Nisam imao pojma da je Stipe Šuvar (1936. – 2004.) bio “hrvatski prosvjetitelj i kulturni preporoditelj s kraja dvadesetog stoljeća” te da se “njegovo doba pamti po procvatu kulturne proizvodnje, koja je osamdesetih dovela do liberalizacije društva”.
Bio sam Šuvarov suvremenik, pročitao gotovo sve njegove knjige, pratio njegovu političku karijeru, upoznao ga i kao prijatelja i kao ne-prijatelja, neko vrijeme mi je, kao mladom zagrijanom ljevičaru, bila bliska njegova projekcija društvenih promjena, dok je bio na vrhuncu političke moći višekratno sam se s njim javno svadio, bio sam član uredništva slavnog VUS-a koji je (1977.) ukinut zbog toga što se usudio dirnuti u Šuvarova miljenika i štićenika, književnika Gorana Babića (kojega sam u nekoj polemici nazvao KGB), našao sam se u znamenitoj Šuvarovoj Bijeloj knjizi (1984.) crnih antisocijalističkih vragova etc. Dakle, svašta sam o Šuvaru znao i znam, ali da bi taj diplomirani pravnik, priznati sociolog sela i političar, titoist i ljevičar ljeviji od Lenjina bio “hrvatski prosvjetitelj i kulturni preporoditelj”, to sad prvi put čujem (JL, 25. III.).
Vjerojatno bi se i sam Šuvar, da može, nad tim otkrićem neobično iznenadio. A osobito bi ga “presenetila” tvrdnja da je njegovo djelovanje dovelo do “liberalizacije društva”. Šuvar i liberalizacija! To je nešto kao vrag i tamjan. Malo je što Šuvaru kao istinskom boljševiku bilo tako sumnjivo kao trula socijaldemokracija i liberalizam. Sve što je njega u politici zanimalo bila je čista diktatura proletarijata i, dakako, vlastita pozicija u toj diktaturi. Komunistička vlast bila mu je najveća strast.
Ali, naravno, i ta komična pretvorba čovjeka koji je zabranjivao (za upotrebu u školama) knjige zbog hrvatskog naziva hrvatskog jezika u “hrvatskog preporoditelja” ima svoju pozadinu. Njome se, naime, želi potkrijepiti sve raširenija teza o tome da je socijalistička Jugoslavija, osobito u doba Šuvarove “liberalizacije” sedamdesetih i osamdesetih godina (kada su najugledniji liberali sjedili po zatvorima), bila u svemu naprednija i za život ugodnija država od Republike Hrvatske u mračnim Tuđmanovim devedesetima (kada u zatvoru nije bilo ni jednog političkog zatvorenika), pa i od današnje Hrvatske.
Povod za uzdizanje Šuvara i ponižavanje Tuđmana jest uistinu bizarna sudska presuda kojom se nekadašnji Šuvarov list Hrvatska ljevica kažnjava za uvredu staru 16 godina. Kakva smisla ima presuda za boli izazvane u prošlom stoljeću!?
Ali za to je najmanje kriva tužiteljica. Da joj se tuženik odmah ispričao, vjerojatno bi spor, preimenovanje zagrebačkog kazališta Jazavac (Kočić) u Kerempuh (Krleža) – odmah bio riješen.
No, Hrvatska ljevica inzistirala je na Petru Kočiću, po kojem su se nekad imenovali četnički odredi, nasuprot Krleži. Znam da nije logično da je Šuvaru bio bliži Kočić od Krleže, ali nije moje da odgonetavam tu zagonetku. Najbolje da Hrvatska ljevica naruči novu humoresku.
Šuvaru je bliži bio Kočić od Krleže
Ministar Habijan objavio fotografiju pokojne majke, uputio riječi koje slamaju srce: 'Cijenimo ono što imamo'
Habijan je objavio dirljivu fotografiju njega i pokojne majke za blagdane, više detalja doznajte u nastavku
Djelatnici Čistoće i na Božić rade, ali ovaj Zagrepčanin svojom gestom oduševio je njih i cijeli kvart
Objava je ubrzo naišla na stotine pozitivnih reakcija i pohvala za gospodina koji je svojom gestom uljepšao blagdanske dane ovim ljudima.
Objavljene snimke sa stravičnog mjesta nesreće u Kazahstanu: Spasioci izvlače preživjele iz uništenog zrakoplova
Kazahstansko ministarstvo prometa objavilo je da su u zrakoplovu bili državljani pet zemalja: 37 Azerbajdžanaca, šest Kazahstanaca, tri Kirgizijca i 16 Rusa.
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
Gospodine Pavicicu, rekoste, nije vase da odgonetate zagonetku, pa nije bilo vase ni da povrsno i neargumentirano pisete o cestitom covjeku Stipi Suvaru. Puno je dobroga uradio taj covjek za Hrvatsku, samo je problem u tome sto mnogo toga sto ne kazemo odmah, bolje je ne govoriti nikad vise...Poradi vremena, koje biva mjera svemu, ali dakako, i tako cesto - zaborav, pa i nagon po kojem je lako udarati po lesu. Danas, iz ove perspektive i svega dobroga sto zivimo, ocito fali nam jedino obracun s duhovima. Jer, ocito ide nam lijepo, a kako je, dodjavola pravilo da je u dobru tesko pronaci temu, izvor je nepresusni u proslosti. Tamo ionako nista nije vrijedilo, zar ne?