"Ako čak i mali dio ugljika s dna mora ispod Arktika dođe u atmosferu, naj...li smo". Tim je riječima klimatolog Jason Box iz Geološke službe Danske i Grenlanda na Twitteru komentirao istraživanje Sveučilišta u Stockholmu o velikim količinama metana koje završavaju u Arktičkom oceanu.
Da Box zaista zna o čemu govori, pokazuje činjenica već desetljećima proučava Arktik. Od 1994. godine do danas bio je u 20-ak arktičkih ekspedicija, a bio je i glavni autor grenlandskog dijela izvješća o klimi američkog Nacionalnog ureda za oceane i atmosferu (NOAA) od 2008. do 2012. godine.
Vijest o ispuštanju metana na Arktiku nije nova, no švedska ekipa istraživača sada je prvi put vidjela mjehuriće na površini, a članovi ekspedicije čak su udisali metan. Metan je opasan jer ima puno snažniji staklenički utjecaj od ugljičnog dioksida, koji se smatra glavnim uzrokom klimatskih promjena.
Metan je ispušten na oko 250 do 500 metara ispod Laptevskoga mora kod Sibira. Znanstvenicima nije potpuno jasno što uzrokuje kretanje metana kroz vodu, no spekuliraju da je riječ o golfskoj struji koja se u posljednjih nekoliko godina zagrijala i tako dovela do oslobađanja metana.
>> Klimatske promjene prijete ljudima i imovini vrijednoj bilijune dolara
>> Znanstvenici: Polarni led se otapa brže nego što mislimo, povratka nema!
Netko laže. Metan je plin bez boje okusa i mirisa pa je pitanje što su to namirisali!