Jedni kažu kako BiH treba biti balkanska Švicarska, drugi da RS može biti ono što je Bavarska za Njemačku, a država dvaju entiteta više sliči Belgiji koja je podijeljena na dva dijela, razlika je “samo” u tome što Belgija ima dva konstitutivna naroda, a BiH tri. Belgija s dva konstitutivna naroda ne može formirati vlast ni za pola godine, a u Bruxellesu se čude kako formiranje vlasti u državi dvaju entiteta za tri naroda tako sporo ide. Ujedinjeni narodi, kojim trenutačno upravlja BiH, te NATO, Vijeće Europe, EU i sve važnije asocijacije koje čine više naroda funkcioniraju na kompromisu i to načelo preporučuju političkim predstavnicima triju naroda u BiH. No, zašto uporno podržavaju one koji s kompromisom nisu na ti? I koji sebi govore - Vi!
U RS-u kažu kako je taj entitet motor BiH, a da je Federacija kočnica, dok u Sarajevu misle obratno. Mjenjač tog vozila koje polako klapa prema Europi je u Mostaru, gas je u Washingtonu, ručna kočnica je negdje na istočnoj strani, spremnik za gorivo je kod MMF-a i tako dalje. A tako dalje ne može. To vozilo, staro više od 15 godina, treba na remont, valja ga ponovno registrirati. No, treba provesti izborne rezultate kako bi se znao novi vlasnik tog vozila. Vlast u ime dvaju naroda činit će izborni pobjednici, naravno, a neki rade na tome da treći narod u vlasti ne predstavljaju pobjednici na izborima, nenaravno. Eto, onako za promjenu. I kažu kako je sve po zakonu. Koji treba mijenjati. Hoće li i nakon tih ustavnih promjena BiH i dalje ostati klimavi dvosjed za tri osobe, ili će konačno u bh. kuću stići trosjed, pitanje je SAD. Dvoentitetska BiH podsjeća na mali oglas: Prodajem dvosjed na nerasklapanje!
Razgovori o konstituiranju vlasti i ustavnim promjenama u BiH nalikuju nezgodnoj zgodi između direktora tvrtke, njegove tajnice, njezina supruga, njegove ljubavnice i jednog klinca. Direktor jedne velike kompanije nazove tajnicu:
- Dušo, spremaj se, sutra na sedam dana putujemo na službeni put u Njemačku!
Tajnica odmah javi svome mužu:
- Dragi, moram čitav tjedan na službeni put u Njemačku. Malo vidi kako je bez mene.
Njezin muž pozove ljubavnicu, nastavnicu matematike, i javi joj radosnu vijest:
- Moja cijenjena supruga odlazi tjedan dana na službeni put, pred nama je sedam dana iz snova! Ljubavnica obavijesti učenika kojemu daje instrukcije iz matematike da će čitav tjedan biti jako zauzeta pa će morati napraviti sedmodnevnu pauzu. Klinac je bio presretan zbog toga pa nazove svoga djeda:
- Dragi moj dedo, čitav tjedan neću imati instrukcije iz matematike jer je nastavnica nešto zauzeta pa ćemo sedam dana moći zajedno ići na pecanje!
Djed, direktor kompanije, ponovno zovne tajnicu i reče joj:
- Dušo, plan je promijenjen, unuk čitav tjedan neće imati instrukcije iz matematike pa me moli da sljedećih sedam dana idemo skupa na pecanje. Nemam srca da ga odbijem. U Njemačku ćemo drugi put.
Tajnica obavijesti muža o promjeni plana, a njezin muž, sav očajan, javi ljubavnici, koja nazove učenika kako se nastavljaju instrukcije iz matematike. Tužan đak nazove djeda kako se instrukcije iz matematike ipak neće prekidati. Direktor kompanije ponovno pozove tajnicu:
-Dušo, sutra ipak putujemo u Njemačku!
Priča se počne vrtjeti u krug, a sličnost s pregovorima u BiH ni slučajno nije slučajna. Unatoč svemu, profesionalni bh. optimisti sliče onom mladiću koji reče djevojci da će je nazvati:
- Ali nemaš moj broj - primijeti djevojka. - Ako nam je suđeno, pogodit ću ga - uzvrati mladić.
Švicarska na belgijski način?!
U ovu državu 'bježe' čak i Nijemci, plaće su dvostruko veće: 'Nisam ni na trenutak zažalila'
Prema tamošnjem Nacionalnom institutu za statistiku, preko 52.000 Nijemaca radi u ovoj maloj državi - što je 30 posto više nego prije deset godina
Voditeljica Dnevnika Nove TV bila je u braku s ruskim odvjetnikom, a danas je u drugoj sretnoj vezi
Omiljeno televizijsko lice, Romina Knežić samohrana je majka djevojčice Zoye. Nakon propalog braka voditeljica je ipak pronašla sreću s bivšim ravnateljem Zagrebačke filharmonije
Ana Begić Tahiri nekad i sad: Kako se naša poznata glumica stilski mijenjala tijekom godina
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Fayntastičan komentar! Bravo Frano.