RITUALI U riječkoj Čajani uči se drevna kultura ispijanja čaja, a stres se rastjeruje i oslikavanjem posuđa

Svaki čaj u svome unikatu

Foto: import
Svaki čaj u svome unikatu
23.09.2005.
u 14:03
Pogledaj originalni članak

Zamišljam se kako negdje na Dalekom istoku s velikim šeširom u praskozorje berem bijeli čaj.  Ili sam na obroncima Himalaja, gdje raste Darjee ling, čaj koji zovu šampanjcem među čajevima. A moram jednoga dana otići i u Hamburg najveću luku za uvoz čajeva iz cijeloga svijeta...
Tako je maštala Marija Zudenigo, koja je s partnerom Antom Milasom prije šest mjeseci otvorila prvu riječku Čajanu.

Metal zabranjen
Razgovor je tekao uz šalicu čaja - ona je ispijala zeleni. Potpisnici ovoga teksta, zbog nedavno preboljene gripe, predložila je Lapacho-čaj iz Južne Amerike, koji su još Inke smatrali ljekovitim. Uz posebnu keramičku šalicu s poklopcem i keramičku žličicu, nerafinirani šećer i keksić, opet sve u keramičkim posudicama donijela je i mali pješčani sat.

- Kada pijesak iscuri, sat još dva puta okrenite i čaj će biti gotov - tumači nam Marija, uz napomenu da je riječ o posebnom čaju koji se ne smije miješati metalnom nego samo keramičkom žličicom, jer neki sastojci čaja ne trpe metal.
Čajana s 38 vrsta čajeva je apsolutna novost u Rijeci, a vlasnici su odlučili goste i poučavati tradicionalnoj kulturi čaja, koja nije samo ispijanje toplog ili hladnog napitka nego obred, rasterećenje. A priprema čaja u listićima zahtijeva punu pozornost onoga koji će ga piti.

- Prije nego što smo otvorili Čajanu, otputovali smo u Kinu i Japan, a o indijskoj tradiciji doznali smo na internetu. Nakon toga proputovali smo Europu i zapravo nigdje nismo vidjeli pravu čajanu. To su uglavnom kafići u kojima se služi čaj. Japanska tradicija nešto je sasvim drugo. Tamo je sve važno: od puta do čajane i ulaska kroz vrata mnogo niža od osobe koja ulazi do samog obreda pripreme čaja. Mi smo odlučili u svoju Čajanu ugraditi hrvatsku tradiciju. Uselili smo se u vrlo staru zgradu i starom smo je ostavili, opremili je starinskim namještajem. Do prostora na prvom katu dolazi se uskim strmim stubama. A čaj se pije iz čajnika i šalica koje sam sama kreirala i dala izraditi - priča nam vlasnica.

S potrebom da sama počne izrađivati posude susrela se kada je nabavljen poznati Mate-čaj iz Južne Amerike. On se pije na slamčicu iz keramičkih tikvica. Nigdje nisu mogli kupiti takve posude i nije bilo druge nego izraditi ih. Tako je nastajalo i drugo posuđe, pa su sve šalice, čajnici, posudice za šećer i kolačić  unikati.
- Dolaze sve generacije, među kojima ima istinskih poznavatelja i ljubitelja čaja, ali i onih koji su odlučili to tek postati. To je dobro, jer čaj je zdrav. Sprečava stres i jača imunitet. Čak i kavoljupci mogu kavu zamijeniti čajem: poznati engleski Assan-čaj ima 40 miligrama kofeina u šalici (kava 80 miligrama), ali taj kofein postupno ulazi u organizam i zadržava se i do tri sata te ne stvara stres - objašnjava Marija.

Hlađenje preko leda
Dolaskom ljeta, će se u riječkoj Čajani prelaziti na ledeni čaj. Pripremat će se na poseban način, hladiti preko leda, da ne izgubi okus i aromu, a na terasi će se služiti i čajni kokteli.

I u slučaju riječke Čajane naišli smo na nelogičnost hrvatskih zakona. Ne postoji mogućnost za otvaranje lokala u kojemu će se služiti samo čaj nego u ponudi mora biti i kava, te druga pića. Tako se u Čajani može popiti kava, kakao, sokovi, vino i pivo. Međutim, svoj protest protiv nelogičnih zakona na najbolji mogući način pokazuju gosti - više od 95 posto dolazi ih popiti čaj.


Gosti sami boje svoje šalice

Uz pouku o tradiciji ispijanja čaja, Riječani će u Čajani dobiti i onu likovnu. Jedanput tjedno mogu cijelog dana sjesti za poseban stol na kojemu su boje i kistovi i obojiti svoju šalicu. Naravno, uz ispijanje šalice čaja po vlastitom izboru. Obojena šalica unikatni je dar sebi ili nekoj dragoj osobi u koju je ugrađen dio osobnosti onoga tko ju je obojio. Domaćini namjeravaju organizirati i "Izložbu u pet" u sklopu koje će po tjedan dana izlagati umjetnici koji rade male formate, te bijenalne izložbe čajnog posuđa iz cijeloga svijeta.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr