trier.

I ne samo da je Mamićev, odnosno Toppmöllerov (čuveni njemački trener s još čuvenijom bijelom ‘mikrofonkom’) Bochum zaustavio Bavarce u Münchenu, nego je isti rezultat ponovio i na domaćem travnjaku. Tih 1:1 protiv Bayerna danas bi objeručke prihvatio svaki trener na svijetu osim Luisa Enriquea.

Zaključit ćemo priču o Zoranovu Bayernu njegovim ponajboljim nastupom u karijeri (u Kickeru je tada dobio ocjenu 2.5) u ožujku 1998. godine kada je Bochum na Olimpijskom stadionu paralizirao Bavarce odigravši 0:0, a igrač utakmice bio je Oliver Kahn. Možda je baš ta briljantna Zoranova izvedba, možda i činjenica da je u toj sezoni u dresu Bochuma imao sjajan prosjek ocjena 3.38 i bio najbolji stoper Bundeslige, bila presudna da Zoran Mamić toga ljeta dobije Ćirin poziv za SP u Francuskoj.

Iz toga vremena datira Ćirina anegdota s Brankom Mikšom, predsjednikom HNS-a, koji je tražio objašnjenje za svakoga ‘rubnoga’ igrača s izbornikova popisa.

– Valjda imam i ja pravo na jednoga svog! – žestoko je Ćiro branio poziv Zoranu Mamiću.

Da je zaista bio ‘njegov’, dokazao je i na turniru u Francuskoj, na kojemu minutažu nisu dobili vratari Mrmić i Vasilj te Jurić, Kozniku i – Zoran Mamić.

Prejaka konkurencija

Vrhunac Zoranove bundesligaške karijere trebao je biti spomenuti transfer iz Bochuma u Leverkusen težak 800 tisuća eura (izvor: Transfermarkt), no taj prelazak u veliki klub ni izbliza nije ostvario Mamićeve snove.

Naime, Zoran je u dvije ‘apotekarske’ sezone kod trenera Dauma skupio samo 15 nastupa u Bundesligi. Oduševljenje i fascinacija velikim klubom lako su se pretvorili u Zoranovo gorko razočaranje. Imao je nesreću da su na njegovoj poziciji igrali trenerov ljubimac, plavokosi plećati Berlinčanin Ramelow, kao i Brazilac Emerson, dok su par stopera činili nezamjenjivi Nowotny i nadolazeći terijer Robert Kovač.

U Leverkusenu je Zoran živio u ugodnom hrvatskom okruženju, sa Živkovićem, braćom Kovač, australskim vratarom Jurićem te Thomasom Brdarićem. Jedan od najznamenitijih ‘duplih pasova’ toga vremena Mamić je odigrao s – Robertom Kovačem. Naime, preko brata Zdravka pribavio je Robiju broj telefona Anice Martinović. Sve ostalo je povijest...

Posljednju sezonu u 1. Bundesligi (2000./2001.) Mamić je opet odradio u dresu Bochuma: 22 nastupa uz vrlo slab prosjek ocjena 4.00. Tu su mu društvo pravili Damir Milinović i Samir Toplak, danas trener zaprešićkog Intera koji će bivšemu uglednome suigraču i prijatelju rado uskočiti zatreba li mu (Zoranu) odgoda utakmice.

Nakon Bochuma, Zoran je počeo svoju drugoligašku odiseju, koja je u siječnju 2003. godine zamalo naprasno prekinuta transferom u Kinu. Kicker je u to doba pisao o Zoranovu misterioznom boravku u Aziji i neuspjelim pregovorima s neimenovanim kineskim klubom. Njegov Fürth izvjesio je tada odštetni zahtjev za Mamića od simboličnih 150.000 eura.

Za boravka u drugoligašu Ahlenu Zoran Mamić zbližio se sa suigračem Željkom Sopićem, danas također Dinamovim namještenikom, dok je u posljednjoj njemačkoj sezoni u Trieru Mamić doživio svoj najveći neuspjeh izgubivši drugoligaški status. To je bio signal za povratak u Dinamo.

Kad se podvuče crta pod Mamićevu Bundesligu, iza njega su 82 nastupa, više od nekih zvučnijih reprezentativaca poput Slavena Bilića (66), Nenada Bjelice ili Danijela Pranjića (55)... Broj trofeja: nula. Kao što i dolikuje članu vječnih gubitnika iz Leverkusena...

>> Zoran Mamić: Zabrana Zdravku je suluda, čini se da ćemo morati komunicirati preko medija

Pogledajte na vecernji.hr